مبلمان و وسایل

مبل اسپرت چیست و چیدمان آن در خانه‌ها چگونه باید باشد؟

وقتی که وارد فرآیند خرید مبل می‌شوید با اسامی و اصطلاحات مختلفی برخورد خواهید داشت که بدون شک مبل اسپرت یکی از این اصطلاحات است؛ اما اینکه مبل اسپرت چیست و چه تفاوتی با مبل‌های راحتی یا استیل و کلاسیک دارد در واقع موضوعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. مبل‌های اسپرت ویژگی‌های خاص خود را دارند و باید در چیدمان آن‌ها در منزل نکات مهمی را رعایت کرد.

مبل اسپرت چیست؟

مبل اسپرت یا به عبارتی همان مبل راحتی یک از دو نوع اصلی مبلمان محسوب می‌شود. در نقطه مقابل مبل کلاسیک وجود دارد. مبل‌های اسپرت برای راحتی هر چه بیشتر کاربر طراحی شده‌اند. شکل، طراحی و جنس آن به گونه‌ای است که راحتی افراد را اولویت اصلی قرار داده‌اند. در چیدمان مبل اسپرت باید به ویژگی‌های آن توجه خاصی داشت. در ادامه بیشتر در خصوص مزایا و معایب این نوع مبل بحث می‌کنیم.

مبل‌های اسپرت چه ویژگی‌هایی دارند؟

مبل‌های اسپرت به دلیل ویژگی‌هایی که دارند در طول تاریخچه 200 ساله استفاده از آن‌ها، محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و تقریباً در هر خانه‌ای در دنیای امروزی حضور دارند. ویژگی‌های اصلی مبلمان اسپرت را می‌توان در چند مورد زیر خلاصه کرد.

  • از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند اما نوع پارچه‌ای و کتان محبوب‌تر هستند.
  • ارتفاع آن‌ها در مقایسه با مبلمان استیل به مراتب کمتر است.
  • دسته‌های مبل راحتی و اسپرت پهن‌تر است.
  • در ابعاد مختلفی ساخته و تولید می‌شوند.
  • انواع مختلفی همچون لاو ست یا مبل‌های دو نفره، کاناپه و تخت و خواب شو دارند.

مبل‌های اسپرت چه ویژگی‌هایی دارند؟

مزایای مبل اسپرت

مبل‌های استیل یا کلاسیک حالتی بسیار رسمی و خشک دارند و نشستن بلند مدت روی آن‌ها مطمئناً خسته کننده خواهد بود زیرا کاربر را به گرفتن یک ژست بدنی خاص وادار می‌کنند. در نقطه مقابل مبل‌های راحتی از نظر شکل، ابعاد و جنس به گونه ساخته می‌شوند که کاربر هیچ گونه محدودیتی برای قرار گیری روی آن نداشته باشد. به طور که بعضی از انواع مبل‌های اسپرت دارای بخش‌هایی تخت شو هستند که امکان راحتی بیشتر را نیز فراهم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: مبل راحتی ال یا انواع دیگر آن؟ کدام سبک مناسب منزل شماست!

یکی دیگر از نقاط قوت مبل‌های اسپرت به چیدمان آن مربوط می‌شود. بر خلاف بسیاری از مبل‌های استیل دارای اندازه‌ای کوچک‌تر و جمع و جور هستند. از این رو برای واحد‌ها و فضاهای کوچک بسیار راحت هستند.

مبل‌های اسپرت و راحتی انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند که ناشی از تنوع خوب آن‌ها است. می‌تواند یک مبل اسپرت سه نفره یا یک ست 5 نفره را بدون هیچ گونه تداخلی در چیدمان خانه، جلوی تلویزیون قرار دهید.

مبل‌های اسپرت و راحتی تنوع بسیار بالایی دارند. انواع ست‌ها با شکل و سبک مختلف از آن‌ها در دسترس هستند. مدل‌های مبل اسپرت تفاوت‌های بسیار زیادی در جنس و شکل و اندازه با یکدیگر خواهند داشت و از این رو می‌توانند با هر سلیقه‌ای جور در آیند.

از دیگر مزیت‌های مبل‌های اسپرت که نباید از آن غافل شد، قیمت نسبتاً کمتر آن‌ها در مقایسه با مبل‌های استیل و کلاسیک است. این تفاوت در قیمت که گاهی به بیش از چند برابر می‌رسد عمدتاً به دلیل تنوع بالای مبل‌های اسپرت است.

چیدمان مبل اسپرت

معایب مبل‌های اسپرت

مبل‌های اسپرت با همه خوبی‌هایی که دارند، نهایتاً حالتی غیر رسمی دارند و برای برخی از شرایط مانند پذیرایی از مهمان شاید چندان مناسب نباشند. نقطه ضعف دیگری که در خصوص برخی از مبل‌های اسپرت مطرح می‌شود، کیفیت پایین‌تر و متعاقباً ماندگاری کمتر آن‌ها در مقایسه با مبل‌های استیل است.

بیشتر بخوانید: مبل چستر چیست؟ پادشاه دنیای مبلمان در خانه‌های دیروز و امروز

نحوه چیدمان مبل اسپرت و راحتی در خانه

بدون شکل مبلمان شما هر چه که باشد یکی از مهم‌ترین المان‌های دکوراسیون داخلی هال و پذیرایی شما است پس باید در چیدمان آن نهایت دقت شود.

تعادل مهم‌ترین چیز است

هر گاه که مشغول به چیدمان و تغییر آرایش مبل‌های راحتی و اسپرت خود می‌شوید، باید تعادل میان آن‌ها و سایر المان‌ها را برقرار کنید. در صورتی که تعداد زیادی از المان‌ها در یک سمت از اتاق و فضای مورد نظر قرار بگیرند، کل فضا از نظر تعادل به هم خواهد خورد. از آنجایی که مبل‌ها از نظر اندازه جزء المان‌های بزرگ هستند پس تاثیر زیادی در این تعادل خواهند داشت. برای برقراری تعادل، مبل‌ها و صندلی‌های تک نفره گزینه ایده آلی هستند که عمدتاً رو به روی آن‌ها قرار داده می‌شوند.

تعادل مهم‌ترین چیز است

چیدمان مبل اسپرت نباید جاگیر باشد

چند اشتباه کوچک و بزرگ پشت سر هم باعث می‌شود که مبل‌های اسپرت شما که با کلی ذوق و شوق انتخاب کرده‌اید، صرفاً به مانند چند تکه بزرگ و جاگیر به نظر برسند. در چیدمان مبل‌های راحتی و اسپرت خود حتماً محل‌های رفت و آمد را در هال و پذیرایی مشخص کنید. از این رو باید از وجود فاصله‌های مناسب میان دیوار و مبل، میان مبل‌ها و میان مبل و میز جلو مبلی اطمینان حاصل کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین پارچه مبل را چطور انتخاب کنیم؟

از طرفی هم قبل از شروع به چیدمان مبل یا حتی قبل از خرید حتماً فضاهای رفت و آمد داخل اتاق را برای خود تداعی کنید و برآورد کنید که چقدر فضا و به چه نوع مبلی نیاز پیدا خواهید کرد. این کار را می‌توانید با یک کاغذ و خودکار به راحتی انجام دهید.

چیدمان مبل اسپرت نباید جاگیر باشد

یک نقطه کانونی مشخص کنید

هر اتاق باید دارای یک نقطه کانونی باشد. نقطه کانونی هر چه که باشد می‌تواند به تثبیت فضای هال و پذیرایی شما بسیار کمک کند. از طرفی هم اینکه شروع چیدمان مبل اسپرت را از کجا شروع کنیم خود واقعاً سؤالی بزرگی است که باید به آن پاسخ داده شود. در نظر گرفتن یک نقطه کانونی، به شما کمک می‌کند که بدانید باید کار چیدمان را از کجا شروع کنید.

نقطه کانونی گاهی اوقات به طور طبیعی در فضای مورد نظر وجود دارد مانند یک شومینه و گاهی اوقات مجبور هستید خودتان آن را ایجاد کنید. مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که شما فقط یک نقطه کانونی می‌خواهید نه چند تا. در غیر این صورت اتاق می‌تواند به لحاظ بصری بسیار شلوغ و فشرده به نظر برسد و چشم‌ها را گیج کند. برای ایجاد یک فضای آرام و متعادل وجود یک نقطه کانونی بسیار مهم است.

یک نقطه کانونی مشخص کنید

کاربری مبل‌ها را برای خود مشخص کنید

هر خانواده با توجه به سلایقی که دارند استفاده‌های مختلفی از مبل‌های اسپرت خواهند داشت. برای برخی می‌تواند مبل تک نفره مهم‌ترین بخش و برای برخی هم کاناپه سه نفره برای تماشای تلویزیون اصلی‌ترین تکه مبلمان اسپرت باشد. در چیدمان این مبل‌ها در ابتدا مشخص کنید که کدام بخش از مبل برای شما مهم‌تر است و نوع چیدمان را بر همین اساس به پیش ببرید.

بیشتر بخوانید: جانمایی تلویزیون در دکوراسیون اتاق نشیمن مدرن

کاربری مبل‌ها را برای خود مشخص کنید

 

مبل را به دیوار نچسبانید

چسباندن مبل‌ها به دیوار شاید در برخی از خانه‌های کوچک ناگزیر باشد اما در خانه‌های بزرگ که فضای مناسب وجود دارد چسباندن آن‌ها نه تنها باعث بزرگ به نظر رسیدن فضا و اتاق نخواهد شد بلکه در چیدمان سایر المان‌ها نیز تداخل ایجاد خواهد شد. سعی کنید حتماً مبلمان اسپرت شما به اندازه 5 تا 30 سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشد.

مبل را به دیوار نچسبانید

سخن آخر

مبل راحتی و اسپرت را می‌توان امروزه در هال و پذیرایی هر خانه‌ای پیدا کرد. با توجه به اندازه بزرگی که دارند، چگونگی چیدمان آن‌ها در دکوراسیون داخلی نقش مهمی بر عهده دارند. مبل‌های اسپرت ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و بر همین است از یک سری مزایا و معایب برخوردارند که در بالا به آن‌ها اشاره شد. در چیدمان مبل‌های اسپرت باید یک سری نکته و اصول را حتماً مد نظر داشت.

منبع
thesprucethespruceapartmenttherapy
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا