مبلمان و وسایل

میز ناهارخوری کم جا بهترین گزینه برای آپارتمان‌های نقلی

روش ایده‌آل برای انتخاب مبلمان مناسب جهت فضای غذاخوری به ویژه برای محیط‌های کوچک، خرید میز ناهارخوری کم جا یا به اصطلاح نُقلی است. این مبلمان که اغلب از یک میز دایره‌ای، مربعی و حتی مستطیلی ساخته می‌شود، قابلیت پنهان کردن کامل یا بخشی از صندلی‌ها در خود را دارا است.

هدف از ساخت چنین میزها یقیناً صرفه‌جویی در فضا و ایجاد چشم انداز مناسب در طراحی فضای ناهارخوری است. از این میز اغلب در فضایی نزدیک به آشپزخانه و یا قسمتی کوچکی از فضای نشیمن استفاده می‌شود. به هر روی، برای شناخت بیشتر این میزهای ناهارخوری کم جا، با مقاله دیگری از ویکی ساختمون همراه باشید.

میز ناهارخوری کم جا چیست؟

میز ناهارخوری کم جا چیست؟

همه ما یقیناً دوست داریم میز ناهارخوری بزرگ و مجللی داشته باشیم، اما محدودیت‌های فضایی انتخاب‌های ما را محدود می‌کنند. میزهای ناهارخوری کم جا از جمله مبلمان خانگی است که در آن هر فرد از خانواده با اعضای دیگر در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک وعده غذای دلپذیر را نوش جان کنند. امروزه، میزهای ناهارخوری در طرح‌های مختلفی در بازار موجود هستند که اغلب آنها در مدل‌های چهار نفره یا شش نفره با قابلیت جمع شدن صندلی‌ها در زیر میز طراحی می‌شوند. ویژگی‌های این میزها به شرح زیر هستند:

  • متریال: چوب طبیعی، ام دی اف، فلزی و پلاستیکی
  • تعداد نفرات: یک نفره، دو نفره، چهار نفره و شش نفره
  • شکل: دایره‌ای، بیضی شکل، مربعی و مستطیلی
  • مکانیزم جمع شوندگی: تاشو و تبدیلی (از قطعات جدا و متصل به هم تشکیل شده است که در زمان عدم استفاده، به ابعاد کوچک در می‌آید).

فواید و معایب میز ناهارخوری کم جا

فواید و معایب میز ناهارخوری کم جا

مزایا میزهای ناهارخوری نقلی و کوچک به شرح زیر هستند:

انتخابی مناسب برای فضای کوچک: اگر اخیراً وارد محل زندگی جدید خود شده‌اید و به دنبال مبلمان ناهارخوری هستید که بتواند فضای جمع و جوری برای شما ایجاد کند، کافی است به سراغ میزهای ناهارخوری کم جا بروید. این میزها از چوب، فلز و پلاستیک ساخته می‌شوند و دارای پوشش پارچه‌ای، چرمی یا شیشه‌ای هستند. مناطق کوچک نباید از هر چیزِ بزرگ شلوغ شوند، مگر اینکه در مورد آن بسیار مطمئن باشید. میز ناهارخوری نقلی برای هر فضایی کوچکی در محیط‌های مسکونی، اداری و تجاری مفید بوده و بهتری راه‌حل برای صرفه‌جوی در فضا هستند. به هر روی، سعی کنید میز خود را ساده، کوچک و زیبا انتخاب کنید.

قابلیت گسترش: همان‌طور که گفته شد، بسیاری از مجموعه میز ناهار خوری نُقلی، در صورت نیاز قابل تبدیل به اندازه‌های بزرگ‌تر نیز هستند. اگر غالباً میهمانان و دوستان خود را دعوت می‌کنید، می‌توانید میز خود را گسترش دهید. به عبارتی، میزهای ناهارخوری کوچک در عین حال که می‌توانند قابل فشرده شدن باشند، امکان گسترده شدن را نیز دارند. اگر به دنبال چنین میزهایی هستند حتماً به مدل‌های تاشو فکر کنید، زیرا برخی مدل‌های دیگر این نوع میزها دارای طراحی ثابت بوده (مثلاً چهار نفره) و غیر قابل گسترش هستند.

رابطه دوستانه بیشتر: طراحی معمول یک میز ناهار خوری کم جا اغلب گِرد یا مربعی است. افرادی که در اطراف میز کنار هم نشسته‌اند، می‌توانند چهره‌های یکدیگر از نزدیکی ببینند و با حالتی دوستانه‌تر با یکدیگر مکالمه کنند. همچنین چنین میزی می‌تواند نشان از اتحاد و دوستی بیشتر افراد باشد. به ویژه برای زوج‌های جوان که در خانه‌های کوچک‌تر زندگی می‌کنند، داشتن یک میز ناهارخوری نقلی، احساسات آنها را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک می‌کند.

متحرک بودن: از آنجا که میزهای کم جا جمع و جور هستند، وزن کمی هم دارند. میز و صندلی را می‌توان در هر نقطه از خانه به راحتی حرکت داد. اگر فرزندان شما دوست دارند به همراه خوردن غذا، تلویزیون تماشا کنند، می‌توانید محل میز و صندلی ناهارخوری خود را تغییر دهید. اگر هم روزی احساس کردید که به فضای تازه ای نیاز دارید، می‌توانید میز غذاخوری کم جای خود را به بالکن و یا هر فضای باز دیگری حمل کنید.

سبک‌های مختلف: از آنجا که شما تا به امروز میزهای ناهار خوری گرد و مربعی را در متریال‌های مختلفی دیده‌اید، به این معنا نیست که نمی‌توانید یک طرح مدرن را در آغوش بگیرید. میزهای ناهار خوری نقلی که امروزه ساخته می‌شوند، برای هر نوع سلیقه و سبک محیط داخلی اعم از مدرن، کلاسیک و مینیمال طراحی می‌شوند. اگر محیط خانه شما سنتی است، یک میز گرد چوبی با جزئیات طراحی مناسب است، یا اگر محیط شما دکوراسیون مدرنی دارد، یک میز ناهارخوری ساده با بدنه فلزی و سطح شیشه‌ای عالی است.

برخی از جوانب منفی میز ناهارخوری کم جا به شرح زیر هستند:

محدودیت ابعاد: مهمترین نکته منفی این میزها، محدودیت ابعاد است. به این معنا که اگر شما روزی به خانه بزرگتری نقل مکان کنید، این میزها دیگر کاربردی نیستند و شما مجبور هستید آنها را کنار بگذارید، یا اگر مهمان‌های زیادی دارند، میزهای کم جا نمی توانند پاسخ‌گویی نیازهای شما باشند.

راهنمای خرید میز ناهارخوری کم جا

راهنمای خرید میز ناهارخوری کمجا

چه با دوستان و چه با خانواده، یک میز ناهارخوری می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بزرگ باشد. به همین دلیل مهم است که وقتی پا به بازار می‌گذارید، بدانید که باید به دنبال چه میزی بگردید. در این راستا، ما راهنمای خرید بهترین میز ناهارخوری کم جا را در زیر آورده‌ایم:

فضای خود را اندازه بگیرید؟

مبلمان غذاخوری خود را تصور کنید که قرار است در محیط قرار گیرد، چه قدر ابعاد نیاز است؟ اندازه‌گیری طول و عرض میز برای اطمینان از مناسب بودن ابعاد میز و صندلی بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که فضای لازم را برای رفت و آمد افراد بسیار مهم است، به خصوص اگر محیط زندگی شما خیلی کوچک باشد.

به چه تعداد صندلی نیاز دارید؟

از دو تا شش صندلی قابل انتخاب است، اما مهم است که بررسی کنید که چند نفر در روز از میز ناهارخوری استفاده خواهند کرد معمولاً برای فضاهای کوچک و فشرده، دو تا چهار صندلی ایده‌آل است، در حالی که میزهای چهار تا شش نفره برای میزبانی از تعداد کمی مهمانان نیز مناسب است.

میز چه شکلی باشد؟

یک میز گرد یا بیضی شکل برای به حداکثر رساندن فضا عالی است نسبت به میز مربعی می‌تواند فضای کمتری اشغال کند. اما میزهای مربعی برای داشتن فضایی دل باز عالی هستند، زیر آنها را می‌توان در گوشه‌ای از خانه به دیوار خالی تکیه داد. شکل مستطیلی نیز برای تعداد اعضای بیشتر می‌تواند کلاسیک‌ترین نوع میز باشد.

چه متریالی بخریم؟

  • چوب: میزهای ناهار خوری چوبی با استفاده از چوب‌های بلوط، راش، گردو و کاج در بازار موجود هستند. بنابراین دست شما برای انتخاب نوع چوب باز است. بیشتر میزهای چوبی مقاوم و بادوام هستند، اما برخی از چوب‌ها همانند گردو، کیفیت و دوام بیشتری دارند. برای گزینه‌های ارزان‌تر می‌توانید به سراغ ام دی اف (MDF) بروید.
  • فلز: میزهای ناهار خوری فلزی سبکی مدرن و صنعتی دارند و می‌توانند ظاهری پر زرق و برق ایجاد کنند. مهم است که میز فلزی کاملاً ضدزنگ بوده و از کیفیت و دوام بالایی برخوردار باشد. میز فلزی از میز چوبی ارزان‌تر است.
  • شیشه: انتخابی محبوب است، میزهای شیشه‌ای باعث می‌شوند تا دکوراسیون خانه یا محیط کار خیلی امروزی نمایان شود. آنها همچنین به پراکندگی بیشتر نور در فضا نیز کمک کرده و فضای خانه شما را روشن می‌کنند.
  • پلاستیک: ارزان ترین انتخاب موجود در بازار، میزهای ناهارخوری پلاستیکی هستند. این میزها از پی وی سی (PVC) ساخته می‌شود و از کیفیت مناسبی برخوردارند. با اینکه از نظر دوام به پای میزهای چوبی و فلزی نمی‌رسند، اما قیمت پایین و وزن کمتری دارند.

چندین مدل از میزهای ناهارخوری کم جا

چندین مدل از میزهای ناهارخوری کم جا

میزهای ناهارخوری کمجا

میزهای غذاخوری کم جا

میز کم جا

میز ناهارخوری

میز غذاخوری نقلی

میز ناهارخوری نقلی

کلام آخر

اگر فضای کوچکی دارید، میز ناهارخوری کم جا بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. پس بدون هیچ گونه نگرانی به بازار فروش انواع مبلمان غذاخوری بروید و یا به وبسایت‌های فروش اینترنتی سَر بزنید، تا بتوانید بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید. دست شما برای خرید هر گونه میز ناهارخوری کم جا باز است، تنها باید نیازهای خود را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید محصولات مناسب را انتخاب کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا