مقالات کارگشا

10 اشتباه رایج در طراحی دکوراسیون داخلی از عجله در خرید تا چیدمان

این ممکن است برای هر کسی اتفاق بی افتد: شما در حال خرید لوازم منزل هستید و یک سری لوازم جانبی برای دکوراسیون منزل خود می بینید. بلافاصله فکر می کنید، آهان! این به نظر برای اتاق تماشای تلویزیون من بی نقص است. حتی تحت تاثیر حرف های فروشنده قرار می گیرید و آن شیء را خریداری می کنید و با هیجان آن را به خانه خود می آورید تا ببنید این وسیله را هنگامی که در جای خود قرار می دهید چگونه به نظر می رسد.

وقتی که آن وسیله را در جای خود گذاشتید در کمال نا باوری در می بابید که چقدر شیء مورد علاقه شما زشت و غیر قابل تحمل به نظر می رسد. اینجاست که از خود سوال می کنید من دقیقا چی فکر کردم و این را خریدم؟ کجای کار من اشتباه بوده است؟

چیزی که اکثر ما نمی دانیم این است که طراحی داخلی چشم بسیار تیز بین و هوش زیادی می خواهد. ممکن است ما در بیرون از منزل وسیله ای را ببینیم و به آن علاقه مند شویم و این بدین معنی نیست این وسیله برای خانه شما مناسب است. طراحان داخلی به خوبی از این موضوع آگاه هستند که چگونه مواردی چون رنگ، نور، ابعاد اتاق، مقیاس و جانمایی همگی در نمایش یک شیء به عنوان بخشی از دکوراسیون داخلی تاثیر دارد و به یک فضا دیکته می کنند که یک شیء طراحی فضا را به خوبی بسازد و یا موجب تخریب آن شود.

اشتباهات رایج زیادی وجود دارد که تقریبا هر کسی ممکن است در طراحی دکوراسیون خانه خود مرتکب شود. در ادامه به 10 مورد از این اشتباهات پرداخته می شود.

اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی

1- عدم توجه به مقیاس در دکوراسیون داخلی به عنوان اصلی ترین نکته:

هنگامی که وارد یک اتاق می شوید باید نمایی که اتاق دارد همچون سیمای شهر باشد، ترکیبی از عناصر با ارتفاع بلند و کوتاه. داشتن اشیا در یک ارتفاع چندان خوشایند نیست. ترکیب مبلمان با ارتفاع و اندازه های گوناگون، محل نصب تابلو های هنری و پرده باید به درستی انجام شود.

هنگامی که مقیاس را در دکوراسیون داخلی مد نظر قرار می دهیم خواهیم دید نخستین و رایج ترین اشتباهی است که در دکوراسیون داخلی اتفاق می افتد. این موضوع از اهیت زیادی بر خوردار است که اتاق را با ذوق هنری خود و مقیاسی بی عیب و نقص دکور کنیم. برخی از افراد اتاق را پر از اشیای کوچک می کنند به طوری که اتاق را به هم ریخته نشان می دهد و جایی نیست که چشم آرام بگیرد.

این در حالی است که سایر افرادی که اشیای بزرگ را درون تاق خود قرار میدهند باعث می شوند که اتاق کوچک و با انبوهی وسیله به چشم برسد. بهترین مقیاس استفاده از ترکیبی از وسایل با ابعاد، اشکال و ارتفاع گوناگون است. اگر تنها یک دلیل می خواهید تا یک طراح داخلی استخدام کنید، قطعا آن یک دلیل مقیاس مبلمان و وسایل جانبی است. با انتخاب مقیاسی مناسب برای اتاق می توانید مطمئن باشید که طراحی داخلی منزل شما در مسیر صحیح قرار دارد.

دکوراسیون داخلی

2-خرید عجولانه و تحت تاثیر شرایط جوی:

همه افراد مستعد به خرید عجولانه و تحت تاثیر شرایط هستند. این بدان معنی نیست که هیچگاه وسیله ای را که بلافاصله عاشقش شده اید نخرید. فقط در نظر داشته باشید ممکن است آنطور که اندیشیده اید شی مورد نظر، مناسب فضای شما نباشد.

قبل از رفتن به نمایشگاه مبلمان بهتر است برنامه ای دقیق در ذهن داشته و بودجه خود را در نظر داشته باشید. ابتدا ابعاد اتاق خود را به دقت اندازه گیری کنید. فضای چیدمان مبلمان و ابعاد خود مبلمان باید اندازه گیری شود و به درستی برنامه ریزی شود. خوشبختانه نرم افزار های آنلاین زیادی برای چیدمان مبلمان وجود دارد که رایگان بوده و به آسانی در دسترس هستند.

از فروشگاه های مختلف قیمت بگیرید و قبل از خرید بودجه خود را در نظر بگیرید. هیچ چیز وحشتناکتر از این نیست که خریدار از خرید خود پشیمان شود. پس ابتدا برنامه بریزید سپس خرید کنید.

دکوراسیون داخلی ویلا

3- تصمیم خود سرانه بدون کمک گرفتن از نظر سایرین مخصوصا طراح داخلی:

حتی ماهر ترین طراحان نیز اشتباه می کنند. این کار بسیار دشواری است که ایرادات کار دکوراسیون داخلی خود را کشف کنیم در حالی که ماه هاست درگیر آن هستیم. گاهی اوقات چیزی که دکوراسیون داخلی یک منزل نیاز دارد یک جفت چشم جدید است تا آن را مورد قضاوت قرار دهد.

شما می توانید از یک دوست کمک بگیرید تا نظر صادقانه خود را راجع به رنگ خانه، رنگ پارچه ها و چیدمان اتاق بگوید. یا شاید بتوانبد از یک طراح داخلی کمک بگیرید. عمدتا طراحان داخلی پر از راهنمایی های طراحی هوشمندانه و ترفندهایی هستند که می توانند خانه شما را متحول کنند.

دکوراسیون داخلی، اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی

4-چیدمان پراکنده کلکسیون:

همه ما کلکسیون داریم. ممکن است نخستین کلکسیون ما از یک پرنده سرامیکی کوچک آغاز شده و تا به امروز ما مجموعه ای از پرندگان با اندازه ها و رنگ های مختلف داریم که طی سال ها جمع آوری شده است. بهترین روش برای نمایش چنین کلکسیون هایی چیست؟

خوب، اشتباهی که بسیاری از ما از آن انجام می دهیم قرار دادن قطعات پراکنده ای از کلکسیون در جای جای خانه است. کلکسیون موجود در خانه ما هر چه می خواهد باشد، بهترین روش این است که آنها را در یک قسمت با افتخارجمع آوری کرده و به نمایش گذارید.

دکوراسیون داخلی، اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی

5-عدم استفاده از تابلو ها و آثار هنری:

شما می توانید هر دیواری را از خانه خود به گالری هنری تبدیل کنید. هر خانه باید به نوعی تمایلاتی از آثار هنری را در خود داشته باشد. خواه این اثر هنری یک تابلو رنگ روغن کم نظیر باشد یا نخستین نقاشی دوران دبستان کودک شما. نکته مهمی که ظهور می کند این است که تابلو را چگونه بیاویزیم.

به جای اینکه روی دیوار خود را پر کنید از جای میخ هایی که بعدا باید پر شود بهتر است که دور قاب تصویر خود را روی کاغذ علامت گذاشته و آن را در بیاورید. سپس این کاغذ را روی دیوار قرار دهید تا ارتفاع و موفعیت مطلوب و مورد نظر شما را پیدا کند.

اکنون اوقات خوشی را با ابعاد، رنگ ها و بافت تابلو ها و ترکیب آنها داشته باشید. فقط در این میان گزینه 1 ( مقیاس) را فراموش نکنید.

تابلو در دکوراسیون داخلی

6-رنگ آمیزی دیوارها را در اولویت قرا دهیم:

بزرگترین اشتباهی که اکثر افراد در دکوراسیون داخلی انجام می دهند این است که دیوارها را رنگ آمیزی می کنند. قلموی رنگ را زمین بگذارید. کاری که در نخستین گام باید انجام دهید این است که رنگ پارچه ها و منسوجات موجود در خانه را انتخاب کنید، مانند رنگ پرده ها و فرش.

شاید از خود بپرسید که چرا؟ چون این بسیار کار راحتی است که پارچه هایی را انتخاب کنیم که دوست داریم و سپس رنگی را برای دیوار انتخاب کنیم که با این پارچه ها ست شود. حالت برعکس آن، یعنی انتخاب رنگ دیوار و سپس انتخاب رنگی برای پارچه ها که هم دوست دازیم و هم با رنگ دیوار هماهنگ است دشوار است.

بنابراین با توجه به بودجه و اندازه اتاقی که در ذهن دارید به یک تور خرید بروید. نمونه های پارچه، فرش و بالش ها را در نظر بگیرید. آنچه را دوست دارید انتخاب کنید و وقتی حس کردید که با انتخاب های خود خوشحال هستید از بین رنگ های انتخابی در وسایل یک سایه انتخاب کنید. اکنون می توانید قلم موی خود را برداشته و رنگ آمیزی دیوار ها را شروع کنید.

دکوراسیون داخلی خانه

7-بی هویت شدن فضای خانه:

اگر چه سر زدن به نمایشگا های مبلمانی که پر هستند از مبلمان برند و مدرن بسیار سرگرم کننده است، اما هیجان زده نشوید تا همه وسایل خانه خود را از یک مکان و در یک زمان خریداری کنید. چنین کاری منجر به یک اشتباه رایج در طراحی داخلی خانه می شود. خریدن وسایل خانه به گونه ای که همه آنها با هم تطابق دارند، باعث کاهش هویت در خانه می شود.

چگونه باید به خانه هویت بخشید؟ به تدریج و در طول زمان. هویت بخشیدن به خانه شما ممکن است سال ها به طول بیانجامد.

هویت در درون طراحی داخلی تزریق می شود با اضافه کردن یک صندلی عجیب و غریب که از یک مغازه قدیمی خریده اید یا یک تابلو نقاشی شگفت انگیز که از یک فروشنده خیابانی خریده اید. می توانید در یک آخر هفته به خرید رفته و به تدریج وسایلی را خواهید یافت که در طول زمان هویت خانه شما را خواهد ساخت.

دکوراسیون داخلی

8-خلاء وجود یک نقطه کانونی در خانه:

هر اتاق نیاز به یک نقطه کانونی دارد. این نقطه کانونی برای چشم ناظر مکانی را فراهم می کند تا استراحت کرده و به اتاق کاربری می بخشد.(اتاق های بزرگ می توانند بیش از یک نقطه کانونی داشته باشند.) این یک اشتباه رایج است که به هر اتاق یک نقطه کانونی داده نشود.

برخی از اتاق ها ساده هستند. به عنوان مثال در یک اتاق تماشای تلویزیون نقطه کانونی به تلویزیون و میز تلویزیون ختم می شود و سپس دیگر اشیا از جمله صندلی ها رو به سمت تلویزیون متمرکز می شوند. در برخی دیگر از اتاق های دیگر قدری دشوار تر می توان نقطه کانونی را پیدا کرد، مانند اتاق نشیمن. نباید وسایل رل در خانه پراکنده کرد. ابتدا بایستی یک نقطه تمرکز و هدف در اتاق پیدا کرد و سپس اشیا را در اطراف آن نظلم بخشید. به عنوان مثال شومینه، یک میز بازی، یک نقاشی بزرگ، و یا حتی یک میز قهوه که میهمانان دور آن نشسته و به گفت و گو می پردازند.

نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

9- نگهداشتن وسایل عتیقه ای که از مادر بزرگمان به یادگار مانده:

همه ما وسایلی داریم که یا خیلی قدیمی و کهنه شده اند و یا چون یادگار مادر بزرگمان است آن را نگه می داریم. به هر طریقی شاید از دور انداختن آن وسیله احساس گناه می کنیم که تا کنون آن را نگاه داشته ایم در صورتی که هیچ علاقه ای به آن نداریم و یا با هیچ جای خانه مان جور در نمی آید.

آیا یکی از این اشیا را در خانه خود دارید؟ چرا وسیله ای را  نگه می دارید که هیچ علاقه ای به آن ندارید؟

شما می توانید این وسیله  را رنگ کرده به آن جلوه تازه ای دهید، آن را به کسی ببخشید، آن را بفروشید و وسیله جدیدی خریداری کنید یا با جرئت تمام از آن دست کشیده و آن را دور بیاندازید. خودتان را راحت کنید و اجازه دهید خانه شما پر باشد از وسایلی که دوست دارید.

دکوراسیون داخلی، اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی

10- عدم استفاده از فضای شخصی سازی شده در خانه:

خانه شما باید معرف هویت وجودی شما باشد و بگوید شما چه کسی هستید. این کار می تواند با یک تصویر از خاطرات سفر شما باشد، چیز هایی باشد که شما دوست دارید و بیانگر زندگی روزمره شما باشد. هیچ چیز نمی تواند بد تر از این باشد که درون خانه کسی قدم زد که به جای آشنا شدن با شخص، با دیوار های بژ، مبلمان قهوه ای و یک عکس پرینت شده بزرگ روی دیوار که قرار بوده است یک اثر هنری باشد، آشنا شد.

همه چیزهایی را که دوست دارید را در خانه خود به نمایش گذارید، خانه شما را یک واسط منحصر به فرد است که در پایان یک روز سخت از شما استقبال می کند و همچنین داستان مهیجی از زندگی شما به بازدیدکنندگان می گوید.

دکوراسیون داخلی

آیا شما نیز مشابه این اشتباهات را در خانه خود انجام داده اید؟ لطفا آنها را با ما در میان بگذارید.

و اگر این مطالب را می پسندید در بخش نظرات، نظر خود را با ما در میان گذارید تا مشابه آن را ادامه دهیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا