فضاهای داخلیویدئو

پنت هاوس چیست و آیا زندگی در آن به هزینه‌اش می‌چربد؟

وقتی پای خرید واحدی در یک آپارتمان بلند مرتبه به میان می‌آید مطمئناً با اصطلاحات زیادی برخورد خواهید داشت. پنت هاوس از جمله این اصطلاحات است که شاید برای بسیاری کمی گنگ و نا آشنا باشد. پنت هاوس می‌توانند شرایط و مزیت‌های خوبی را برای زندگی افراد به دست می‌دهد. از همین رو در این مطلب از ویکی ساختمون قصد داریم که به پرسش بسیاری از شما مبنی بر اینکه پنت هاوس چیست پاسخ دهیم و در ادامه مروری بر این واحد‌های مجلل داشته باشیم و چند نمونه از آن در ایران و جهان را به شما معرفی کنیم.

پنت هاوس واقعاً چیست ؟

در پاسخ به پرسش پنت هاوس چیست باید عنوان داشت که تعاریف مختلفی از واحد‌های پنت هاوس ارائه شده است. از لحاظ لغوی این اصطلاح در لغت نامه دهخدا به این صورت معنی شده است. یک آپارتمان لوکس و مجلل که در طبقه آخر یک برج ساخته می‌شود و معمولاً مساحت آن بیشتر از طبقات پایین است و در نتیجه دارای حیاط است. در دیکشنری کمبریج هم پنت هاوس عبارت است از یک واحد آپارتمان راحت و بزرگ یا مجموعه‌ای از اتاق‌ها در بالای یک هتل یا ساختمان بلند.

مطلب پیشنهادی: طراحی بهار خواب : از چیستی تا ایده‌های جذاب و نکات کاربردی!

داستان شکل گیری پنت هاوس هم شاید کمی عجیب و غریب باشد. در واقع داستانی از فرش به عرش است. به طوری که پنت هاوس عبارتی انگلیسی است که به معنی خانه نقاش است. در گذشته نقاش‌ها و هنرمندانی که از درآمد پایینی برخوردار بودند و پول خرید خانه‌ای معمولی را نداشتند در اتاق‌های زیرشیروانی زندگی می‌کردند. به مرور زمان و با تمایل طبقه اشرافی به زندگی و وقت گذراندن در این خانه‌های مرتفع، پنت هاوس‌ها تبدیل به لوکس‌ترین بخش ساختمان شدند و نقاش‌ها جای خود را به ثروتمندان و اشراف دادند.

پنت هاوس واقعاً چیست؟

تفاوت پنت هاوس با سایر واحدهای آپارتمانی در چیست ؟

بعد از پاسخ به پرسش پنت هاوس چیست باید به ویژگی آن پرداخت. واحد‌هایی که عنوان ثقیل پنت هاوس را یدک می‌کشند صرفاً به بودن در آخرین طبقه و بزرگ بودن محدود نمی‌شوند و باید از ویژگی منحصر به فرد دیگری نیز برخوردار باشند که همه آن‌ها در راستای خاص جلوه دادن آن واحد در میان سایر واحد‌های ساختمان دست به دست هم می‌دهند. در ادامه به برخی از ویژگی‌های شاخص واحد‌های پنت هاوس اشاره شده است.

قیمت بسیار بالا

پنت هاوس‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که برای شخصی که خواهان آن‌ها است ارزان تمام نخواهد شد. تمامی زرق و برق‌های کور کننده پنت هاوس‌های مجلل تاثیر خود را بر قیمت خواهند گذاشت. ذره به ذره این واحد‌های لوکس و مجلل عمدتاً از مصالحی با کیفیت ساخته می‌شوند. علاوه بر کیفیت مصالح، تجهیزات و امکانات رفاهی منحصر به فردی نیز در آن‌ها تعبیه می‌شود.

برخورداری از طراحی داخلی و خارجی خاص

از دیگر ویژگی‌های شاخص پنت هاوس‌ها در یک برج متفاوت بودن آن از دیگر واحد‌های ساختمانی است. معماری خارجی و طراحی داخلی واحد پنت هاوس باید به ‌گونه‌ای باشد که خاص بودن از آن بریزد. این خاص بودن در تمامی قسمت‌های واحد پنت هاوس قابل مشاهده است.

برخورداری از طراحی داخلی و خارجی خاص

ارائه امکانات منحصر به فرد

با اینکه واحد پنت هاوس با دیگر واحد‌ها در یک برج قرار دارند اما از نظر امکانات می‌توانند با آن‌ها تفاوت‌هایی داشته باشند. بسیاری از پنت هاوس‌ها دارای سالن ورزشی، سینما و استخر مختص خود هستند. از دیگر امکانات خاص پنت هاوس می‌توان به روف گاردن، استخر روی بام، سونا، جکوزی، آسانسور اختصاصی حمل ماشین به داخل واحد، آسانسور شیشه‌ای اختصاصی، دستگیره‌ها و شیرآلات خاص و لوکس، سیستم سرمایشی و گرمایشی از کف، استفاده از انواع روش‌های تولید برق مانند تولید برق از انرژی خورشید، سیستم ضد حریق، سیستم صوتی، زمین ورزشی و باغچه اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی: چگونه جکوزی بسازیم ؛ انواع و هزینه تمام شده آن چقدر است؟

فضایی بسیار بزرگ و دلباز‌

تمامی امکانات و ویژگی‌های منحصر به فرد واحد‌های پنت هاوس، در صورتی می‌توانند رفاه و آسایش لازم را برای افراد در پی داشته باشند که از مساحت بالایی برخوردار باشند. بسیاری از پنت هاوس به این منظور در چند طبقه ساخته می‌شوند.

فضایی بسیار بزرگ و دل‌باز

مزایای زندگی در پنت هاوس چیست ؟

تمامی تمهیداتی که در ساخت پنت هاوس‌ها به کار گرفته می‌شود در تلاش هستند که تجربه خاصی را برای کاربرد به ارمغان داشته باشند. در زیر به چند مورد از مزیت‌های زندگی کردن در چنین واحدهای لوکسی اشاره شده است.

  • زندگی در واحدهای آپارتمانی یعنی دور از فضاهای باز مانند حیاط اما موضوع در خصوص پنت هاوس‌ها مقداری متفاوت است. این واحدهای بزرگ یک فضای باز بزرگ را با تمامی امکانات در اختیار شما قرار می‌دهند که حتی در بسیاری از جهات می‌توانند از حیاط‌های خانه‌های ویلایی هم بهتر باشند.
  • زندگی در پنت هاوس‌ها یعنی شما هر روز به یک نمای ابدی و بسیار زیبا دسترسی دارید.
  • شلوغ بودن و داشتن همسایه‌هایی پر سر و صدا از معایب زندگی آپارتمانی است. پنت هاوس‌ها در فضایی به دور از دیگر واحد‌ها طراحی می‌شوند و از این رو از هر گونه سر و صدای اضافی به دور هستند. از طرفی هم شما با رفتن به ارتفاع و فاصله گرفتن از خیابان‌های شلوغ، از ترافیک و سایر سر و صداهای آزاردهنده شهر که ممکن است در طبقات پایین آپارتمان تجربه کنید، دور خواهید بود.
  • از دیگر مزایای زندگی در پنت هاوس می‌توان به سطح بالای امنیت و تأسیسات ایمنی در آن اشاره کرد. هر تجهیزاتی که به امنیت و ایمنی باشد در این واحد‌ها تعبیه و نصب می‌شوند.
  • دسترسی بسیار راحتی به نور طبیعی خورشید خواهید داشت. واحد‌های چند نبش پنت هاوس نورگیر بسیار خوبی دارند و در هر موقع روز می‌توان از آن بهره لازم را برد.
  • از آنجایی که بسیاری از پنت هاوس در ارتقای بالا و آخرین طبقه برج‌ها قرار دارند، از هر گونه آلودگی و ورود حشرات به فضای داخل به دور هستند.

مزایای زندگی در پنت هاوس

معایب زندگی در پنت هاوس

علی‌رغم اینکه بودن در واحد‌های لوکس و مجلل پنت هاوس مزایای زیادی دارد اما این موضوع نباید باعث شود که از معایب آن غافل شد. در زیر به غیر از هزینه بالایی پنت هاوس‌ها به چند مورد دیگر از معایب آن‌ها اشاره شده است.

  • چند نبش بودن پنت هاوس‌ها باعث می‌شود که نور خورشید به طور پیوسته به فضای داخل بتابد که می‌تواند باعث گرم شدن بیش از اندازه آن شود از طرفی هم در زمستان گرم کردن فضای داخل به انرژی بالاتری نیاز خواهد داشت که متعاقباً باعث بالا رفتن هزینه‌ها خواهد شد.
  • زندگی در پنت هاوس یعنی بودن در آخرین طبقه برج و این به معنی وابستگی بسیار زیاد شما به آسانسور خواهد بود.
  • در برخی از پنت هاوس‌ها پشت بام شما مکانی عمومی خواهد بود که این موضوع می‌تواند در مواردی باعث ناراحتی ساکنین پنت هاوس شود. پس اگر قصد خرید پنت هاوس دارید با این موضوع دقت خاصی داشته باشید.

پنت هاوس‌های معروف تهران

بعد از این همه بحث پیرامون چیستی و مزایا و معایب پنت و هاوس‌ها شاید بد نباشد که چند نمونه از آن‌ها را در همین کشور خودان ایران به شما معرفی کنیم.

پنت هاوس برج مسکونی پارامیس در خیابان فرشته

برج پارامیس دارای ۱۳ طبقه است. از مهم‌ترین امکانات این برج می‌توان به ۴۵۰ متر پنت هاوس، ۱۵۰ مترمربع سال اجتماعات، ۳۰۰ مترمربع استخر و ۱۰۰ متر سالن ورزشی اشاره کرد.

پنت هاوس رولکس فرمانیه

پنت هاوس رولکس فرمانیه از معروف‌ترین پنت هاوس‌های موجود در تهران است که افراد مشهوری نیز در آن ساکن هستند. به طور کلی این پنت هاوس دارای ۷۵ واحد مجزا است که از نظر امکانات هم هر چی دلتان بخواهد را در خود جای داده است.

پنت هاوس چناران الهیه

یکی از مجلل‌ترین پنت هاوس‌های تهران است. این برج ۱۳ طبقه دارای ۲۶ واحد مسکونی است. این برج دارای زیربنای ۲۰۰۰ متر لابی، ۵۰۰ مترمربع استخر و سالن ورزشی بسیار مجهز است. وجود آب‌نماهای زیبا و آبشار بر جذابیت این برج افزوده است. درب این برج بر اساس پلاک خودروی ساکنان باز می‌شود.

پنت هاوس برج روما رزیدنس کامرانیه

پنت هاوس‌های برج رزیدنس از دیگر پنت هاوس‌های بسیار معروف تهران است. روما رزیدنس شامل ۶۵ واحد مسکونی در ۱۵ طبقه است که تمام واحدها جوری طراحی شده‌اند تا حتی ساکنان طبقه اول آن هم چشم‌انداز منحصربه‌فردی داشته باشند. این ساختمان دو پنت‌هاوس در طبقات ١۴ و ١۵ با متراژهای ٩٢۶ و ١۴٠٠ متری دارد.

پنت هاوس برج آلتون کورت

مجتمع مسکونی آلتون کورت در زمینی به مساحت ۵۶۰۰ مترمربع و با زیر بنای کل ۲۷۰۰۰ متر مربع در منطقه نیاوران (تهران) احداث گردیده است. این مجتمع در ۲۴ طبقه (۱۸ طبقه مسکونی روی همکف و ۵ طبقه زیرزمین) شامل ۶۰ واحد آپارتمان مسکونی (۲۰۰ الی ۶۴۰ مترمربع)، یک واحد پنت هاوس دوبلکس و یک تریبلکس به مساحت‌های ۵۰۰ و ۶۴۰ مترمربع و ۱۵۰ واحد پارکینگ است.

سخن آخر

در این مطلب سعی داشتیم به پرسش بسیاری از شما در خصوص پنت هاوس چیست پاسخ دهیم. پنت هاوس که داستان فرش به عرشی را تجربه کرده‌اند امروزه به یکی از واحد‌های لوکس آپارتمانی تبدیل شده‌اند که بسیاری با صرف هزینه‌های نجومی زندگی در آن را طلب می‌کنند. زندگی در پنت هاوس‌ها می‌تواند مزایا و حتی معایبی نیز داشته باشد که در بالا در خصوص آن‌ها بحث شد. در تهران‌ها کم از این پنت هاوس‌ها نداریم که به چند مورد از معروف‌ترین آن‌ها اشاره شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا