رنگفضاهای داخلی

رنگ اتاق خواب نوجوان ؛ رنگ‌های اصلی و تأثیرات روانی آن بر نوجوانان

آبی برای پسران و صورتی برای دختران! اغلب رنگ اتاق خواب نوجوان به این دو رنگ خلاصه می‌شوند. اما حقیقت این است که امروزه روانشناسان به انتخاب رنگ‌های مناسب اتاق نوجوانان اهمیت بیشتری نسبت به گذشته می‌دهند. حال و هوای نوجوانان به دلیل بلوغ تحت تأثیر محیط آنها است و این شامل رنگ‌های موجود در اتاق خواب آن‌ها نیز می‌شود.

علم رنگ‌ها مدت‌ها است که برای کارشناسان دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تا به حال در یک اتاق انتظار بیمارستان نشسته باشید، ممکن است متوجه شده باشید که دیوارها به رنگ سبز آرامش‌بخش بوده‌اند. در داخل یک مهد کودک ممکن است بیشتر از رنگ زرد به دلیل ماهیت شادی‌بخش و پرانرژی بودنش استفاده شود. بنابراین، هر یک از طیف‌های رنگی به دلیل تأثیری که بر روی نوجوانان دارند، باید با دقت بیشتری انتخاب شوند؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

انواع رنگ اتاق خواب نوجوان

در زیر یک به یک به معرفی رنگ های اصلی و تأثیرات روانی آن بر نوجوانان می‌پردازیم:

آبی (Blue)

اتاق خواب نوجوان به رنگ آبی (Blue)

وقتی صحبت از رنگ اتاق پسرها می‌شود، اغلب رنگ آبی انتخاب اول است. اما البته، هم دختران و پسران می‌توانند از این رنگ آرام‌بخش و زیبا بهره‌مند شوند. آبی اغلب به عنوان یک رنگ اتاق برای کودکانی که به ویژه مستعد کج‌خلقی هستند پیشنهاد می‌شود. نشان داده شده است که آبی میزان ضربان قلب و فشار خون را کاهش می‌دهد و تنفس افراد مضطرب را کند می‌کند. ایجاد اتاقی که از رنگ آبی پوشیده شده باشد، می‌تواند بر آرامش بیش از حد غلبه کند و باعث خنثی شدن آن نیز شود. سعی کنید رنگ آبی را با یک چاشنی زرد دل‌پذیر، یا یک پرده قرمز رنگ متعادل کنید.

مطلب پیشنهادی: نقاش ساختمان ماهر را از کجا پیدا کنیم و هزینه نقاشی ساختمان چقدر است؟

رنگ اتاق خواب نوجوان : قرمز (Red)

رنگ اتاق خواب نوجوان قرمز

قرمز رنگی تحریک‌کننده است! برخی از مطالعات نشان می‌دهد که قرمز حتی باعث افزایش ضربان قلب و تنفس شما می‌شود. این رنگ به نوجوانان انرژی می‌بخشد و به طور بالقوه‌ای تمرکز آنها را افزایش می‌دهد، به طوری که قرمز به رنگی محبوب برای کلاس‌های درس تبدیل شده است. با این حال، به نظر می‌رسد قرار گرفتن بیش از حد در معرض رنگ قرمز ممکن است در بعضی از نوجوانان ایجاد پرخاشگری کند. طیف رنگی قرمز (همه رنگ‌های خانواده قرمز) برای رنگ دیوارهای اتاق خواب کاملاً خوب است، به خصوص اگر سعی در ایجاد هارمونی بیشتر با رنگ‌های سرد دارید. به عنوان مثال، یک دیوار با تُن رنگی آجری، مشخصه‌ای از رنگ قرمز را به اتاق اضافه می‌کند.برای استفاده از این رنگ بهتره از ترکیب رنگ طوسی با قرمز استفاده بشه

نارنجی (Orange)

رنگ اتاق خواب نوجوان نارنجی

نارنجی رنگی روشن و شاد است که ارتباط و اجتماع را تقویت می‌کند. نوجوانانی که در اتاق‌هایی با طیف رنگی نارنجی هستند، همکاری و برون‌گرایی بیشتر و اعتماد به نفس بالایی دارند. البته به مانند هر رنگ گرمی، نارنجی بیش از حد نیز می‌تواند تحریک‌کننده و اثری معکوس داشته باشد. در حالی که ممکن است رنگ نارنجی بر روی احساس خجالتی بودن نوجوانی کار کند، نارنجی بیش از حد ممکن است او را تحت الشعاع قرار داده و باعث شود بیشتر احساسی تندخو داشته باشد. سایه‌ای از رنگ نارنجی که بیشتر به نارجی کم‌رنگ مشهور است، می‌تواند برای رنگ اتاق خواب نوجوان انتخاب شود. همچنین می‌توانید رنگ نارنجی را با طیفی از رنگ سبز کم‌رنگ، بنفش کم‌رنگ یا رنگ خامه‌ای خنثی ترکیب کنید.

رنگ اتاق خواب نوجوان : صورتی (Pink)

رنگ اتاق خواب نوجوان صورتی

در صدر هر لیستی از ایده‌های رنگ اتاق دخترانه، رنگ صورتی است. البته هم پسران و هم دختران می‌توانند با قرار گرفتن در معرض اتاق‌هایی با طرح رنگ صورتی، از مزایای آن استفاده کنند. صورتی آرامش‌بخش است و احساس همدلی و رشد را تشویق می‌کند. این امر باعث می‌شود که نوجوانان به شیوه‌های دلسوزانه و با ملاحظه رفتار کنند، شاید به این دلیل که صورتی با احساس «مادرانه» همراه است. کودکانی که در اتاق‌های خواب خود به وفور از رنگ صورتی استفاده می‌کنند، اغلب شروع به بیزاری از رنگ می‌کنند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض رنگ صورتی می‌تواند تحریک‌کننده باشد، باعث سردرد یا حتی احساس عصبی شدن شود. به عبارت دیگر، تعجب نکنید اگر نوجوان‌تان به شما مراجعه کرده و از شما خواسته است تا دیوارهای صورتی اتاق خود را با رنگ دیگری ترکیب کنید.

قهوه ای (Brown)

رنگ اتاق خواب نوجوان قهوه ای

قهوه‌ای رنگی کلاسیک و خاکی است که به کودکان کمک می‌کند در محیط زندگی خود پایدارتر (از نظر خلق و خوی) و آرام‌تر باشند. والدینی که قهوه‌ای را به عنوان پایه رنگ اتاق خواب نوجوان انتخاب می‌کنند، می‌توانند از مزایای فضای پایدار بهره ببرند. البته، بیش از حد قهوه‌ای می‌تواند یک اتاق را به میزان قابل توجهی تاریک کند. این رنگ می‌تواند فضا را کوچک‌تر نشان دهد و شاید حتی کلاستروفوبیک (ترس از فضای تنگ ومحصور) به نظر برسد. اگر نوجوانی اخمو و یا به اصطلاح جوشی دارید، دیوارهای اتاق او را قهوه‌ای رنگ نکنید. برای روشن کردن این موضوع، با رنگ‌های برنز یا بژ و از قهوه‌ای تیره به عنوان ترکیب رنگی برای اتاق خواب بهره ببرید.

رنگ اتاق خواب نوجوان : سبز (Green)

رنگ اتاق خواب نوجوان سبز

سبز رنگی آرامش‌بخش است که طراوت طبیعت و بازی در فضای باز را به اتاق می‌بخشد. بسیاری از مدارس استفاده از رنگ سبز را در کلاس‌های درس، به ویژه مدارس راهنمایی و دبیرستان‌ها انتخاب می‌کنند، زیرا برخی از مطالعات نشان می‌دهد که سبز ممکن است باعث افزایش توانایی خواندن و همچنین درک مطلب شود. اگر فرزند شما بیشتر کارهای خود را در اتاقش انجام می‌دهد و زمان زیادی را در اتاقش می‌گذراند، رنگ سبز گزینه‌ای عالی خواهد بود. مانند هر رنگ سرد دیگری، تُن رنگی تیره‌تر همانند سبز پر رنگ، اتاق را تاریک‌تر می‌کند. سبز بودن زیاد که می‌تواند تداعی‌کننده پرخاشگری و حتی کمی افسرده‌کننده باشد، در حالی که یک رنگ نعنایی یا سبز در واقع می‌تواند به تسکین یک نوجوان مضطرب کمک کند.

بنفش (Purple)

رنگ اتاق خواب نوجوان بنفش

بنفش که اغلب به عنوان دومین رنگ محبوب اتاق دختران در نظر گرفته می‌شود، رنگی است که باعث القاء فکر، حساسیت و معنویت می‌شود. اضافه کردن بنفش به اتاق نوجوانان می‌تواند به تأمل بیشتر آنها کمک کند، این کمک می‌کند تا افکار و احساسات دیگران را در نظر بگیرند. اگر در حال حاضر نوجوانی حساس دارید، برخلاف طرح رنگی کلی، بنفش بهترین گزینه است. همانند هر رنگ سرد دیگری، استفاده بیش از حد آن می‌تواند منجر به احساسات روحی و روانی شود، شما می‌توانید بنفش را با رنگ متضاد آن که زرد است به تعادل برسانید. همچنین می‌توانید از سایه‌های تیره‌تر بنفش استفاده کنید و آنها را با رنگ‌های روشن‌تر مانند سبز بهاری یا صورتی کم رنگ ترکیب کنید.

زرد (Yellow)

اتاق نوجوان به رنگ زرد

زرد یک چشم‌انداز خوش‌ذوق و آفتابی را به هر اتاق خواب نوجوانی اضافه می‌کند. برخی مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که در اتاق‌های زرد هستند، از افزایش تمرکز بهره‌مند می‌شوند و حافظه بهتری نیز دارند. البته این را بخاطر بسپارید که اگر نوجوانی دارید که به سختی به خواب می‌رود یا زود از خواب بیدار شوید، احتمالاً رنگ زرد باعث بدتر شدن این مشکل می‌شود. رنگ زرد هنگامی که با خاکستری، آبی یا سبز ترکیب می‌شود، هارمونی بسیار عالی ایجاد کرده و تعادل را به اتاق باز می‌گرداند. این تعادل به شما اجازه می‌دهد تا جنبه‌های مثبت رنگ زرد را بیشتر ببینید، بدون اینکه نوجوان شما تحریک شده یا احساس عصبانیت به او دست دهد.

اهمیت انتخاب رنگ اتاق خواب نوجوانان

انتخاب رنگ در همه سنین به ویژه در نوجوانان که با بسیاری از مسائل مرتبط با بلوغ‌شان همراه است، کاری مهم و ضروری می‌باشد. تأثیر رنگ می‌تواند از یک سو به خلق‌و‌خوی مثبت و از سویی دیگر با انتخاب نادرست به مشکلات روحی دامن بزند. روانشناسی رنگ و انتخاب آن نیاز به دانش و رویکردی تخصصی دارد، از این رو به والدین عزیز توصیه می‌شود در گزینش رنگ اتاق خواب نوجوان خود بیش از همیشه توجه کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا