تعمیر و نگهداری

ترمیم خراشیدگی پارکت برای خراش‌های عمیق و سطحی امکان پذیر است؟

خراشیدگی، تاحدودی جلوه و ظاهر پارکت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اغلب به موضوعی حساس‎‌برانگیز برای افراد تبدیل می‌شود. با این وجود وقتی این مشکل به وجود می‌آید، ممکن است به این فکر کنید که چطور می‌توانید خراشیدگی پارکت را ترمیم کنید.

عمدتاً کفپوش‌های چوبی استفاده شده برای مکان‌های مسکونی یا اداری، اغلب به روش‌های مشخصی خراشیده می‌شوند. علائم ممکن است ناشی از کشیدن پنجه حیوانات، حرکت دادن مبلمان و سایر موارد باشد. ترمیم خراشیدگی پارکت، گزینه‌ای ساده‌تر و کم هزینه‌تر از برداشتن کلی پارکت است! به علاوه این امر به حفظ سلامت کفپوش‌های چوبی برای سال‌های آینده نیز کمک خواهد کرد. برای اینکه بدانید چگونه باید خراشیدگی پارکت را ترمیم کنید با مقاله دیگری از ویکی ساختمون همراه باشید.

ترمیم خراشیدگی پارکت چگونه است؟

ترمیم خراشیدگی پارکت چگونه است؟

نخست ضروری است وسایل مورد نیاز کار را فراهم کنید:

 • سنباده نازک
 • پارچه تمیز
 • پاک کننده پارکت
 • چسب ماژیکی رنگی
 • مایع پُرکننده چوب
 • لکه گیر چوب
 • کاردک بتونه کاری

دستورالعمل‌های ترمیم خراشیدگی پارکت چوبی

هیچ روش واحدی برای ترمیم کلیه خراش‌ها در انواع کفپوش‌های چوبی وجود ندارد. در عوض، ابتدا باید نوع خراش‌های مورد نظر خود را ارزیابی کنید. خراش‌ها عمدتاً سطحی و عمقی هستند که هر کدام روش به خصوصی برای ترمیم را شامل می‌شوند. تعمیرات ساده با استفاده از سنباده عمیق، شامل یک ابزار انتخابی از روش‌هایی است که خراشیدگی با استفاده از سنباده محو می‌کند و سپس با رنگ کاری انجام می‌شود تا تضادی بین خراش و بقیه جاهای پارکت، وجود نداشته باشد.

چه زمانی به متخصصین کفسابی ساختمان نیاز داریم؟

هنگام خرید چسب ماژیکی رنگی، چسب مبتنی بر رزین را انتخاب کنید، که مخصوص پارکت شما باشد، نه چسب‌های ماژیکی مومی که به آن مداد رنگی بومی گفته می‌شوند و اغلب برای مبلمان مناسب هستند. از استفاده سیم‌های فلزی آغشته به صابون، جهت جلا دادن پارکت‌ها جداً خودداری کنید.

دستورالعمل‌های ترمیم خراشیدگی پارکت

پارکت و میزان خراش را ارزیابی کنید

کفپوش چوبی ساخته شده در محل، تعمیر آسان‌تری نسبت به کفپوش‌های آماده و ساخته شده با چوب سخت دارند. روکش محافظ این پارکت، به راحتی سنباده زده می‌شود. لایه‌های این روکش چوبی متشکل از اورتان و اکسید آلومینیوم، پوسته سختی را ایجاد می‌کنند، که می‌تواند تلاش برای سنباده زدن را با شکست مواجه کند. خراش‌هایی که به طور موازی روی پارکت ایجاد می‌شوند، می‌توانند به طور مؤثرتری نسبت به خراش‌های متقاطع روی آن اجرا شوند.

محل کار را تمیز کنید

قبل از شروع هرگونه تعمیر و ترمیم خراشیدگی پارکت، کف آن و روی سطح خراش‌ها باید کاملاً تمیز شوند. ابتدا با استفاده از جارو، آهسته گرد و غبار را تا جایی که ممکن است از بین ببرید. در مرحله بعد، از یک محصول تمیز کننده تجاری مناسب برای کفپوش‌های چوبی خود استفاده کنید.

از موم یا چسب استفاده نکنید، زیرا هدف فقط این است که پارکت را تمیز کرده، نه اینکه آن را آب بندی کنیم! از استفاده محصولات پاک کننده ای که باعث ایجاد درخشندگی می‌شوند حداً خودداری کنید. برای تمیز کردن کفپوش‌هایی از جنس چوب سخت، پاک کننده کف اکسیژن را انتخاب کنید.

ترمیم خراشیدگی پارکت چوبی

ترمیم خراشیدگی سطحی پارکت

خراش‌های سطحی در پارکت‌های نازک و کم عمق رخ می‌دهند. این‌ها انواع خراش‌هایی هستند که ممکن است در اثر کشیده شدن مبلمان در کف ایجاد شوند. از آنجا که کم عمق هستند، این خراش‌ها را اغلب می‌توان با دست سنباده زد، تا عمق آن‌ها به حداقل برسد، در حالی که با تکنیک‌های ترکیبی رنگ نیز به طور کامل محو می‌شوند که به شرح زیر هستند:

 • یک ماژیک مخصوص رنگ کف را انتخاب کنید که شبیه به رنگ پارکت شما باشد.
 • در صورت امکان، ماژیک را برای دقت در انتخاب رنگ دقیق، در یک منطقه غیر قابل مشاهده آزمایش کنید.
 • قلم رنگ کف را به آرامی روی یک ناحیه خراشیده شده بکشید. اگر این روش موفقیت آمیز باشد، این کار را در سایر قسمت‌های خراشیده شده نیز ادامه دهید.
 • به عنوان استفاده از یک جایگزین طبیعی، برای رنگ کردن خراش‌های پارکت با رنگی سبک‌تر، سعی کنید یک گردو خام را درون خراش‌ها بکشید. بسته به رنگ کفپوش، محلول ساخته شده به نسبت مساوی روغن زیتون و سرکه نیز می‌تواند مؤثر باشد.
 • اگر نیاز به سنباده دارید، از محصولات مخصوص چوب (کیفیت بالا) شروع کنید. آن را به راحتی بر روی خراش‌ها مالش دهید، سپس با یک پارچه تمیز سطح را پاک کنید.
 • اگر تعدا خراش‌ها بی‌شمار باشند و پوشش کف اطراف خراش هنوز هم در وضعیت خوبی نباشد، سعی کنید خراش‌های چوب را در آن منطقه سنباده بزنید و سپس به سرعت آن را تمیز کنید.

معرفی بهترین مجریان و نصابان کفپوش توسط شرکت کارگشا

ترمیم خراشیدگی عمیق پارکت

ترمیم خراشیدگی عمیق پارکت

خراش‌های عمیق ایجاد شده در پارکت، نوعی از خراش‌هایی هستند که در اثر پنجه سگ، کشیدن مبلمان سنگین یا کشیدن وسایل جانبی در کف ایجاد می‌شوند. اگر خراش‌های عمیق بی‌شمار باشند و کفپوشی از جنس چوب سخت داشته باشید، بهترین روش اغلب سنباده زدن کل کف است. برای خراش‌های موضعی بیشترین روش مورد استفاده، پر کردن و ترکیب آن‌ها با رنگ متناسب با کف است.

 • با انتخاب دقیق رنگ‌ها، در یک منطقه غیر قابل مشاهده شروع کنید، تا نزدیک‌ترین رنگ را تعیین کنید. در صورت لزوم، برای رسیدن به رنگ مناسب می‌توان چندین رنگ کف را با هم مخلوط کرد.
 • اگر شکاف حداکثر یک سانتی‌متر عمق داشته باشد، با ماژیک‌های رنگ رزین، کف را رنگی کنید.
 • هنگام استفاده از ماژیک‌های رنگی، مراقب باشید که تنها قسمت ترک خورده و خراشیده شده را رنگ کنید.
 • سطح بتونه کاری شده مرطوب را صاف کنید.
 • بگذارید بتونه حداقل دو ساعت خشک شود.
 • برای ترک‌های عمیق‌تر یا گسترده‌تر، بتونه مخصوص چوب را با هم مخلوط کنید. برخی از بتونه‌های مخصوص چوب، نیاز دارند که در انتها یک سفت کننده به آن‌ها اضافه شود.
 • بتونه چوب را به دقت داخل شکاف فشار دهید.
 • در حالی که بتونه چوب هنوز مرطوب است، اضافه‌های آن را از بین ببرید.
 • بعد از خشک شدن بتونه چوب، آن را با دست سنباده بزنید. از سنباده زدن اطراف ناحیه اطراف خراش، خودداری کنید.

ترمیم خراشیدگی سطحی پارکت

کلام آخر

ترمیم خراشیدگی پارکت فرآیندی ساده است که نیاز به صرف زمان زیادی ندارد. تنها کافی است برخی از وسایل و تجهیزات لازم را تهیه کنید و اقدامات مورد نظر را مو به مو اجرا کنید. به هر روی، سعی کنید همیشه مراقب پارکت منزل خود باشید، از تکان دادن مبلمان و هر نوع وضعیتی که به خراشیدگی می‌انجامد جلوگیری کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا