مقالات کارگشا

تاریخچه ایمنی در جهان

تاریخچه ایمنی

یکی از نخستین شواهد کنترل مخاطرات کار مربوط به دوران روم باستان در سده دوم پیش از میلاد است. در آن زمان معدن چیان با استفاده از پارچه ای جلو دهان خود را می بستند تا از استنشاق گرد و غبار جلوگیری نمایند. در همین زمینه پزشکان و دانشمندانی چند، پا به میدان گذاشتند و گام هایی جهت اعتلای تندرستی نیروی کار برداشتند.

به عنوان مثال، نخستین بار بقراط در سده چهارم پیش از میلاد، مسمومیت کارگران با سرب را تشخیص داد. پلنی در سده نخستین پس از میلاد، خطرات سولفور روی را باز شناخت و توصیه کرد که افراد برای جلوگیری از خطرات گرد و غبار از ماسک تنفسی استفاده کنند و خود را در کیسه ای بپوشانند.

در سال ۱۴۷۳ النبوگ نخستین نشریه بهداشتی در مورد بیماری ها و آسیب های شغلی را در بین معدن چیان انتشار داد. او هم چنین در مورد سمیت منو اکسید کربن، جیوه، سرب و اسید نیتریک مطالبی نگاشت.

ایمنی

در سال ۱۵۵۶ پزشکی به نام آگریکولا برای کارگران معادن و بیماری های آن ها مطالعاتی انجام داد و حاصل مطالعات خود را در کتابی منتشر نمود. در سال ۱۵۶۷ پزشکی از سوئیس به نام پاراسلسوس کتابی در مورد بیماری های شغلی معدن چیان و فلزکاران نوشت. نخستین کتاب معتبر در طب کار در سال ۱۷۰۰ به وسیله رامازینی که او را پدر طب کاری می نامند، منتشر شد. او نخستین فردی بود که به پزشکان توصیه کرد در ضمن پرسش های خود از بیمار، پیشه او را نیز جویا شوند، زیرا ممکن است ارتباطی نزدیک میان شغل فرد و بیماری وی وجود داشته باشد. او مطالعاتی با ارزش بر روی معدن چیان و کیمیاگران، شیشه سازان، آهنگران و دباغان انجام داد.

پس از انقلاب صنعتی (در نیمه دوم سده هجدهم)، صنعت، فناوری و تکنولوژی رشد چشمگیری یافت، اما بر خلاف بهبود وضع زندگی، افزایش سطح تولید و راحت تر شدن کارها، که ناشی از پیشرفت علمی و فنی بود، مشکلات و گرفتاری های بسیاری برای انسان به وجود آمد و سبب شد انسان معاصر در معرض خطرات و تهدیدهای بی شماری قرار گیرد که از آن جمله می توان به بیماری ها و حوادث ناشی از کار و کهولت های زود هنگام که در اثر شرایط نامطلوب، کاری ایجاد می شوند، اشاره کرد.

ایمنیپیدایش چنین معضلاتی نیاز شدید و اساسی به فراگیری و رعایت اصول ایمنی و بهداشت کار را نمایان ساخت و انسان را بر آن داشت تا در صدد چاره جویی های بنیادی برآید و برای حفظ نیروی انسانی و تأمین تندرستی، ایمنی و بهداشت آن تدابیری بیندیشد و با مسئله به گونه ای علمی و نهادین برخورد کند. بدین ترتیب نظام علمی نوینی به نام بهداشت حرفه ای رو به تکامل گذاشت. امروزه این علم تمام مسائل گوناگون پزشکی، بهداشتی و ایمنی را در هر پیشه در بر می گیرد.

امروزه بهداشت حرفه ای بدین صورت تعریف می شود:

علم و هنر پیشگیری از اثرات سوئی که در طرز کار، محیط کار و خصلت کار وجود دارد و سلامت شاغل را به خطر انداخته و باعث ایجاد بیماری های حرفه ای، مسمویت های شغلی و حوادث ناشی از کار می شود.

ایمنیکمیته مشترک سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان بین المللی کار (ILO) که در سال ۱۹۵۳ در ژنو تشکیل شده، اهداف بهداشت حرفه ای را چنین ترسیم نمودند:

الف) تأمین، حفظ و ارتقای سطح سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی کارکنان در هر پیشه ای که هستند.

ب) پیشگیری از بیماری ها و حوادث ناشی از کار.

ج) انتخاب کارگر یا کارمند برای محیط و شغلی که از نظر جسمانی و روانی توانایی انجام آن را دارد و یا به طور اختصار تطبیق کار با انسان و در صورت عدم امکان، تطبیق انسان با کار.

 

منبع:

کتاب مدیریت ایمنی پروژه با رویکرد پروژه های ساختمانی

دپارتمان مدیریت پروژه کارگشا

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا