مقالات کارگشا

تهویه محیط استخر های شنا

تهویه مطبوع در محیط استخر، به علت وجود رطوبت زیاد و گازهای شیمیایی (که برای تصفیه به آب تزری شده اند و بر اثر تلاطم آب آزاد شده و در محیط پخش می شوند)، تفاوت زیادی با سایر محیط های ساختمانی دارد. در استخرها، علاوه بر سلامت جانی افراد، بحث جلوگیری از خوردگی و خرابی تجهیزات بر اثر رطوبت یا مواد شیمیایی نیز اهمیت فراوان دارد. 

ارتفاع بلند سقف در اکثر استخرها، مانع توزیع یکنواخت دما و هوا در این محیط ها می شود. به همین جهت، محل قرارگیری دریچه های ورود و خروج هوا بسیار حائز اهمیت است.

دریچه های هوای ورودی باید حداکثر در ارتفاع 1.8 متری از سطح آب استخر قرار بگیرند و هوا را به سمت آب هدایت کنند تا کلر آزاد شده از سطح آب را از محل تنفس شناگران دور کند. توجه داشته باشید که طبق توصیه ASHRAE ، سرعت هوا بر روی سطح آب استخر نباید از 0.15 متر بر ثانیه بیشتر شود.

همچنین باید تعدادی دریچه ورودی هوا در ارتفاع بالاتر از 1.8 متر نصب شوند تا هوای خشک را به سمت دیواره ها و شیشه های محوطه استخر هدایت کنند تا مانع نم گرفتن و تشکیل قطرات آب روی این سطوح شود.

دریچه های برگشت هوا، باید مطابق شکل زیر، در هر دو ارتفاع بالا و پایین فضای استخر نصب شوند. دریچه های قرار گرفته در ارتفاع پایین تر، گاز های آزاد شده از سطح آب را بلافاصلهجذب کرده و مانع پراکنده شدن آن ها در فضای استخر می شود. در بسیاری از استخر ها، این دریچه ها تنها در ارتفاع پایین نصب می شوند اما در استخرهای مدرن تر که حذف کامل کلر و گردش مناسب هوا در آن ها اهمیت بیشتری دارد، دریچه هایی نیز در ارتفاعات بالاتر قرار می گیرند تا توزیع هوا در محیط استخر یکنواخت شود.

محل نصب دریچه های برگشت

شکل 1: محل نصب دریچه های برگشت هوا

طبق توصیه ASHRAE ، نرخ تعویض هوا برای استخرهای تفریحی 4 تا 6 بار تعویض هوا در ساعت و برای استخرهای مسابقه ای 6 تا 8 بار در ساعت است. البته ممکن است برای استخرهایی که سقف شیشه ای دارند و گرمای زیادی از خورشید جذب می کنند نیاز به افزایش نرخ تهویه باشد تا دمای لازم برای آسایش شناگران ( حداقل 19 درجه سانتیگراد) را تامین کنند.

علاوه بر موارد فوق، فشار هوای استخر باید تا حد کمی نسبت به فشار هوای بیرون منفی باشد تا هوای تازه از منافذ موجود در سازه به محیط استخر وارد شود.

برای تهویه جایگاه تماشاگران، مطلوب ترین گزینه استفاده از سیستم هوارسان مجزا و جداسازی این قسمت از محیط استخر از طریق پرده های هواست. اما در مجموعه های کوچکتر که این راهکار توجیه اقتصادی ندارد، از طریق همان هوارسان مرکزی استخر، برای این قسمت نز استفاده می شود با این تفاوت که دبی هوای ورودی به این قسمت باید حدود 7.5 cfm به ازای هر نفر باشد.

تهویه جایگاه تماشاگران استخر

شکل 2: تهویه جایگاه تماشاگران استخر

همچنین توجه داشته باشید که جنس دریچه ها و کانال های هوا باید در برابر خوردگی گاز کلر و رطوبت، مقاوم باشند. دریچه ها معمولا از جنس آلومینیوم استفاده می شوند و برای کانال ها می توان از فولاد گالوانیزه یا آلومینیوم استفاده کرد.

منبع: کارگشا، سامانه جامع صنعت ساختمان

مطالب مرتبط :

نقشه های اجرایی تاسیسات مکانیکی

منبع انبساط باید در کجای سیستم هیدرونیک نصب شود؟ بررسی یک پرسش تکراری

روش گام به گام محاسبه نرخ تهویه پارکینگ + مثال کاربردی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا