مقالات کارگشا

برنده مسابقه معماران جوان موسسه MoMA در سال 2017

برنده مسابقه معماران جوان سال 2017 با موضوع موزه هنر مدرن اعلام شد. استودیوی Jenny Sabin با طرح بافت فیبرهای کربنی که دارای 250 حلقه به شکل لوله های توخالی می باشد، مورد توجه هیئت داوران قرار گرفت. این طرح نخستین بار در حیاط ساختمان MoMA PS1 در نیویورک آمریکا که یک محوطه باز برای اجرای موسیقی زنده است به نمایش گذاشته شد. «این اشکال به هم بافته شده برای جذب و نمایش طیف نور مصنوعی و طبیعی موجود در فضا از دریچه ساختار لوله ای و بازتاب آن در محیط اطراف طراحی شده است.»

                                        برنده مسابقه معماران جوان موسسه MoMA در سال

این ساختار کربنی به طور خاص سازگار با محیط زیست است و از نظر اجتماعی به دنبال ایجاد نوعی سرزندگی، شادابی، حرکت، هیجان وافزایش تعاملات اجتماعی است. هدف از طراحی این ساختار بافته شده به هم، ایجاد پیوستگی میان شب و روز و ترکیب گرما و نور و جانبخشی به فضا به وسیله تراکمی از اشکال هندسی پیوسته است.

در واقع این لومن‌های نوری خلق شده ترکیبی از ساختار نظریات زیست شناسی، علم مواد، ریاضیات، مهندسی با ساختار و عملکردی بالا در جهت شکل گیری و سازگاری این ساختار با الگوی تعاملی انسان، محیط، هندسه و مواد است.

برنده مسابقه معماران جوان موسسه MoMA در سال

برنده مسابقه معماران جوان موسسه MoMA در سال

در زیر این مسیر حرکتی، 100 صندلی از جنس نقاله های چوبی با روکش های بافته شده از جنس نخ فیبر کربن که خنکی خاصی را در گرمای تابستان شهر نیویورک به کاربران می دهد، وجود دارد.

شان اندرسون، وابسته به دفتر معماری و طراحی MoMA بیان می نماید: «فرآیندهای ساخت و طراحی نوآورانه این مجموعه ترکیبی از تکنولوژی و طبیعت است که به منظور توجه دقیق به جزئیات در هر مقیاس باعث می شود این ایده بدون شک روز به روز در مجموعه ای از محیط ها و فضاهای مختلف به اجرا در آید.»

برنده مسابقه معماران جوان موسسه MoMA در سال

این رقابت سالانه به طور مشترک توسط اداره معماری و طراحی در MoMA جهت تشویق کسب تجربیات جدید در میان معماران برگزار می گردد. طرح این لومن ها در راستای ایجاد واکنش اجتماعی و محیطی کاربران به مواد و طرح های جدیدی است که در معرض کشف و بررسی قرار می گیرند. این نوع طراحی داخلی فضا در اصل به دنبال تبدیل کردن بازدید کنندگان به شرکت کنندگان در محیط است که از طریق کنش و واکنش گری به دما، نور و حواس مختلف محیطی ایجاد می گردد.

لیست برندگان سال های قبل این مسابقه معماری به شرح ذیل می باشد:

  • Escobedo Soliz Studio’s Weaving the Courtyard (2016)
  • Andrés Jaque / Office for Political Innovation’s COSMO (2015)
  • The Living David Benjamin’s Hy-Fi (2014)
  • CODA / Caroline O’Donnell’s Party Wall (2013)
  • HWKN’s Wendy (2012)
  • Interboro Parners’ Holding Pattern (2011)
  • SO-IL’s Pole Dance (2010)
  • MOS’ Afterparty (2009)
  •  Work AC’s Public Farm 1 (2008)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا