مصالح

ترمووود چیست ؟ نحوه ساخت، مزایا، معایب و کاربردهای آن

هر روز و هر سال شاهد ورود مصالح ساختمانی جدید به عرصه ساخت‌وساز هستیم. چوب‌ها از دیرباز یکی از بهترین و محبوب‌ترین مصالح ساختمانی بوده‌اند، اما امروزه با ورود مصالحی همچون بتن و فولاد دیگر آن‌چنان که باید مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. ترمووود از جمله محصولات ساختمانی چوبی است که به طور کاملاً مهندسی ساخته شده است و با توجه به ویژگی‌های ساختاری که دارد در پروژه‌های مختلف کوچک و بزرگ ساختمانی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه این مقاله از ویکی ساختمون با ما همراه باشید تا بدانیم که ترموود واقعاً چیست و چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد.

ترمووود چیست؟

در پاسخ به پرسش ترمووود چیست باید عنوان داشت که ترمووود یا چوب اصلاح شده با حرارت در واقع چوبی است که در غیاب اکسیژن تحت دما و حرارت بالا (بیش از 180 درجه سانتی‌گراد) دستخوش تغییرات می‌شود. در واقع حرارت باعث استحکام و تقویت موادی که دیواره سلول‌های چوبی را می‌سازند (لگنین، سلولز و همی سلولز) شده و به‌ صورت کلی چوب از استحکام و سختی بیشتری برخوردار خواهد بود. در صورتی که اکسیژن در محیط وجود داشته باشد، حرارت دادن چوب باعث سوختن آن می‌شود به همین دلیل است که اکسیژن را به وسیله پمپ‌هایی از محیط حرارت دهی خارج می‌کنند. همچنین در روش‌های دیگری که امروزه استفاده می‌شود، چوب را به وسیله گاز نیتروژن، بخار آب یا روغن داغ حرارت می‌دهند.

بیشتر بخوانید: نمای چوبی ساختمان ؛ چرا ترمووود بهترین است؟

نحوه ساخت ترموود

بعد از پاسخ به پرسش مبنی بر این که ترموود چیست بد نیست که مروری بر فرآیند ساخت آن داشته باشیم. حرارت دادن چوب برای بهبود کیفیت آن جزء یافته انسان امروزی نیست و از دوران باستانی برای ما به یادگار مانده است که یکی از روش‌های طبیعی افزایش کیفیت و استحکام چوب به شمار می‌رود. امروزه موفق شده‌ایم این فرآیند را با بازدهی هرچه بیشتر، به نحوی مؤثرتر و با کنترل لحظه‌ای حرارت انجام دهیم. همان‌طور که اشاره کردیم، در این فرآیند با استفاده از حرارت در غیاب اکسیژن یا با استفاده از بخار آب، چوب تا 185 الی 215 درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شود. از آنجایی که در این فرآیند هیچ‌ گونه ماده شیمیایی به کار برده نمی‌شود، محصول نهایی کاملاً طبیعی است.

نحوه ساخت ترموود

از آن‌جایی که چوب انواع مختلفی داشته و حرارت دادن هرکدام مدت زمان و مقدار حرارت خاص خود را دارد، دقت و کنترل جزء مؤلفه‌های بسیار مهم این فرآیند هستند. طی سال‌ها تجربه و پیشرفت تکنولوژی، زمان و حرارت مورد نیاز برای بهبود استحکام تمامی انواع چوب را به دست آورده و تمامی پروسه به دقت کنترل می‌شود تا محصول نهایی، در بهترین حالت و کیفیت خود باشد.

ترمووودها به دو دسته کلی ترمو-اس (مستحکم) و ترمو-دی (با دوام) تقسیم می‌شوند. خصوصیات اصلی چوب‌های ترمو-اس ظاهر زیبا و استحکام نسبتاً خوب آن‌ها است. مطابق استاندارد‌های EN 350-1 عدد 1 به معنی بهترین دوام و عدد 5 به معنی ضعیف‌ترین نوع چوب است که چوب‌های ترمو-اس در درجه 3 جای می‌گیرند. محصولات ترمو-دی به نسبت با دوام‌تر بوده و در مقابل قارچ‌ها و موریانه‌ها مقاوم‌تر هستند که باعث می‌شود این چوب‌ها در استانداردهای EN 350-1 در درجه 1 الی 2 قرار داشته باشند. ترمووود درجه 1 با توجه به میزان رطوبت محیط و شرایط نگهداری می‌تواند تا 25 سال دوام داشته باشد.

فرآیند تولید ترمووود به سه مرحله کلی تقسیم می‌شود

در ابتدا چوب به سرعت تا 100 درجه گرم می‌شود و سپس به آرامی دما را تا 130 درجه بالا می‌برند. در این حالت رطوبت چوب تقریباً به صفر رسیده و هم‌ زمان بخار آبی که به مخزن وارد می‌شود، از متلاشی شدن چوب جلوگیری می‌کند. در واقع تقویت چوب در مرحله دوم فرآیند صورت می‌گیرد که با توجه به میزان استحکام مورد نظر، دما تا 185 درجه بالا رفته و چوب 4-2 ساعت حرارت می‌بیند. در این زمان بخار آب از سوختن چوب و هرگونه تغییر شیمایی ساختار چوب جلوگیری می‌کند. مرحله آخر پاشیدن آب روی چوب است که هم‌ زمان با خنک کردن چوب، رطوبت آن را در حد 4 درصد حفظ می‌کنند.

فرآیند تولید ترمووود به سه مرحله کلی تقسیم می‌شود

کاربرد‌های ترمووود چیست ؟

حرارت دادن و افزایش استحکام چوب این امکان را به وجود می‌آورد که از چوب در جاهایی استفاده کنیم که قبلاً امکان نداشت. می‌توان از ترمووود هم برای داخل خانه و بیرون از خانه و هر قسمت دیگر ساختمان استفاده کرد.

بیرون از ساختمان

مقاومت بالای ترمووود در مقابل رطوبت و حشرات آن را به یکی از بهترین مصالح برای نمای بیرونی ساختمان تبدیل می‌کند مثلاً می‌توانید از ترمووود در این موارد استفاده کنید:

  • سقف بالکن
  • کفپوش کردن آلاچیق
  • نرده‌های بالکن
  • نما

بیرون از ساختمان

نمای داخلی ساختمان

ظاهر زیبای ترموود همچنین آن را به یکی بهترین گزینه‌ها برای داخل خانه تبدیل می‌کند. از مهم‌ترین کاربردهای این محصول ساختمانی در فضای داخلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • کفپوش و پارکت اتاق‌ها
  • استفاده از آن در قسمت سونا استخر
  • استفاده از آن برای ساخت اسباب و اثاثیه داخل خانه

در زمان استفاده از ترمووود دقت کنید که رنگ‌های مختلف ترمووود موجود است. اگرچه که این نوع چوب توسط کارخانه رنگ نمی‌شود اما عواملی مثل مدت زمان حرارت دیدن، میزان حرارت و نوع چوب روی رنگ آن اثر گذار هستند و رنگ‌های زیبایی می‌سازند. به‌ صورت کلی هرچه حرارت بیشتر باشد رنگ چوب تیره‌تر خواهد بود.

در مواردی ممکن است با استفاده از رنگ‌های خاص این نوع چوب را رنگ کنند یا آن را جلا بدهند تا استحکام و زیبایی آن بیشتر شود. در صورتی که چوب رنگ نشود، به مرور و به‌ صورت طبیعی رنگ آن به سمت نقره‌ای خواهد رفت.

نمای داخلی ساختمان

مزایای استفاده از ترمووود چیست ؟

از آن‌جایی که چوب ظاهری زیبا داشته و طبیعی است؛ امروزه به رقیب قدرتمندی برای همتایان خود تبدیل شده و افراد زیادی ترجیح می‌دهند در ساخت‌وساز به جای فولاد، بتن و آجر از چوب استفاده کنند. البته انواع چوب اگر از نظر شیمیایی تغییر داده شوند دیگر طبیعی در نظر گرفته نمی‌شوند اما در فرآیند ساخت ترمووود به جز حرارت هیچ عامل دیگری دخیل نیست. امروزه با آلودگی‌های محیط زیست، طبیعی بودن مصالح ساختمانی به یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب آن‌ها تبدیل شده است.

علاوه بر این استحکام این نوع چوب در نوع خود مثال زدنی است. ترمووود در مقایسه با چوب معمولی در مقابل نفوذ آب مقاوم است، در نتیجه متورم و ضعیف نمی‌شود. همچنین استحکام بالای آن از ترک خوردن یا شکستن پیشگیری کرده و می‌توانید بدون نگرانی از خراب شدن تا سال‌های سال زیر یک سقف چوبی زندگی کنید.

بیشتر انواع چوب در مقابل تغییرات فصلی و آب و هوایی شدید، به شدت آسیب می‌بینند اما ترمووود در مقابل هر آب و هوایی به خوبی مقاومت می‌کند. ترمووود امتحان خودش را با مقاومت در هر شرایط آب و هوایی پس داده است، از آب و هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای گرفته تا سرمای طاقت فرسای زمستان‌های فنلاند.

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های ترمووود، طبیعی بودن آن است. امروزه به هر جا نگاه می‌کنیم سرشار از صنایع شیمیایی ساخته دست بشر است، چوب یکی از بهترین و ایمن‌ترین محصولاتی است که حتی برای نوزادان کاملاً بی‌خطر است.

مزایای استفاده از ترمووود چیست ؟

معایب استفاده از ترمووود چیست ؟

چوب‌های حرارت داده شده نباید در تماس مستقیم با زمین باشند. همچنین استفاده از آن‌ها در دیوار‌های باربر چندان پیشنهاد نمی‌شود و انواع آن با کیفیت درجه 3 و بالاتر توسط موریانه‌ها تخریب می‌شوند. بهتر است از چوب‌های مرغوب با کمترین میزان گره برای حرارت دادن و تولید ترمووود استفاده شود. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که رنگ ترمووود ثابت نیست و ممکن است با ابزار‌های تیز آسیب ببیند.

سخن آخر

ترمووودها یکی از محصولات مهندسی شده ساختمانی به شمار می روند که اخیراً استفاده از آن‌ها در شکل‌های بزرگ، در مقیاس جهان نیز دیده شده است. در این مطلب سعی شده به پرسش ترمووود چیست پاسخی مناسب داده شود. استفاده از این محصولات می‌توانند مزایای زیادی را به همراه داشته باشند اما استفاده از آن‌ها خالی از عیب نیز نخواهد بود. در این مطلب به بررسی مهم‌ترین کاربردهای این محصول پرداخته شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا