مقالات کارگشا

10 روند ساخت و ساز مربوط به آینده-بخش دوم

کاشی های تغییر رنگ دهنده حرارتی:

کاشی های تغییر رنگ دهنده حرارتی نمودی جدید از یک تکنولوژی ابتکاری است که از طریق کاشی های شیشه ای در طراحی داخلی به دستاوردهای جدیدی می رسد. این ها کاشی های شیشه ای بافت دار و حساس به درجه حرارت هستند که رنگ آنها با دمای محیط، بدن و آب تغییر می کند. بنابراین هنگامی که کسی این کاشی ها را لمس می کند یا اگر به عنوان مثال در حمام آب گرم از دوش روی آن بریزد، کاشی به معنای واقعی کلمه "رنگ آمیزی" می شود!

کاشی های تغییر رنگ دهنده حرارتی

ساخت ساختمان با ربات:

ساخت و ساز یکی از بزرگترین و قابل توجه ترین فعالیت های تولیدی است که افراد درگیر هستند و در عین حال صنعتی است که در آن تقریبا هیچ عملیات اتوماتیکی استفاده نمی شود. این وضعیت در حال تغییر است. با شروع پیشرفت در روباتیک ها بسیار از خطرات کثیفی ها و کارهای دشوار در ساخت و ساز کمرنگ می شوند. 
با پیشرفت این تکنولوژی، اتوماسیون ها به ما کمک می کنند تا جاهایی که ساخت و ساز برای  بشر بدون ریسک  و هزینه غیر ممکن است، با اتوماسیون به راحتی انجام شود، مانند ساخت سد، سازه های زیر آبی و غیره. 

ساخت و ساز با ربات

ساخت و ساز با پرینت 3 بعدی:

ساخت و ساز با پرینت 3 بعدی مربوط است به تکنولوژی های مختلفی که از پرینت سه بعدی به عنوان یک روش اصلی برای ساخت ساختمان ها و اجزای ساخت و ساز استفاده می کنند.

انواع مختلفی از روش های چاپ سه بعدی مورد استفاده در مقیاس ساختمانی وجود دارد که شامل روش های زیر می باشند: اکستروژن (بتن / سیمان، موم، فوم، پلیمر)، پیوند پودر (پیوند پلیمری، پیوند واکنشی، پخت) و جوش افزودنی. چاپ سه بعدی در مقیاس ساختاری، طیف وسیعی از برنامه های کاربردی را در بخش های خصوصی، تجاری، صنعتی و عمومی در بر داشته است. مزایای بالقوه این فن آوری ها عبارتند از: ساخت سریعتر، کاهش هزینه های کار، افزایش پیچیدگی و / یا دقت، ادغام بیشتر عملکرد و تولید ضایعات کمتر.

ساخت و ساز با پرینتر سه بعدی

جاده های هوشمند:

اینگونه در نظر گرفته شده است که جاده هایی که در آینده طراحی خواهند شد قابلیت ذخیره انرژی خورشیدی را خواهند داشت. راههای خورشیدی یک پروژه ایندی گوگو است که در این پروژه بر روی راه های شیشه ای پنل های خورشیدی نصب خواهد شد و با استفاده از LED ها و میکروپروسسورها تکمیل می شود.

علارغم اینکه سطح جاده شیشه ای است، اما قابلیت این را دارد تا به نحوی طراحی شود تا مانند جاده های معمولی عمل کرده و خودرو ها تا سرعت 80 مایل در ساعت و با خیال راحت بتوانند بر روی آن رانندگی کنند.

این جاده ها قابلیت ذوب برف روی سطح خود را در فصول سرد داشته و برق مورد نیاز خودروهایی که با انرژی برق کار می کنند را تامین می کند.

جاده هوشمند

ساخت و ساز با CO2:

از مسایل کلیدی توسعه پایدار، گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی است. شرکت ها در صورتی که مایل به کسب اطمینان از حصول موفقیت در دراز مدت در یک بازار رقابتی می باشند، بایستی قادر به درک و مدیریت خطرات GHG خود باشند.

به طور کلی  ساختمان ها بخش قابل توجهی از انتشار گاز دی اکسید کربن (CO2) را تشکیل می دهند و توجه بیشتری به بخشی از صنعت ساخت و ساز داده شد است که می تواند در کاهش این هزینه ها کمک کند. اخیرا محققان موفق شده ان تا با استفاده از نوعی مخمر اصلاح شده ژنتیکی گاز CO2 رابه نوعی مصالح جامد بر پایه کربن تبدیل کنند مانند هاروار ترماتین. همچنین این محققان در این راستا از طبیعت نیز الهام گرفته اند و نوعی مصالح به شکلپوسته های سنگ سخت تولید کرده اند که از کلسیم کربنیک تولید می شود و با این روش سالانه میلیون ها تن از گازهای دی اکسید کربن را می توانند به مصالح تبدیل کنند.

ساخت و ساز با co2

منبع:

youtube

 

حتما بخوانید:

 10 روند ساخت و ساز مربوط به آینده-بخش اول

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا