مقالات کارگشا

7 اثر قابل توجه پهپادها (Drones) در پیشرفت صنعت ساختمان

پهپادها (Drones)

وجود پهپادها (Drones) در ساخت و ساز به معنای تغییری مهم در صنعت است. پهپادها که با نام هواپیماهای بدون سرنشین (UAVs) نیز شناخته می‌شوند، در حال حاضر شیوه انجام کارها در صنعت ساختمان را تغییر داده‌اند و تأثیرات این تغییرات در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

از زمانی که انسان‌ روی کره زمین زندگی کرده‌ است، ساخت وساز به شکل‌های مختلفی وجود داشته است. امروزه به علت وجود تکنولوژی‌های پیشرفته، ساخت سازه‌هایی چون ساختمان‌ها، پل‌ها، کانال‌ها، پارک‌ها و غیره به سرعت انجام می‌گیرد و بسیاری از شرکت‌های ساختمانی عقیده دارند که پهپادها نقش محوری و تعیین کننده‌ای در تسریع فرآیندها دارند.

در این‌جا به 7 موردی که از پهپادها در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود اشاره می‌گردد. در زیر هر عنوان توضیحی راجع به هر مورد داده می‌شود و به اینکه این موارد چگونه می‌تواند به نفع مشتریان، شرکت‌های ساختمانی، کارگران و عموم باشد، اشاره می‌گردد:

1.    نقشه برداری زمین

نقشه برداری زمین

امروزه به علت محبوبیت زیاد دِرون‌ها یا هواپیماهای بدون سرنشین روش‌های سنتی نظارت بر محل ساخت و ساز به سرعت تغییر کرده‌اند. پهپادها نیروی کار و زمان صرف شده برای تهیه یک نقشه دقیق را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهند، خطاهای انسانی موجود در روند کارها را کم می‌کنند و داده‌های لازم را در زمانی بسیار کم‌تر از روش‌های معمول تهیه می‌کنند.

تا چند سال قبل، نقشه برداری زمین بخش پیچیده و هزینه‌بر ساخت و ساز بود، نیاز به اجاره تجهیزات گران‌قیمت وجود داشت و پیمانکاران می‌بایست روی زمین‌های نقشه‌برداری نشده و ناشناس رفت‌وآمدهای طولانی و سخت داشته باشند. در حالی‌که هنوز جایگزینی برای چکمه‌های قدیمی که بتواند پیمودن این مسیرها را آسان‌تر کند وجود ندارد، اختراع پهپاد،‌ نقشه‌برداری زمین را بسیار بهینه‌تر و به‌صرفه‌تر کرده است.

پهپادها نه تنها ایده‌ای کلی در مورد زمین محل ساخت وساز به شما می‌دهند، بلکه جزئیات بیشتر و دقیق‌تری از آن زمین و نواحی اطراف آن را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند. این موضوع سبب کاهش نیاز به تجهیزات و استفاده از افراد و هزینه‌ها می‌شود و به پیمانکاران این اجازه را می‌دهد تا پیش از قبول یا رد یک قرارداد، با تخمینی دقیق‌تر، تصمیم بهتری اتخاذ کنند.

2.    ایمنی

پهپادها

هزینه بیمه برای پروژه‌های ساختمانی همیشه بالا بوده و یکی از بهترین راه‌ها که می‌تواند ایمنی شما را بالا ببرد، استفاده از پهپادها است. با این تکنولوژی و نظارت صورت گرفته توسط آن می‌توان امنیت کارگران را لحظه به لحظه رصد کرد.

آیا کارگر شما در محل سایت تجهیزات ایمنی ندارد؟ آیا یک ستون هم‌تراز نیست؟ آیا حفاری درست و کامل انجام نشده است؟ برای پی بردن به این موارد قبل از دیگران و تصحیح مشکل قبل از این‌که به یک مسئله بزرگ تبدیل شود، از پهپاد استفاده کنید.

3.    نشان دادن پروسه کار به مشتریان

نشان دادن پروسه کار به مشتریان توسط پهپادها

مشتریانی که روی یک پروژه سرمایه‌گذاری می‌کنند، ممکن است به طور مداوم در محل پروژه حاضر شده و بخواهند خود بازدیدی انجام دهند. برای آرام ساختن چنین مشتریانی و جلوگیری از مداخله در پیشرفت کار، می‌توان پیوسته با پهپادها از محل ساخت وساز فیلم‌برداری کرد.

اگر مشتریان عکس و فیلم‌های پروسه ساخت را دریافت کنند، شما قادر خواهید بود که به جای زمانی که قرار است صرف نشان دادن پروژه به آن‌ها در محل کنید، به کار واقعی بپردازید. هم‌چنین استفاده از پهپادها در نشان دادن تغییرات جدید به مشتریانی که قادر نیستند در محل پروژه حاضر شوند، بسیار مفید واقع می‌شود. 

4.    نظارت هم‌زمان بر چند پروژه

نظارت همزمان بر چند محل

بسیاری از پیمانکاران موفق معمولاً به ندرت در محل پروژه حاضر می‌شوند. آن‌ها با تکیه بر اطلاعات تازه سرکارگر و بازرس، در جریان پیشرفت کار قرار می‌گیرند. اما در حال حاضر به لطف پهپادها، این نظارت و بررسی بدون رفت‌وآمدهای زیاد میسر شده و حتی می‌توان در جریان کار چندین پروژه به طور هم‌زمان قرار گرفت.

اپراتور پهپاد علاوه بر تصاویر هوایی کلی از مجموعه در حال ساخت، می‌تواند تصاویری واضح و با جزئیات کامل از گوشه‌های مختلف محل پروژه نیز در اختیار افراد قرار دهد. این قابلیت این فرصت را به شما می‌دهد که ببینید چه کارهایی تاکنون انجام شده است و چه کارهایی نیاز است که انجام شود.

پیمانکاران بزرگ هر روزه از اطلاعات گردآوری شده توسط پهپادها استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که کارها به آرامی، با امنیت و طبق برنامه پیش می‌روند.

5.    بازدید ساختمان

بازدید ساختمان

برخی متخصصان از پهپادها برای دستیابی به نقاط غیر قابل دسترس یا محل‌هایی که برای دسترسی نیازمند استفاده از تجهیزات خاصی است، استفاده می‌کنند. بازدیدها بخش مهمی از ساخت و ساز هستند و نه تنها ضوابط، محدودیت‌‌ها و قوانین و مقررات دولتی، استانی و محلی برای ساختمان‌سازی وجود دارند، بلکه مشتریان و عموم مردم نیز اغلب نقش مهمی در نظارت و بازدید پروژ‌ه‌های ساخت وساز دارند.

اگر می‌‌خواهید از حواس‌پرتی‌های غیر ضروری و تأخیرهای بالقوه جلوگیری کنید، از یک پهپاد مجهز به دوربین ضبط‌کننده ویدیویی استفاده کنید تا هر گوشه و کنار و هر شکافی از محل مورد نظر را به جای شما سرکشی و بازدید کند.

شما هم‌چنین می‌توانید با به کارگیری یک پهپاد ببینید که بالای یک آسمان‌خراش و داخل یک تونل در حال ساخت چه چیزهایی در حال وقوع است. می‌توانید از پهپادها برای بازرسی پل‌ها یا دیگر بناهایی که روی آب ساخته‌ می‌شوند و یا به جای جرثقیل در بناهای فوقانی استفاده کنید. هم‌چنین پهپادها می‌توانند پیرامون محل مورد نظر در هوا معلق بمانند تا به شما نشان دهند که پروژه در دست اجرا چقدر مانند مدل و نقشه‌ طراحی شده در حال انجام است.

در واقع بدون در نظر گرفتن نوع پروژه در حال انجام، بازبینی و نظارت با استفاده از پهپادها به علت صرفه جویی در هزینه و زمان و هم‌چنین امن نگه داشتن سایت، سریع‌تر، ایمن‌تر و راحت‌تر صورت می‌گیرد.

6.    نظارت بر کارگران

نظارت بر کارگران

اگر بخواهید کارگران شما امن و پربازده باشند، باید افراد دیگری تحت عنوان ناظر و سرپرست نیز استخدام کنید که کار نظارت بر کارگران را بر عهده گیرند که این خود هزینه قابل توجه دیگری برای شماست. شما حاضرید چه کاری انجام دهید تا مطمئن شود که کارگران شما سخت در حال تلاش‌اند و کار خود را به بهترین نحو انجام می‌دهند؟

یک پهپاد می‌تواند با گشت زدن در محل، همه افراد یا به طور خاص فرد یا گروهی را که ممکن است طبق برنامه پیش نروند، تحت نظارت قرار دهد. امروزه عملکرد پهپادها به گونه‌ای است که در بسیاری از مواقع کارگران حتی ممکن است متوجه نشوند که تحت نظارت و بررسی قرار دارند.

چه بخواهید اقداماتی انجام دهید تا مطمئن شوید کارها در محل به درستی انجام می‌گیرند و همه چیز در امنیت کامل است و چه بخواهید عمل‌کرد یک فرد خاص را در نظر بگیرید، یک پهپاد مجهز به دوربین فیلم‌برداری بهترین دستیار شما خواهد بود.

7.    بازاریابی و ارتقاء

بازاریابی و ارتقاء

برای این‌که یک پروژه ساختمانی، موفق عمل کند نیاز دارد که مشتریانی داشته باشد. شرکت‌های توانمند ساختمانی پیش از توسعه کار خویش، از پهپادها برای ساختن فیلمی از روی عکس‌های هوایی استفاده می‌کنند که درکنار مقیاس‌بندی مدل و نمایش سه‌بعدی محصول تمام شده، این عکس‌ها و فیلم‌های هوایی را که از زوایای مختلف گرفته شده‌اند، به مشتریان خود نشان می‌دهند تا تغییراتی را که قرار است در زمین خالی و بایر ایجاد شود، بهتر تجسم کنند. 

اگر شما نیز قصد دارید به مشتریان بالقوه خود کمک کنید که ببینند چطور ایده‌هایشان به واقعیت تبدیل می‌شود،‌ بهتر است عکس‌ و فیلم‌های گرفته شده توسط پهپادها را به مجموعه ابزار خود اضافه کنید. این استراتژی هم‌چنین به شما در متقاعد کردن جامعه در این‌که پروژه شما موفق و ماندگار است، کمک خواهد کرد.

به طور خلاصه می‌توان گفت پهپادها به دلایل مختلفی در صنعت ساختمان به کار گرفته می‌شوند و استفاده از آن‌ها روزبه روز در حال گسترش است. آن‌ها  می‌توانند تصاویری بی‌مانند و بسیار با کیفیت‌تر و واقعی‌تر نسبت به تصاویر هوایی دیگر ارائه دهند. این ماشین‌ها نه تنها به عنوان ابزاری برای نقشه‌برداری استفاده می‌شوند، بلکه به علت ضبط فرآیند واقعی کار در مدت پروژه و توانایی ارائه این اطلاعات به مشتریان، سرمایه‌گذاران و بنگاه‌ها، ابزاری برای بازاریابی نیز به حساب می‌آیند.

توانایی پهپادها در جمع‌آوری و گزارش داده‌ها سبب به انجام رسیدن سریع‌تر کارها می‌شود و نیاز به کار دستی از معادلات برداشته می‌شود. در آینده نیز بخش‌های مهم‌تری از پروژه‌های کلان را انجام خواهد داد. پیمانکارانی که از دِرون استفاده می‌کنند این فرصت را دارند که پیشنهادهای بلندپروازانه‌ خود را پیاده‌سازی کرده و آن‌ها را در زمان مقرر خود به انجام برسانند.

قابلیت پهپادها به حدی است که ارزش‌ آن‌ها را مساوی با قطعات مهم ساختمانی برای ساخت یک سازه عنوان می‌کنند.

منبع:

www.droneguru.net

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا