مقالات کارگشا

موزه شهر و هنر اوردوس

این موزه توسط معماران MAD در چین و در سال 2011 طراحی شده است.

این پروژه به عنوان پاسخی به هندسه سختگیرانه طرح جامع در نظر گرفته شده است. این مجموعه یک ساختمان بی نظیر است که این طور به نظر می رسد بر روی زمین فرود آمده است. در طرح جامع این مجموعه فضاهایی چون تپه های شنی اطراف آن، راه پله مینیمال و بلودر در نظر گرفته شده است که در بیابان Gobi خالی موجود در منطقه ایجاد شده اند. فضاهای این مجموعه که در مرکز شهر جدید ordos قرار دارد، به تنهایی در فرهنگ منطقه عجین است. مجموعه اگر چه ظاهری معاصر دارد این فرصت را به وجود می آورد که بر روی مفهوم فرهنگ محلی، جایی که ریشه دوانده است و چیزی که قرار است در آینده باشد، فکر شود.

موزه اوردوس

سازه این مجموعه بر روی لوور های فلزی جلا داده شده ای پیچیده می شود تا محیط پیرامونی طراحی شده را منعکس کند. نتیجه بنایی است صلب، بدون پنجره و ساخته شده به طور محکم که به زمین چنگ انداخته است.

پوسته این بنا کلیت فضای درونی را در بر می گیرد و آن را از واقعیت بیرونی در فضای شهری جدا می کند. ارتفاعات ناهماهنگ بوده، سطوح بر روی یکدیگر لغزیده اند، باز شوها و درز هایی ایجاد شده است که میزان و درجه تابش نور را به سمت طبقات پایینی کاهش می دهد.

موزه اوردوس

لابی مرکزی حسی پذیرا به میهمانان القا کرده و بازدید کنندگان را به سمت راهروی عمومی هدایت می کند. مردم می توانند از نمایشگاهها دیدن کنند یا از میان راهرو عبور کرده و به سمت دیگر مجموعه بروند. در این فضا نور طبیعی از طریق نورگیر سقفی به داخل هدایت می شود و به طور تلطیف شده ای به پل متصل کننده گالری ها می تابد و آن را برجسته می کند. نور طبیعی مرز های بین فضاهای داخلی را می شکند. فضاهای گالری، به طور انعطاف پذیری طراحی شده اند تا بتوان انواع آثار را در آنها نگهداری کرد.

منبع:

arhdaily

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا