چیدمانمبلمان و وسایل

شلف چیست ؟ تغییر دکوراسیون با المان زیبا و بسیار کم خرج

دیوارها همیشه یکی از بهترین فضاهای خانه‌ها برای اجرای طرح‌های مختلفی از دکوراسیون بوده‌اند. شلف‌ها را می‌توان یکی از رایج‌ترین المان‌های نصب شده روی دیوار‌ها دانست که کاربردهای مختلفی هم به خود می‌گیرند. شلف‌ها را در هر خانه و اتاقی به هر اندازه‌ای می‌توان یافت. شلف‌ها‌ در مدل، رنگ و جنس مختلف موجود هستند و به راحتی قابل سفارشی سازی هستند. در این مقاله از ویکی ساختمون قصد داریم تا به پرسش شلف چیست پاسخی مناسب آماده کنیم و از طرفی هم به معرفی انواع و کاربردهای آن بپردازیم.

شلف چیست ؟

شلف‌ها در واقع سطوحی از جنس‌های مختلف از جمله چوب، فلز و شیشه هستند که به شیوه‌های مختلفی روی دیوار در فاصله‌های مختلفی از کف نصب می‌شوند و از آن‌ها عمدتاً به منظور قرار دادن وسایل تزئینی و غیر تزئینی مانند کتاب استفاده می‌شود. شلف‌ها امروزه چهره‌ای جدید به خود گرفته‌اند و در مدل‌ها و اشکال هندسی خاصی طراحی و اجرا می‌شوند.

مزایای استفاده از شلف چیست ؟

بعد از پاسخ به پرسش مبنی ب اینکه شلف چیست به سراغ بررسی مزایای آن می‌رویم. شلف‌ها به واسطه ساختار و طراحی که دارند، مزایای زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد.

  • یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از شلف‌ها این است که روی دیوارها نصب می‌شوند و همین موضوع امکان استفاده با کاربری بالا از سطوحی که بدون استفاده باقی مانده‌اند را فراهم می‌کند.
  • تنوع بالا در طرح و مدل‌ها همچنین به کاربر اجازه می‌دهد تا شلف را با دکوراسیون و معماری خانه تطبیق دهد.
  • از طرفی هم شلف‌ها به شدت المان‌هایی تغییر شکل پذیر هستند یعنی به راحتی با هر شکل از فضایی قابلیت تطبیق دارد.
  • شلف‌ها طراحی و ساخت بسیار ساده‌ای دارند و هزینه مرتبط با ساخت و اجرای آن‌ها بسیار کم خواهد بود.

مزایای استفاده از شلف چیست

انواع شلف بر اساس طریق نصب

شلف‌ها را بر اساس نحوه نصب و اجرا، عمدتاً به دو دسته شلف دیواری و ایستاده تقسیم بندی می‌کنند. در خصوص اینکه شلف دیواری چیست باید عنوان داشت که این‌ها به صورت معلق و با استفاده از پیچ و رول پلاک به دیوار نصب می‌شوند. شلف‌های ایستاده هم با توجه به ساختاری که دارند هم می‌توانند خود ایستا باشند و هم با استفاده از پیچ به دیوار محکم شوند. شلف‌های ایستاده بیشتر در گوشه‌ها دیوار در نظر گرفته می‌شود. شلف‌های ایستاده را هم در بخش‌های مختلف خانه اعم از اتاق‌خواب‌ها، پذیرایی و آشپزخانه نصب می‌کنند.

بیشتر بخوانید: طراحی کمد مخفی در واحدهای مسکونی، تجاری و اداری

انواع شلف بر اساس جنس

شلف‌ها را بر اساس جنس مصالحی که در ساخت آن‌ها به کار برده می‌شود نیز دسته بندی کرده‌اند. بر همین اساس در چند نوع اصلی زیر قرار می‌گیرند.

  • شلف چوبی
  • شلف ام دی اف
  • شلف فلزی
  • شلف شیشه‌ای
  • شلف ترکیبی

در استفاده از انواع بالا عمدتاً هزینه و دکوراسیون داخلی فضای مورد را در نظر می‌گیرند. شلف‌های چوبی عمدتاً برای دکوراسیون‌هایی با تم کلاسیک مناسب هستند البته استفاده از آن در ترکیب با فلز و شیشه در نمای مدرن و معاصر هم دیده می‌شود. شلف‌های فلزی و شیشه‌ای هم عمدتاً دارای سبک مدرن‌تر از چوب هستند. نکته قوت این مدل‌ها این است که به راحتی می‌توان آن را در ترکیب با یکدیگر به کار برد.

انواع شلف بر اساس جنس و شلف چیست

شلف‌ها چگونه نصب می‌شوند؟

شلف‌ها به‌وسیله پیچ و رول پلاک به دیوار متصل می‌شوند و محل اتصال آن‌ها به دیوار به هیچ عنوان پیدا نیست که خود این موضوع، نکته مثبت بزرگی محسوب می‌شود. اصولاً برای نصب شلف‌ها بخشی از دیوار را انتخاب می‌کنند که کاملاً مسطح باشد. همچنین تداخلی برای سایر وسایل و تجهیزات خانه ایجاد نکند.

از شلف‌ها در کجا استفاده کنیم؟

اصل بر این است که شلف‌ها در مناطقی که بدون استفاده باقی مانده‌اند به کار ببریم. بسته به فضایی که خانه دارد، مکان‌های زیادی را می‌توان برای نصب آن‌ها در نظر گرفت. برخی در کنار تلویزیون و برخی هم در گوشه‌های خانه نصب می‌شوند. نصب شلف‌ها در اتاق‌های خواب و نزدیک به میزهای کار و مطالعه، از نظر کاربردی بودن و زیبایی بسیار ایده آل خواهد بود.

بیشتر بخوانید: چیدمان تابلو در منزل : جان تازه به دیوارهای لخت بدمید!

از شلف‌ها می‌توان در بخش‌هایی از آشپزخانه و به جای کابینت‌ها استفاده کرد. این کار هم می‌تواند به زیبایی بیشتر و خروج از یکنواختی آشپزخانه کم کند و هم هزینه اجرای کابینت‌ها را بسیار کاهش داد. استفاده از انواع شلف‌های مقاوم در برابر رطوبت در حمام و سرویس‌های بهداشتی هم بسیار می‌تواند به کار آید. در زیر می‌توانید نمونه‌هایی از نصب شلف را در بخش‌های مختلف خانه مشاهده کنید.

شلف را چگونه تزئین کنیم؟

موضوع دیگری که در مورد شلف‌ها همیشه مطرح می‌شود این است که چگونه باید آن‌ها را تزئین کنیم. بعضی شلف‌ها صرفاً به منظور کارای تزئینی به کار برده می‌شوند اما برخی به دلایل کاربردی‌تر همچون قفسه‌ای برای کتاب اجرا می‌شوند. در استفاده از المان‌های تزئینی روی شلف محدودیتی نمی‌توان در نظر گرفت. استفاده از انواع گلدان در شکل و هندسه‌های مختلف، استفاده از قاب عکس در کنار چند تا کتاب و همچنین بهره بردن از چند مجسمه می‌توان ایده‌هایی جالبی به دست دهد. در تصاویر زیر چند ایده در خصوص تزئین شلف‌ها ارائه شده است.

سخن آخر

شلف‌ها از المان‌هایی در دکوراسیون خانه هستند که اگر طبق اصول انتخاب و اجرا شوند بسیار می‌توانند به کار آیند. اهمیت شلف‌ها در واحد‌های مسکونی کوچک‌تر بسیار بیشتر به چشم می‌آید. بر اساس نحوه اجرا و همچنین جنس انواع مختلفی از شلف وجود دارد. در این مقاله سعی کردیم به پاسخ مبنی بر اینکه شلف چیست پاسخی مناسب دهیم و شما را با مزایای آن‌ها آشنا کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا