مقالات کارگشا

بعد چهارم مدلسازی اطلاعات ساختمان

برنامه زمانبندی 4D

پیش از شروع پروژه، مدیر ساخت و ساز بایستی کارهای زیادی انجام دهد. یکی از مهمترین این کارها آماده سازی برنامه ساخت است. این برنامه یکی از عوامل موثر در موفقیت هر پروژه است و با توجه به اینکه زمان و مکان کار را مشخص می کند، نقش حیاتی برای اعضای تیم دارد.

در شروع یک پروژه (معمولا قبل از آن)، یک عضو از تیم مدیریت ساخت و ساز برنامه را آماده می کند. این برنامه به طور معمول نشان دهنده مهارت در زمانبندی ساخت وساز است: زمان انتظار برای مصالح، آب و هوا، کارکنان و مسائل تجهیزات. اهمیت یک برنامه در خصوص BIM آگاهی و هماهنگی تیم و پیگیری پیشرفت کار از ابتدا تا انتهای پروژه مدیریت برنامه می شود؟ و یا چگونه دقت تجسم سازی و برنامه ریزی را افزایش می دهد؟

BIM 4D

یک برنامه ساخت و ساز، یک جدول یا نمودار پیچیده است که کار و زمان لازم برای پایان پروژه را نشان می دهد. با وجود تطابق ضمنی بین کار و اجزای ساختمان، هیچ ارتباط مستقیمی بین نقشه ها، مشخصات و برنامه ساخت وجود ندارد. با پیشرفت طراحی، مدیر ساخت و ساز نقشه های جدید را برای شناسایی تغییرات در دامنه و همچنین افزایش عناصر طراحی بررسی و سپس برنامه را برای نشان دادن این تغییرات در طراحی بروز رسانی می کند.

4D

اصلاح برنامه به دقت مدیرساخت و ساز برای بررسی هرباره ی اسناد طراحی جدید تکیه داشته، و در مورد دسترسی تخیص یافته به تجهیزات اضافی، مقدار مصالح و غیره قضاوت می کند. برنامه ریزی و تجدیدنظرهای بعد از آن، یکی از ابعاد زمانبر یک پروژه است و اعضای تیم بر دقت برنامه جهت تحویل به موقع پروژه به مالک حساب می کنند. منظور از کارایی در اینجا نه تنها در مورد زمان بوده بلکه در مورد هزینه ها، درجه دقت و کمال نیز هست. بنابراین هرگونه افزایش در کارایی و دقت برنامه ریزی می تواند دو کاربر داشته باشد:

•    زمان بیشتری را برای مدیرساخت و ساز جهت تعیین هماهنگ سازی کارهای دیگر فراهم می آورد.
•    بسیاری از مسائل مرتبط با صحت و سو تعبیر برنامه ریزی از افزایش تجسم سازی با مرتبط کردن برنامه به ساخت و ساز مجازی کاهش می دهد.

یکی از اهداف کلیدی BIM ساخت مجازی سازه پیش از ساخت و ساز فیزیکی آن است، بنابراین شروع برنامه ریزی گام اصلی در اثر بخشی BIM می باشد.

منبع :

مدلسازی اطلاعات ساختمان ، دکتر محمود گلابچی,1395

4D BIM for Environmental Planning and Management ,Julie Jupp,2017

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا