مقالات کارگشا

طراحی معماری چیست؟

معمار کسی است که نقشه‌کشی، طراحی، و به‌طور کلی معماری ساختمانها را انجام می دهد. طراح اوست و نظارت مستقیم بر فعالیت دیگر مهندسان عمران – تأسیسات الکتریکی – تأسیسات مکانیکی دارد. در واقع معمار ناظر نهایی و هماهنگ‌کننده کلیه نقشه‌های یک بنا شامل نقشه‌های معماری و طراحی – نقشه‌های محاسبات سازه‌ای و نقشه‌های تأسیساتی است.
در گذشته به جای کلمه معمار، از مهراز استفاده می‌کردند. معمار فردی است که تفکرات ناب و خلاقانه خود را بر اساس تعاریف مختلف با توجه به فرهنگ – سبک معماری منطقه – اقلیم – دید و منظر مناسب – کاربری فضا و فاکتورهای مهم دیگری اتود می‌زند.
در واقع معمار، مانند همه افراد دیگر، تخیلاتی دارد ولی با این تفاوت که می‌تواند این تخیلات خود را به عرصه ظهور برساند. تفاوت معماران نیز در قدرت تخیل، و همچنین توانایی آنان برای تحقق بخشیدن به آن است. معماری علمی است که با تکیه بر مضامین علمی و حرکت در مسیر خلاقیت هنری سعی در بهبود شرایط زندگی برای آحاد جامعه دارد و در واقع یک معمار، باید در تمامی زمینه‌های علمی و هنری خبره باشد تا بتواند اثری در خور توجه از خود به‌جا بگذارد.
معماری یکی از هفت هنر اصلی است و معمار هنرمند است و آثار او در زمره آثار هنری بررسی می‌شود. او باید دارای قدرت تجسم بالا، ذوق هنری و خلاقیت باشد و عناصر زیبایی شناختی بصری را بشناسد. معمارها رسالت سنگینی در جامعه امروز دارند، چرا که باید سوخت‌های فسیلی و تجدید ناپذیر را حذف و پای انرژی‌های تجدید پذیر مانند انرژی آفتاب – انرژی باد و… را به زندگی روزمره باز کنند و با فراهم کردن شرایط آسایش این انرژی‌ها را به خدمت گیرند. امروزه طراحی‌های تمام طراحان صاحب نام دنیا با رویکرد این علم صورت می‌پذیرد و این نوع طراحی را در ایران با نام معماری پایدار – معماری سبز در گروه انرژی معماری می‌شناسند.

طراحی معماری:

طراحی معماری در صنعت ساختمان بر خلاف آنچه که تصور می شود. بسیار گسترده بوده و به اجزای مختلفی تقسیم می شوند. دسته بندی ها به صورتی است که شخص معمار برای طراحی به فاکتورهایی همچون:

  • فاز طراحی (1 یا 2)
  • نوع ساختمان (ویلا، مسکونی، اداری، تجاری و …)
  • نوع فضا (داخلی، نما و محوطه)

می باشد. طراحان معمار اصولا برای تعیین قیمت کار خود پروژه ها را به صورت متری محاسبه می کنند.
طراحی در رشته های دیگری در زمینه صنعت ساختمان  نیز وجود دارد. مانند طراحی سازه (مهندسی عمران)، طراحی تاسیسات برقی (مهندسی برق) و …. که همگی به صورت گروهی با یکدیگر فعالیت می کنند.
طراحی کار اصلی معماران می باشد البته با توجه به آنکه معماری علمی میان رشته ای است، حوزه کاری آنها بسیار گسترده است.

منابع:

www.wikipedia.com

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا