مقالات کارگشا

الگو طراحی برای خانه های مقاوم در برابر زلزله

نمونه خانه مقاوم در برابر زلزله به عنوان برنده جایزه معماری در سال ۲۰۱۷ مغرفی شده است و می تواند از جان میلیونها انسان در سراسر جهان حفاظت نماید. الگوی خانه لایه – زمین (rammed- earth)‌ توسط دانشگاه CUHK هنگ کنک و تیم مجرب طراحی زلزله از دانشگاه کمبریج طراحی شد است. هدف از ارایه این فناوری ساخت، کمک به ساکنان دهکده Guangming در Zhaotong برای بازسازی خانه هایشان پس از زلزله Ludian در سال ۲۰۱۴ است.

خانه های ضد زلزله

پروفسور Ng از دانشگاه CUHK در مورد این ساختمان که بعنوان ساختمان سال در فستیوال جهانی معماری ۲۰۱۷ انتخاب شد، اظهار می دارد: «الگوی ضد زلزله استفاده شده در ساخت این خانه می تواند به تمامی انسانها در جهان کمک کند.» او اشاره می کند که زلزله تنها مربوط به کشور چین نیست بلکه یک مسأله جهانی است. او معتقد است که عده زیادی از مردم جهان در خانه های خشت و گلی زندگی می کنند و اگر راه حل مناسبی برای کمک در زمینه طراحی سازه های امن تر برای این خانه ها پیدا شود، می تواند مشکل بالغ بر ۱۰۰ میلیون نفر در دنیا را مرتفع نماید.

خانه ضد زلزله

خانه نمونه با این الگو برای زوجی سالمند در دهکده Guangming ساخته شده و می تواند برای بقیه ساکنین این دهکده بمنظور ساخت مجدد خانه های ارزان قیمت با مصالح بومی در دسترس مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر خانه های این دهکده با روش لایه- زمین ساخته شده است و ساکنان بعد از وقوع زلزله برای ساخت مجدد خانه های مقاوم تر به سمت استفاده از بتن و آجر سوق پیدا کردند؛ اما این مصالح گران بود و عملاً ساخت خانه ها متوقف شد. بنابراین پروفسور Ng و تیمش به جستجو روشی برای ساخت خانه های مبتنی بر روش لایه- زمین که بتواند مقاومت بیشتر در برابر زلزله داشته و در نقاط مختلف قابل تعمیم باشد پرداختند. به گفته پروفسور Ng این خانه بسیار ساده است و باید ساده باشد تا ساکنان بدانند و بتواند آن را بسازند.

همچنین اضافه می کند: «برای مقاومت لرزه ای بهتر، این مسأله مهمی است که هندسه و فرم ساختمان ساده باشد. طراحی با الگوی مربعی به عنوان یک الگوی پایدار شروع شد و سقف نیزدارای ساختار هندسی بسیار ساده هرمی است.»

خانه ضد زلزله

محققان دانشگاه CUHK با همکاری متخصصان زلزله کار خود را با افزایش کیفیت مصالح مورد استفاده در دیوارها آغاز کردند و هدف آنها استفاده از قوانین علمی برای تقویت و کارآیی این روش بوده است.

خانه ضد زلزله

 بازشو پنجره ها در این ساختمان با چارچوبهای بتنی برای محافظت در زمان زلزله مسلح شده است. از آنجایی که ایجاد بازشو در دیوار آن را تضعیف می کند، استفاده از چارچوب های بتنی این ضعف را جبران نموده و در زمان تکانه های ناشی از زلزله، پنجره ها را سالم نگه می دارد.  

خانه ضد زلزله

ساختار مربعی خانه به دو بخش تقسیم می شود و آتریوم مرکزی در بین این دوبخش قرار گرفته و نور طبیعی را تأمین می نماید. همچین جرم حرارتی استفاده شده در دیوارها باعث می شود تا فضای خانه در تابستان خنک و در زمستان گرم باشد.

منبع:

dezeen

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا