مقالات کارگشا

اجرای نمای ساختمان، چه کنیم نمای ماندگار و زیبا داشته باشیم؟!

نمای ساختمان یکی از با اهمیت ترین قسمت ساختمان است چرا که از طریق پنجره های تعبیه شده در نما، نور فضاهای داخلی تأمین شده و امکان دسترسی فضای داخلی به دنیای خارج از طریق همین پنجره ها امکان پذیر است.

طراحی یک نمای خوب از هر حیث تأثیرات مثبت زیادی بر روی بهره برداران ساختمان خواهد گذاشت.

نمای ساختمان

پنجره پارامتر تاثیرگذار بر زیبایی نما

ابعاد و تعداد پنجره، بالکن و ورودی آن

پنجره ها اعضای همیشگی و زیبایی بخش نمای ساختمان هستند. پنجره ها در کنار دیگر اعضای تعیین کننده فرم نما با ابعاد و طرح خود تأثیر بسزایی در ایجاد یک تصویر زیبا در نگاه بیننده دارند.

ابعاد پنجره ها و تناسب طول و ارتفاع آن ها هم در زیبایی نمای خارجی ساختمان و هم در نمای فضاهای داخلی تأثیرگذار است.

دست انداز پنجره هایی که به حیاط مشرف هستند چنانچه تا 20 سانتی متر در نظر گرفته شود بسیار زیباتر است از پنجره هایی که دست انداز آن ها 60 سانتی متر در نظر گرفته می شود. این تفاوت زیبایی در فضای داخل و خارج به وضوح دیده می شود.

چنانچه برای پنجره نعل درگاهی در نظرگرفته شود و پنجره به زیر سقف نچسبد در فضای داخلی پنجره زیباتر به نظر می رسد و این زیبایی در نمای بیرونی نیز به وضوح درک می شود چرا که رعایت فاصله استاندارد پنجره های طبقات از یکدیگر نیز در زیبایی نما تأثیر گذار است. عقب نشینی پنجره ها از سطح نما هنگام اجرا، آن ها را از باران و برف تا حدودی مصون می دارد.

در گذشته از پروفیل های آهنی برای ساخت پنجره، درب و چهارچوب در ساختمان استفاده می کردند اما امروزه جهت رعایت اصول عایق نمودن ساختمان در برابر صوت، گرما و سرما استفاده از پنجره های U.P.V.C با شیشه های دوجداره و سه جداره از نوع ساده رنگی و رفلکس در ساختمان ها رایج گردیده است.

انواع پنجره در نمای ساختمان

مصالح مصرفی در پنجره ها از نوع U.P.V.C و شیشه های دوجداره، سه جداره، رنگی یا ساده هستند.

پنجره ها دارای فریم از جنس پروفیل های فولادی هستند که هنگام اجرای نما توسط نماکارها در امتداد هم نصب می شوند و جهت نصب در امتداد یکدیگر پنجره ها چه افقی و چه عمودی باید بدون خروج از محور فرضی نصب شوند، زیرا مصالح مصرفی در نمای ساختمان مانند سنگ پلاک، ورق های کامپوزیت، چوب ترمو و نمای شسته دارای خطوط افقی و عمودی می باشند و چنانچه در نصب فریم پنجره ها دقت کافی بعمل نیاید، به وضوح خروج پنجره ها از محورهای افقی و عمودی خطوط ایجاد شده در نما دیده می شود.

لذا رعایت هم امتداد بودن پنجره های کنار ورودی هم در نما الزامی بوده و نیاز به کنترل های دقیق مهندسان مجری را دارد.

نمای ساختمان با آجر نسوز

چه کنیم نمای ماندگار داشته باشیم؟!

1. اسکوپ کردن سنگ برای نماهای سنگی.

2. استفاده از ماسه دوباره شور در دوغاب سیمان پشت سنگ.

3. عدم استفاده از تکه آجر در دوغاب پشت سنگ یا آجر سه سانتی.

4. خیس کردن دیوار هنگام نصب سنگ به خاطر عدم جذب آب دوغاب توسط آجر.

5. ایجاد زاویه 45 درجه برای سنگ هایی که در گوشه های تیز 90 درجه بیرونی بکار می روند.

6. استفاده از مواد رنگی ملات بندکشی متناسب با رنگ سنگ ها استفاده شده در نماهای سنگی.

7. عدم استفاده از سیمان خشک در دوغاب پشت سنگ پلاک و آجر سه سانتی در صورت اجرای نما با سنگ پلاک.

8. استفاده از سنگ های مقاوم و مرغوب با درجه ممتاز و عالی جهت جلوگیری از ترک خوردن و شکستن بعد از اجرای نما.

9. عدم استفاده از سنگ هایی با رنگ تیره بدلیل جذب گرما در هنگام مواجه شدن با نور آفتاب و انتقال دما به دوغاب پشت خود و متعاقباً بدلیل یکسان نبودن ضریب انتقال حرارتی سنگ پلاک و ملات ماسه سیمان، باعث جداشدن ملات ماسه سیمان از سنگ پلاک می گردد.

نما

رعایت اصول معماری در طراحی نمای ساختمان

ایجاد خط تقارن عمودی در نمای ساختمان زیبایی خاص به آن می بخشد. عدم استفاده از محافظ های ساده و عمودی در پنجره ها و طراحی محافظ های زیبا برای پنجره ها طوری که هم از نظر امنیتی  و هم از نظر زیبایی چشم انداز نما را ارتقا دهد، از دیگر تمهیدات معماری در طراحی نما می باشد و نیز محافظت پنجره ها در برابر باران به هر نحوی در هنگام طراحی نما ضرورت دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا