مقالات کارگشا

چگونه بهترین رنگ را برای دکوراسیون داخلی خانه خود انتخاب کنیم؟

پس از اینکه تصمیم گرفتید که از کدام سبک در فضای داخلی خانه خود می خواهید استفاده کنید، و اینکه چقدر هزینه دکوراسیون داخلی خانه خود کنید، تصمیم بعدی این است که از چه رنگی باید در فضای خانه استفاده شود.

دکوراسیون داخلی

اکنون تصاویری را در اینترنت جستجو نمایید و تمامی آن ها را به دقت مرور کنید. کدام رنگ است که بیش از همه در بین تصاویر انتخابی شما تکرار شده است؟ آیا رنگ خاصی وجود دارد که با دیدن آن مکث کرده و بیش از سایر عکس ها نظر شما را جلب کند؟ به این ترتیب شما می توانید طیف رنگی مناسبی را برای دکوراسیون داخلی انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید فقط چون شما از یک رنگ خوشتان می آید، دلیل بر این نیست آن رنگ برای پروژه شما مناسب باشد. دکوراسیون داخلی شما قرار است چه حسی از فضا را القا کند؟ آیا می خواهید فضا روشن و شاد باشد یا تاریک و دلپذیر؟ به طور مثال اگر می خواهید فضا روشن باشد، حتی اگر قهوه ای رنگ مورد علاقه شماست انتخاب مناسبی برای فضا نیست.

رنگ در دکوراسیون داخلی

برای انتخاب رنگ به موقعیت مکانی فضایی که می خواهیم رنگ آمیزی کنیم و میزان تابش نور در فضاها باید دقت شود. رنگ های روشن و محرک در آب و هوای گرم بسیار کاربردی تر است، جایی که نور خورشید از شدت رنگ آنها می کاهد. اما همین رنگ برای نواحی برفی شمالی مناسب نیست.

گاهی اوقات بهترین رنگ ها را می توان در بیرون از خانه خود یافت، در پوشش گیاهی و تخته سنگ های موجود و در چشم انداز.

دکوراسیون داخلی

گاها دیده شده است که توصیه می شود برای اینکه رنگ مورد علاقه و الهام بخش خود را بیابید، به کمد لباس خود سر بزنید. در حقیقت این نظر درست نیست و قرار نیست چون فقط شما دوست دارید رنگ خاصی را بپوشید، آن رنگ، رنگی باشد که شما در آن زندگی می کنید. برعکس ممکن است رنگ هایی وجود داشته باشند که شما دوست دارید در خانه آنها را ببینید اما رنگ مورد علاقه برای لباس شما نباشند.

کمد لباس

یکی دیگر از رویکردها در انتخاب رنگ مورد علاقه برای خانه، الهام گرفتن از رنگ اشیایی است که در حال حاضر مالک آنها هستیم. از میان وسایل خود، یک قطعه اثر هنری یا یک قالیچه، آن را که دوست دارید، می تواند برای رنگ خانه شما الهام بخش باشد تا رنگ آن شیء در هر جای دیگر از فضای خانه وجود داشته باشد.

دکوراسیون داخلی اتاق کار

در این اتاق نهار خوری رد پایی از رنگ قرمز در تابلو وجود دارد که در صندلی نهار خوری منعکس می شود و حس یکپارچگی را در فضا القا می کند. دقت کنید که بقیه مبلمان خنثی است و ثابت می کند که نیاز نیست یک رنگ در کل اتاق استفاده شود تا حرفی برای گفتن داشته باشد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

اکنون که چند رنگ را انتخاب کرده اید کجا باید از آن رنگ ها بهره ببرید؟ جواب این سوال تا حد زیادی به سطح راحتی شما بستگی دارد و در بسیاری از موارد نیز به بودجه شما وابسته است.

چرا بودجه؟ در صورتی که قصد دارید از رنگی استفاده کنید که مد روز است متوجه می شوید که این رنگ به سرعت از مد می افتد و برای تغییر رنگ آن باید هزینه کرد. اگر به راستی به رنگهای مد روز علاقه دارید آن را دنبال کنید و در صورتی که مایل به استفاده از رنگی هستید که تا مدت طولانی بدون تغییر بماند بهتر است دنباله روی مد نباشیم و از رنگ هایی استفاده کنیم که در وسایل جانبی ما موجود است، مثل رنگ بالش که بتوان به راحتی آن را تغییر داد.

بودجه همچنین تعیین کننده است که آیا از رنگ انتخابی شما در اشیایی استفاده شود که تعویض آن هزینه بر است ( مانند مبلمان) یا در اشیایی استفاده شود که بدون صرف هزینه گزاف قابل تغییر است (مانند رنگ دیوار و وسایل جانبی). برای مثال انتخاب مبلمان با رنگ قرمز بسیار جرئت می خواهد. باید از خود سوال کنید آیا قادر هستید برای مدت طولانی این رنگ را تحمل کنید یا نه.

دکوراسیون داخلی نشیمن

در صورتی که قصد دارید در انتخاب رنگ دکوراسیون خانه خود محتاط باشید بهتر است از رنگ های خنثی بهره بگیرید تا دیگر رنگ های فضا را نیز پوشش دهد. قرار نیست که این رنگ ها تنها رنگ های معرف فضا باشند. حتی می توان از این رنگ های خنثی به عنوان رنگ مشارکت کننده در اشیاء و لوازم جانبی منزل بهره برد. به این معنی که نبایستی رنگ خنثی کل فضای اتاق را پوشش دهد.

دکوراسیون داخلی

رنگ آبی در این اتاق به عنوان رنگ غالب و صریح در این فضا وجود دارد اما این رنگ تنها به رنگ بالشتک ها، پرده ها و دیوار ها منحصر است. در واقع عناصری که به آسانی قابل تغییر هستند این امکان را فراهم می کنند که توسط صاحب خانه مجددا جایگزین شوند.

برخی از رنگ ها به طور طبیعی تطبیق پذیر تر از سایر رنگ ها هستند. یک رنگ آبی به خوبی با سایر رنگ ها انطباق پیدا می کند و به شما این امکان را می دهد که بدون تغییر صندلی ها طیف رنگی خود را تغییر دهید.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

حس شما نسبت به صندلی نارنجی چیست؟ به نظر من که انطباق پذیری نه چندان زیادی دارد.

به طور طبیعی شما نباید خود را به یک طیف رنگی برای کل خانه محدود کنید. در برخی موارد دیده می شود که هر اتاق طبق سلیقه شما منحصربفرد رنگ آمیزی شده است. تنها نکته مهم این است که حس پیوسته ای در سراسر خانه حفظ شود. می توان یک رنگ اصلی را در یک اتاق پیاده کرد و اتاق های دیگر با سایه هایی از رنگ اصلی رنگ آمیزی شود.

دکوراسیون داخلی

بیشتر افراد هنگامی که طیف رنگی مورد علاقه خود را انتخاب کردند بالافاصله با رنگ آمیزی دیوار شروع می کنند که کار کاملا اشتباهی است. رنگ دیوار را آخر از همه انتخاب کنید. رنگ کردن دیوار و سپس هماهنگ کردن رنگ مبلمان و وسایل جانبی با آن تقریبا غیر ممکن است. ابتدا باید رنگ پارچه و روکش ها را انتخاب کنید سپس رنگی را برای دیوار انتخاب کنید که کلیت اتاق را با وسایل به وحدت برساند.

دکوراسیون داخلی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا