مقالات کارگشا

اجرای گچ کاری دیوار مرحله به مرحله و  قیمت گچکاری در سال 1400

گچ کاری دیوار از جمله مراحل نازک کاری در ساخت ساختمان به شمار می‌آید که موضوع اصلی این مقاله از کارگشا است. همچنین تلاش شده است انواع ملات گچ کاری، مراحل گچ کاری دیوار، علت‌های ترک خوردن گچ دیوار و تعمیر خرابی دیوار گچی در این مقاله گنجانده شود تا به تمامی پرسش‌های شما پاسخ داده شود. در ادامه با کارگشا همراه بمانید.

انواع ملات گچی در گچ کاری

پیش از اجرای گچ کاری باید ملات گچکاری و ابزار گچ کاری آماده شود، بنابراین در ابتدا پیش از توضیح درباره مراحل گچ کاری باید چگونگی تهیه ملات و معرفی انواع ملات گچ کاری انجام شود. در زیر ابتدا به تهیه ملات گچی و سپس به معرفی انواع ملات گچی پرداخته شده است.

تهیه ملات گچی

معمولاً ملات گچی برای اجرای گچکاری در ظرف مخصوص که در اینجا استانبولی است تهیه می‌شود. به این منظور ابتدا مقداری آب (با توجه به مقدار ملات مورد نیاز) درون استانبولی ریخته و با دست، مشت مشت گچ به آن اضافه می‌کنیم طوری که سطح آب را کامل بپوشاند، سپس با دست یا میله فلزی شروع به هم زدن آب و گچ می‌کنیم.

در ابتدا مخلوط شل به نظر می‌آید ولی وقتی گیرش ابتدایی شکل بگیرد، ملات کمی سفت‌تر می‌شود و می‌توان آن را با دست برداشت.

نسبت آب و گچ در گچکاری به نوع گچ و کاری که با گچ انجام می‌شود بستگی دارد و پرسش بسیاری است. این نسبت به مرور زمان و با تجربه به دست می‌آید.

به‌طورکلی گچ که برای پوشش دیوار استفاده می‌شود کمی شل‌تر از گچی است که برای گچکاری از آن استفاده می‌شود؛ و گچی که در مرحله آخر زده می‌شود بسیار نرم و روان بوده تا بتواند سوراخ‌ها و فرورفتگی‌ها را پر کند.

انواع ملات گچی

به‌طورکلی ملات‌های گچی و گچ کشته شامل دوغاب گچ، ملات گچ، ملات گچ و خاک، ملات گچ و ماسه و ملات گچ کشته هستند که در زیر توضیح مختصری در رابطه با آن‌ها ارائه شده است.

انواع ملات گچی

دوغاب گچی

دوغاب گچی در واقع مخلوطی از گچ و آب است که میزان آب آن زیادتر از سایر ملات‌ها بوده و بیشتر به منظور تثبیت آجرها در جای خود در سقف و طاق ضربی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ملات گچی

ملات گچی متداول‌ترین روش استفاده از گچ است. در این ملات آب و گچ به روشی که در بالا به آن اشاره شد، مخلوط می‌شوند و پس از گیرش اولیه به منظور پوشش دیوارها با استفاده از ماله یا شمشه آلومینیومی روی دیوارها اجرا می‌شود.

ملات گچ و خاک

ملات گچ و خاک ملاتی است که برای پوشش دیوارها پیش از مرحله سفید کاری از آن استفاده می‌شود. ملات گچ و خا از ترکیب گچ، خاک رس و آب به دست می‌آید و مزایای بسیاری دارد.

مزایای ملات گچ و خاک

  • پس از اجرای تیغه چینی، فاصله‌ای بین رج‌ها به وجود می‌آید که به یک پوشش به ضخامت تقریباً 2 سانتی‌متری نیاز دارد که باید با ملات گچ یا گچ و خاک اجرا شود. اجرای این لایه با گچ و خاک بسیار به صرفه بوده و باعث کاهش هزینه‌های ساخت می‌شود.
  • خاک عایق صوتی خوبی است و وقتی با گچ مخلوط شده و روی دیوارها اجرا می‌شود، می‌تواند از انتقال صدا تا حدی پیشگیری کند.
  • گچ در واقع سولفات کلسیم است. سولفات می‌تواند با فلزات به کار رفته در ساختمان نظیر تیرآهن، نبشی‌ها، چهارچوب درها و … واکنش داده و زنگ زدگی ایجاد که استفاده از ملات گچ و خاک زیر گچکاری می‌تواند از این امر پیشگیری کند.
  • ازآنجایی‌که حجم پوشش روی تیغه کشی زیاد است و گیرش گچ زیاد است. مخلوط کردن خاک و استفاده از ملات گچ و خاک که زمان گیرش بیشتری دارد، کار را برای اجرا اندود ضخیم توسط بنا راحت‌تر می‌کند.

ملات ماسه و گچ

ملات ماسه و گچ زمانی که خاک رس مرغوب در دسترس نباشد برای اندود روی تیغه چینی به کار می‌رود. ماسه ریز و نرم برای تهیه این ملات به کار می‌رود که توصیه می‌شود تا حد امکان از خاک استفاده شود.

ملات گچ کشته

ملات گچ کشته ملاتی است که در سفید کاری نهایی به کار می‌رود. این ملات از گچ نرم الک شده با آب تشکیل می‌شود و پس از مرحله گچکاری به منظور پر کردن سوراخ‌ها و ایجاد یک سطح صاف و یکدست مرد استفاده قرار می‌گیرد.

گچ کشته پس از خشک شدن هم بسیار نرم است. لذا نباید یک لایه ضخیم از آن به کار برده شود. نرمی گچ به حدی زیاد است که حتی با کشیدن دست روی آن، دست سفید می‌شود.

مراحل گچ کاری

مراحل گچ کاری

حالا که با انواع ملات و روش تهیه آن‌ها آشنا شدید، نوبت به آشنایی با مراحل گچ کاری است. معرفی ابزار گچ کاری دیوار اولین اقدام در این بخش است.

به منظور گچکاری به استانبولی (ظرفی که ملات در آن ساخته می‌شود)، ماله، لیسه، شمشه آلومینیومی، کمچه و تیغه چوبی یا فلزی (برای هم زدن) نیاز است. پس از تهیه ابزار کار می‌توان اقدام به گچکاری کرد.

کروم بندی

کروم بندی از مراحل اولیه گچکاری پس از تیغه چینی است. برای اجرای کروم بندی به بالا و پایین دیوار در فواصل دو متری، میخی کوبیده می‌شود و میخ به اندازه دو سانتی‌متر باید ارتفاع داشته باشد.

با استفاده از رسیمان، دو میخ به هم وصل می‌شوند و فاصله بین تیغه چینی تا ریسمان با ملات گچی پر شده و با ماله یا کمچه صاف می‌شود. کروم بندی به این منظور انجام می‌شود که دیوار به یک اندازه با گچ اندود شود و قوسی در طول دیواری به وجود نیاید.

اجرای گچ و خاک

پس از اجرای کروم بندی، میخ و رسیمان برداشته شده و فاصله بین کروم‌ها با ملات گچ و خاک پر می‌شود. با استفاده از کمچه از ملات گچ و خاک درون استانبولی کمی برداشته و روی ماله گذاشته و ماله را روی دیوار کشیده تا فاصله دو کروم پر شود. بهتر است ماله به صورت مایل گرفته شود.

اجرای گچ و خاک

اجرای گچ کاری

پس از اینکه گچ و خاک خشک شد، دیوار آماده اجرای گچ است. برای این منظور در استانبولی ملات گچ را تهیه کرده، با استفاده از دست یا کمچه کمی از ملات را برداشته و روی ماله قرار دهید و روی گچ و خاک از پیش اجرا شده، بکشید؛ مانند مرحله قبل، باید ماله به صورت مورب و نه افقی گرفته شود به دلیل اینکه لبه‌های کناری ماله ردی روی گچ می‌اندازند.

اجرای گچ کشته

آخرین مرحله از گچ کاری دیوار، مرحله سفید کاری یا اجرای گچ کشته است. در این مرحله ملات گچ کشته را به روشی که توضیح داده شد، آماده کرده و آن را به وسیله لیسه روی گچکاری اجرا کنید.

پس از خشک شدن گچ اجرای یک سمباده نرم و سپس کشیدن یک ابر خشک تمیز برای پاک کردن گرد گچ از روی دیوار، زمینه را برای اجرای پرایمر و رنگ کاری آماده می‌کند.

علت ترک خوردن گچ کاری

ترک خوردن گچ دیوار گاهی پس از خشک شدن گچ مشکلی است که می‌توان از به وجود آمدن آن جلوگیری کرد. به‌طورکلی چند علت برای ترک خوردن گچ وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

حین تهیه ملات گچ اضافه کردن بیش از حد نیاز آب می‌تواند پس از خشک شدن باعث ایجاد ترک شود. وقتی که بخش گچی ملات در هنگام خشک شدن نتواند میزان انبساط حجم آب را جبران کند دیوار گچی ترک بر می‌دارد. تهیه ملات استاندارد و تجربه در این کار می‌تواند از ترک خوردن دیوار گچی پیشگیری کند.

ضخامت بیشت از حد اندود گچ روی دیوار نیز از دیگر دلایل ترک خوردن گچ دیوار است. اگر ضخامت اندود گچ از 7 یا 8 سانتی‌متر بیشتر باشد و تمامی اندود در یک مرحله کشیده شده باشد، در مرحله خشک شدن شاهد ترک‌هایی روی گچ هستیم.

این امر به این دلیل به وجود می‌آید که لایه گچ رویی به سرعت خشک می‌شود و این در حالی است که گچ زیرین هنوز خیس است و با فشار بخار آب درون لایه زیرین برای فرار باعث ترک خوردن گچ می‌شود.

اجرای گچکاری در دمای کم و زیر صفر که باعث یخ بستن آب درون ملات گچی می‌شود هم باعث ایجاد ترک در گچ می‌شود. وقتی آب درون ملات یخ ببندد، گچ دیگر فرصتی برای انبساط پیدا نمی‌کند و فاسد می‌شود که فساد گچ با ترک روی آن مشخص می‌شود.

اجرای گچکاری روی برخی بلوک‌ها مانند بلوک سی ال سی (CLC) هم می‌تواند موجب ترک خوردن گچ شود. این بلوک‌ها در طول زمان دچار جمع شدگی می‌شود و در پی آن باعث ایجاد ترک روی اندود گچ روی آن می‌شود.

اگر ملات گچی پیش از گیرش اولیه روی دیوار اجرا شود، باعث ترک خوردن دیوار می‌شود. در این مورد وقتی گچ پیش از گیرش اولیه روی دیوار اجرا شود، آب ملات توسط آجرها کشیده می‌شود و گچ انبساط کامل پیدا نکرده و در نتیجه ترک می‌خورد.

برخی از ترک‌ها نیز که با زاویه 45 درجه نسبت به افق روی دیوارهای گچی شکل می‌گیرند هم می‌تواند ناشی از نشست ساختمان باشند که به آن‌ها ترک‌های سازه‌ای می‌گویند و برای ترمیم آن‌ها باید پی ساختمان ترمیم و مقاوم سازی شود.

علت ترک خوردن گچ کاری

نکته

همانطور که گفته شد، گچ در واقع سولفات کلسیم است و از آنجایی که سولفات می‌تواند با فلزات واکنش داده و باعث زنگ زدگی آن‌ها شود توصیه می‌شود که پیش از اجرای گچ تمامی فلزات به کار رفته در تیغه چینی‌ها با ضد زنگ پوشانده شوند تا در تماس مستقیم با گچ نباشند.

تعمیرات گچکاری

ازآنجایی‌که جست و جوی کاربران برای انجام تعمیرات گچکاری زیاد است. لذا سایت کارگشا اقدام به انتشار مقاله‌ای در خصوص تعمیرات گچکاری کرده است که می‌توانید آن را در لینگ زیر دنبال کنید.

قیمت و هزینه گچکاری در سال 1400

در جدول زیر هزینه و قیمت گچ کاری به روش های مختلف در سال 1399 آورده شده است.

دسته بندی

حداقل قیمت

حداکثر قیمت

واحد

بروزرسانی

اجرای گچ و خاک زیر

13500

17500

متر مربع

5/5/1400

اجرای گچ رویه رو کنج و لبه

13500

17500

متر مربع

5/5/1400

اجرای نور مخفی ساده

45000

75000

متر مربع

5/5/1400

نور مخفی موج دار و پیچیده

95000

130000

متر مربع

5/5/1400

اجرای ابزار کنج سقف

100000

125000

متر مربع

5/5/1400

اجرای قاشقی

100000

150000

عدد

5/5/1400

اجرای قاب سقف

40000

50000

متر مربع

5/5/1400

سخن آخر

برای پیدا کردن یک گچ کار ماهر و متعهد به وب سایت گارگشا مراجعه کنید و با توجه به متراژ کار و ویژگی‌های مورد نظر خود، قیمت گچ کاری را از گچ کار طلب کنید. وب سایت کارگشا همواره با به کار گیری فعالان ماهر و با تجربه در زمینه خدمات ساختمانی در پی جلب رضایت مخاطبان و مشتریان خود است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا