چیدمان

چیدمان منزل بدون مبل ، با 80 ایده جذاب مدرن و سنتی

زندگی امروزی بسیاری از خانواده‌ها آن‌چنان وابسته به انواع مختلف مبلمان از تخت و خواب گرفته تا مبل شده که حتی تصویر یک خانه و حتی اتاق بدون مبلمان دشوار و حتی خنده‌دار است. از طرفی هم شاید چیدمان بدون مبل در منزل بتواند راه حلی بسیار مناسب برای خارج شدن از یکنواختی استفاده از مبل‌ها باشد. در صورتی که قصد ایجاد یک چیدمان بدون بهره گرفتن از مبل را دارید پس در وهله اول باید خلاقیت خود را به کار بیندازید. در این مطلب از ویکی ساختمون قصد داریم که یک راهنما برای چیدمان منزل بدون مبل را آماده کنیم.

المان و متریال‌های قابل استفاده در چیدمان بدون مبل

 از اینکه وارد بحث چیدمان منزل بدون مبل شویم بهتر است که با انواع المان‌هایی که در این فرآیند در اختیار ما هستند آشنا شویم. در ادامه به اصلی‌ترین متریال‌ها و المان‌ها اشاره شده است.

  • انواع کوسن
  • فرش و موکت
  • تشک و تشکچه
  • پشتی
  • انواع بالش
  • میز
  • گلدان
  • آویزها

سبک چیدمان منزل بدون مبل را مشخص کنید

به مانند هر نوع چیدمانی دیگر در استفاده از تمامی المان‌ها و متریال‌هایی که در اختیار ما قرار دارند باید یک روند و ترند خاصی را دنبال کرد تا بدین طریق بتوان از شلوغی و آشفتگی محیط خانه و فضا دوری کرد و به یک نتیجه مطلوب رسید. در این خصوص شما دو انتخاب چیدمان مدرن یا سنتی پیش رو دارید. در زیر چند نمونه تصویر مرتبط با چیدمان مدرن منزل بدون مبل آورده شده است.

در چیدمان مدرن باید بیشتر از تشک؛ بالشت و کوسن‌های تک رنگ استفاده کنید اما در چیدمان کلاسیک می‌توانید از طرح‌های رنگارنگ و گل‌دار استفاده کنید. در چیدمان مدرن باید کار را ساده پیش برد و از هر گونه شلوغی پرهیز کرد اما در چیدمان‌های سنتی و کلاسیک در این رابطه محدودیتی وجود ندارد. در ادامه چند تصویر از چیدمان‌های سنتی آورده شده است.

چیدمان منزل بدون مبل با فرش معنی می‌گیرد

وقتی که قرار باشد از مبل به هر نحوی استفاده نکنیم پس متعاقباً باید روی زمین بنشینیم و از همین رو فرش و موکت در هر مدل و طرحی که باشند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهند بود. در چیدمان بدون مبل از فرش‌ها و موکت‌ها می‌توان به منظور اهداف مختلفی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: انواع فرش ایرانی ، در تار و پود فرش‌های نفیس شرقی چه‌ می‌گذرد!

می‌توان از این متریال‌ها به منظور تقسیم بندی فضای اتاق‌ها، حال و پذیرایی استفاده کرد. در جایی از فرش می‌توان به منظور فراهم کردن بستری برای چیدن انواع دیگر المان‌ها مانند کوسن و بالشت به دور آن استفاده کرد و در جایی هم می‌توان محلی را برای نشستن روی آن ایجاد کرد. در این صورت بهتر است که از موکت‌های پرز دار و نرم استفاده کرد.

محلی برای دورهمی ایجاد کنید

مبل‌ها در هر نوعی که باشند بستری حاضر و آماده برای دورهمی‌های اعضای خانواده هستند و باید این کمبود را در نبود مبل‌ها نیز جبران کرد. به این منظور می‌توانید گوشه‌ای از اتاق یا پذیرایی را پیدا کنید. تشک یا یک موکت نرم را که تعیین کننده محدوده این فضا است را پهن کنید. از آنجایی که نشستن خشک و خالی روی این موکت یا هر چیزی که پهن کرده‌اید چندان باب میل نخواهد بود پس باید تا می‌توانید از کوسن‌ها، بالشت‌ها و تشک‌ها استفاده کنید.

اندازه این فضا برای دورهمی بسته به تعداد نفراتی دارد که از آن استفاده خواهند کرد. اگر قصد دارید آن را در اتاق و برای فرزندان خود ایجاد کنید پس نیاز نیست خیلی بزرگ باشد و مساحتی به اندازه یک تشک کفایت خواهد کرد ولی اگر قرار است که همه افراد خانواده از آن استفاده کنند پس بهتر است اندازه آن بزرگ باشد تا افراد احساس ناراحتی نکنند.

از تشک‌ها بیشتر استفاده کنید

تشک و تشکچه‌ها از دیگر مواردی هستند که در چیدمان بدون مبل در فضاهای مختلف می‌توان به بهترین نحو از آن استفاده کرد و به نتیجه مطلوبی هم رسید. در چیدمان منزل بدون مبل استفاده‌های زیادی از تشک و تشکچه‌ها می‌توان کرد که دلیل آن شاید تنوع بالای مدل‌ها از تشک باشد که در اختیار ما قرار دارند.

به طوری که بسیاری از تشک‌ها ساختاری سفت و ثابت دارند و قال تغیر شکل نیستند اما برخی دیگر از انواع تشک وجود دارند که قابل تغییر هستند و می‌توان آن‌ها را به صورت‌های مختلفی تا کرد و مورد استفاده قرار داد. استفاده از تشک‌های ساده و غیر قابل تغییر بیشتر به عنوان ایجاد یک نشیمنگاه مرتفع در گوشه‌ای خانه و اتاق استفاده می‌شود. برای افزایش ارتفاع می‌توان از چند تشک روی هم استفاده کرد. از تشک‌هایی که قابلیت تغییر شکل را دارند استفاده‌های بیشتری می‌توان کرد. می‌توان آن‌ها را در طول از وسط تا کرد و به عنوان یک پشتی و تشک چسبیده به استفاده کرد. می‌توان آن‌ها از دو نقطه مختلف تا کرد و یک ساختار مشابه با مبل یک نفره ایجاد کرد.

این نوع از تشک‌های شکل پذیر، در چیدمان بدون مبل اتاق‌های کودکان بسیار به کار خواهند آمد. خوبی دیگری که تشک‌ها دارند این است که خیلی راحت می‌توانید انواع و مدل‌های دلخواه خود را سفارش دهید و از آن‌ها استفاده مختلفی نمایید.

«اگر به دنبال یک تیم حرفه‌ای برای چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود هستید، درخواست خود را در سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا ثبت نمایید.»

یک نقطه تمرکز برای خود پیدا کنید

در چیدمان هر فضایی باید بتوان از بخش‌های مختلف منزل به بهترین نحو استفاده کرد. در واقع باید بتوان تمامی المان‌ها و متریال‌هایی را که در اختیار داریم با ایجاد پیوستگی لازم و مناسب بچینیم. برای دست یابی به این مهم باید نقاط مرکزی را در خانه پیدا یا ایجاد کنیم؛ اما این نقطه تمرکز چه می‌تواند باشد؟ پاسخ به این پرسش خیلی ساده است.

هر چیزی که شما بتوانید که آن را مبنا قرار دهید و کوسن‌ها، بالشت‌ها را نسبت به آن تنظیم کنید می‌توان یک نقطه تمرکز باشد. برای نمونه تلویزیون و شومینه دو نمونه بسیار ایده‌آل هستند. در صورتی که از این نقاط تمرکز کم دارید می‌توانید از یک فرش با جلوه خاص یا یک میز کوچک به عنوان نقطه تمرکز استفاده کنید.

با تشک و بالشت ساختار ایجاد کنید

شاید استفاده از انواع تشک‌ها و بالشت‌ها صرفاً در تعداد زیاد به ایجاد یک ساختار ساده منجر شود. برای پرهیز از این موضوع باید سعی کنید که با تغییر چینش هوشمندانه تشک و بالشت ساختارهایی زیبا و در عین حال کاربردی ایجاد کنید. این موضوع در فضاهایی با مساحت‌های کوچک از اهمیت بیشتری برخوردار است.

استفاده از گلدان‌ها را فراموش نکنید

ترکیب چند گلدان با محتویات طبیعی و مصنوعی در ترکیب با تشک‌ها و بالشت‌ها می‌توانند به یک دکوراسیون بسیار دل‌چسب منتهی شوند. اما باید بتوان از آن‌ها در نهایت تطابق با یکدیگر استفاده کرد. استفاده از گلدان‌ها به شما کمک خواهند کرد؛ فضا را از یکنواختی خارج کنید. در واقع گلدان‌ها دست شما را در تغییر چیدمان و دکوراسیون منزل بدون مبل باز خواهند کرد. نکته مثبت دیگر در استفاده از گلدان‌ها این است که اولاً بی نهایت طرح و مدل در بازار موجود هستند و به همین دلیل هم با هر نوع سبک و سلیقه‌ای جور در خواهند آمد و ثانیاً هم لازم نیست حتماً در جا و فضای مشخصی به کار برده شوند.

از میزها می‌توانید استفاده کنید

اولین نکته‌ای که در استفاده از میز‌ها در چیدمان منزل بدون مبل باید به آن توجه داشت این است که نباید فراموش کنید چیدمان منزل شما چه سبک و سیاقی را دنبال می‌کند. در صورتی که مبنای خود را چیدمان کلاسیک و سنتی قرار داده‌اید پس در انتخاب میزهایی که با این نوع از چیدمان همخوانی بیشتری دارند دقت داشته باشد.

همان‌طور که در بالا نیز عنوان شد از میز‌ها می‌توان به عنوان ایجاد یک نقطه تمرکز در بخش‌های مختلفی از خانه استفاده کرد. برای داشتن دستی باز در چیدمان بدون مبل می‌توانید از انواع مختلف میز‌ها در گوشه و کنار منزل خود به منظور‌های مختلف بهر ببرید. علاوه بر این‌ها میزهای نهارخوری هم با چیدمان خاصی که دارند می‌توانند بسیار جذاب باشند در زیر به چند نمونه و مدل در این رابطه اشاره شده است.

سخن آخر

چیدمان منزل بدون مبل برای خارج شدن از یکنواختی می‌تواند انتخاب بسیار ایده آلی باشد. برای کسانی که خانه ویلایی یا روستایی دارند توصیه می‌شود حتماً این گزینه را هم مد نظر قرا بدهند. در این سبک از چیدمان می‌توانید از ابزارها و موارد مختلفی به غیر از مواردی که در بالا به آن اشاره شد استفاده کنید. یادتان نرود قبل از هر چیزی سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. یادش به خیر قدیما مبلی نبود، همه دوره هم روی فرش لاکی میشستیم تکیه میزدیم به پشتی های لوزی لوزی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا