مبلمان و وسایل

پالوداریوم چیست؟ مراحل ساخت و معرفی گیاهان و حیوانات مخصوص آن

پالوداریوم اساساً آکواریومی ‌است که در آن آبزیان و بی‌مهرگان در آن در زندگی می‌کنند اما گیاهان خشک، گیاهان آبزی و تعداد زیادی موجودات دیگر را نیز در خود جای می‌دهد. پالوداریوم ممکن است پیچیده به نظر برسد اما واقعیت این است که ساخت پالوداریوم در واقع بسیار آسان است. اگر در انتخاب گونه‌های مناسب دقت کنید، می‌توانید از طیف وسیعی حیوانات و گیاهان نگهداری کنید. اما پالوداریوم چیست؟ برای پاسخ با مقاله دیگری از ویکی ساختمون همراه باشید.

پالوداریوم چیست؟

پالوداریوم (Paludarium) مکانی برای ترکیب محیط‌های آبزی و خشکی (دریا و خشکی) را ارائه می‌دهد. همانطور که در طبیعت نیز وجود دارد، پالوداریوم انواع مختلفی از گونه‌های حیوانی و گیاهی را در بَر می‌گیرد و جلوه‌ای هنری برای نمایش نوعی زندگی طبیعی را ارائه می‌دهد.

ثبت سفارش آنلاین ساخت انواع آکواریوم

پالوداریوم چیست؟

شما می‌توانید طیف گسترده‌ای از محیط‌ها را در پالوداریوم خود ایجاد کنید. بسیاری از افراد جنگل‌های بارانی ایجاد می‌کنند، برخی دیگر نهرها، تالاب‌ها و مناطق دیگری را تشکیل می‌دهند تا بتوانند مجموعه متنوعی از گیاهان و حیوانات را به نمایش بگذارند.

کلمه پالوداریوم از اصطلاح لاتین palus گرفته شده است. این کلمه به معنای باتلاقی ساده است. قسمت آخر کلمه، آریوم نام دارد که به مکان خاصی اشاره دارد. اساساً، پالوداریوم‌ها ترکیب ویواریم که زیستگاه حیواناتی مانند خانه‌های خزندگان هستند و تراریوم که خشک هستند و بیشتر برای زندگی گیاهان در نظر گرفته شده‌اند، می‌باشند.

برای پالوداریوم به چه مخزنی نیاز داریم؟

شما می‌توانید پالوداریومی درست کنید که تقریباً در هر ابعادی باشد. یک ویژگی عالی این است که می‌توانید این ساختارها را در هر فضای بزرگ یا کوچکی قرار دهید. تعیین اندازه پالوداریوم به دو عامل بستگی دارد، یکی اینکه شما می‌خواهید آن را در کجا قرار دهید و دوم اینکه چه نوع از گونه‌هایی را می‌خواهید در مخزن خود نگه دارید؟

برای پالوداریوم به چه مخزنی نیاز داریم؟

بسیاری از پالوداریوم‌ها دارای آبشار هستند. بنابراین شما به مخزنی نیاز دارید که هم بلند و هم عریض باشد تا عمق لازم برای ایجاد آبشار را داشته باشید. به طور کلی، شما به مخزنی نیاز خواهید داشت که حداقل ۱۰ گالن حجم داشته باشد، اگرچه ایجاد پالوداریوم‌های کوچک در مخازن پنج گالونی نیز دور از ذهن نخواهند بود!

یک باور غلط در مورد ساخت پالوداریوم این است که شما نیاز به خرید نوع خاصی از مخزن دارید و این درست نیست. شما می‌توانید از آکواریوم، تراریوم یا هر نوع مخزنی برای نگهداری از پالوداریوم خود استفاده کنید.

چه نوع گیاهانی را برای پالوداریوم خود انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب بهترین گیاهان به هیچ وجه محدودیتی ندارید. می‌توانید گیاهانی با نگهداری کم و با مقاومت بالاتری را انتخاب کنید.  شما می‌توانید چند گونه آبزی و چند گونه خشک را انتخاب و با یکدیگر ترکیب کنید.

همچنین می‌توانید برخی از گونه‌های گیاهان نیمه آبزی را پیاده کنید. کار خوبی که می‌شود انجام داد، انتخاب گیاهانی است که رشد نسبتاً کندی دارند. به این ترتیب، شما هر هفته مجبور نیستید گیاهان خود را هرس، برش و کوددهی کنید تا مطمئن شوید که مخزن شما ظاهری مرتب دارد.

چه نوع گیاهانی را برای پالوداریوم خود انتخاب کنیم؟

گیاهانی انتخاب کنید که به ظاهر و هدف کلی ساخت پالوداریوم شما کمک می‌کنند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک محیط خاصی مانند یک جنگل بارانی را ایجاد کنید، می‌توانید از گیاهانی که بومی آن محیط هستند، استفاده کنید. در طرف مقابل، اگر فقط یک نمایش جذابی از گیاهان می‌خواهید و در واقع به زیست شناسی آن‌ها اهمیتی نمی‌دهید، می‌توانید هر چیزی که می‌خواهید را رشد بدهید.

مهم‌ترین چیز این است که انواع حیواناتی که با گیاهان شما همزیستی می‌کنند را در نظر بگیرید. همچنین، ممکن است گیاهانی وجود داشته باشند که می‌توانند برای حیوانات مضر یا سمی باشند. علاوه بر این، برخی از گیاهان ممکن است توسط حیوانات شما به عنوان غذا استفاده شوند و برای جلوگیری از آسیب دیدن به پالوداریوم، مجبور می شوید گیاهان را مرتباً بکارید یا تغییر دهید.

انواع بسیاری از گیاهان وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کرده تا در پالوداریوم قرار گیرند، اما ما چند پیشنهاد داریم. گیاهانی که تمایل به رشد به سمت اطراف دارند (مانند پیچک و انجیر خزنده) گزینه‌های بسیار خوبی هستند زیرا هم زیبا بوده و همچنین مخفیگاه حیوانات شما خواهد بود.

پالوداریوم

این گیاهان تمایل به پراکندگی دارند و می‌توانند دیواره پشتی مخزن را بپوشانند و ظاهر سالم‌تری به آن بدهند. همچنین ممکن است گیاهانی از خانواده آناناس رنگارنگ را در نظر بگیرید. این‌ها به عنوان زیستگاه بعضی از گونه‌های قورباغه مانند قورباغه‌های دارت سمی عمل می‌کنند و شما می‌توانید آن‌ها را در تعداد زیادی رنگ، شکل و اندازه پیدا کنید. خزه‌ها نیز می‌توانند با ظاهری زیبا و کامل، مخزن شما را پُر کنند. گیاه خزه جاوا نیز بسیار محبوب است زیرا به سرعت رشد می‌کند و نیاز به نگهداری زیادی ندارد.

همچنین می‌توانید در پالوداریوم، ارکیده پرورش دهید. مانند بروملیادها، می‌توانید ارکیده‌ها را در تعدادی از شکل‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌ها پیدا کنید. به طور کلی، ارکیده‌های کوچک‌تر برای زندگی در پالوداریوم مناسب‌تر هستند. دلیلش این است که آن‌ها رطوبت را تحمل می‌کنند و اگرچه نگهداری آن‌ها نسبت به انواع دیگر گیاهان کمی دشوارتر است اما به دلیل رنگ زیباییی که دارند، ظاهر متفاوتی به پالوداریوم می‌بخشند.

گیاهان آبزی مانند آنوبیاس، کریپتوکورین و سرخس جاوا را نیز در نظر بگیرید. گیاهان شناور مانند سالوینیا هم ظاهر زیبایی به بقیه مخزن می‌دهند، در حالی که سرخس‌ها می‌توانند فضای خالی زیادی را پُر کنند. اما به یاد داشته باشید که سرخس‌ها به سرعت رشد می‌کنند و ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشند.

پالوداریوم

اگر احساس ماجراجویی می‌کنید، حتی می‌توانید گیاهان گوشتخوار را در گیاه پالوداریوم خود پرورش دهید. مواردی مانند علف ‌انبانی و چرب ‌گیاه یا پینگوکولا گزینه‌های محبوبی هستند. نکته اصلی که باید در هنگام پرورش گیاهان گوشتخوار در پالوداریوم خود به یاد داشته باشید، این است که آن‌ها می‌توانند برخی از حیوانات را بخورند، بنابراین هنگام انتخاب گیاهان و حیوانات خود باید به این نکته نیز توجه کنید.

مطلب پیشنهادی: تراریوم چیست؟ دمیدن یک احساس جدید در فضای زندگی

چه نوع حیواناتی را باید برای پالوداریوم خود انتخاب کنیم؟

اکنون قسمت جالب کار فرا می‌رسد و آن انتخاب حیواناتی است که در داخل پالاداریوم خود نگهداری می‌کنید. به طور کلی، شما باید ترکیب متنوعی از حیوانات خشکی و آبزی را در مخزن خود نگه دارید. اکثر گونه‌های آب شیرین که به طور معمول در آکواریوم یافت می‌شوند، می‌توانند در پالوداریوم نیز نگهداری شوند.

چه نوع حیواناتی را باید برای پالوداریوم خود انتخاب کنیم؟

برخی از گونه‌های شور نیز وجود دارند که می‌توانند در یک پالوداریوم زنده بمانند. فقط به نیازهای خاص موجوداتی که انتخاب می‌کنید توجه کنید. هنگام انتخاب ماهی، سعی کنید فقط به یک یا دو گونه اکتفا کنید. اگر ماهی‌ها بیش از حد تنوع داشته باشند، باعث می‌شوند مخزن شما نامرتب به نظر برسد.

برخی از گونه‌های خوب ماهی، گورامیس، گوپی، ماهی فرشته، مولی و مروارید آسمانی است. همه این ماهی‌ها رفت‌وآمد نسبتاً آسانی دارند و سایر ساکنان مخزن را آزار نمی‌دهند. آن‌ها کمترین نیاز تغذیه‌ای را دارند و می‌توانند مسئله دما، PH و سختی آب را تحمل کنند. افزودن بی‌مهرگان راهی عالی برای تمیز نگه داشتن مخزن و افزایش علاقه بیشتر به آن‌ها است.

گونه‌هایی مانند حلزون‌های اسرارآمیز یا حلزون‌های نریت یا حتی میگوهایی مانند میگوی آمانو را در نظر بگیرید. حلزون‌ها و میگوها به طور کلی با یکدیگر همزیستی بسیار خوبی دارند و می‌توانند به تمیز نگه داشتن مخزن شما کمک کنند، زیرا مقادیر زیادی مواد غذایی و مواد زائد گیاهی را از بین می‌برند.

پالوداریوم حیوانات

حتی می‌توانید خرچنگ‌هایی مانند خرچنگ کمانچه‌ای یا دم فنری را نیز در پالوداریوم قرار دهید. از مارمولک پوستی، قورباغه، مار و سایر حیوانات دوزیست استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که اگر هر کدام از حیوانات را انتخاب می‌کنید، حیوانات خشکی شما به آن‌ها به عنوان غذا نگاه نکنند!

چگونه می‌توان یک پالوداریوم زیبا ساخت؟

ساخت پالوداریوم تقریباً به اندازه انتخاب گونه‌هایی که در داخل آن نگهداری می‌کنید، سرگرم‌کننده است. اکنون می‌توانید ایده‌های خود را زنده کرده و یک محیط طبیعی ایجاد کنید که در آن حیوانات و گیاهان بتوانند به راحتی در آن رشد داشته باشند.

به طور کلی، برای راه اندازی پالوداریوم کمی مهارت لازم است. قبل از مطمئن شوید که مخزنی با اندازه مناسب انتخاب کرده‌اید. سپس حیوانات و گیاهانی که را انتخاب کنید که با یکدیگر و با شرایط مخزن به خوبی کنار بیایند.

چگونه می‌توان یک پالوداریوم زیبا ساخت؟

برای شروع می‌توانید یک پالوداریوم کوچک را در نظر بگیرید و سپس در صورت تجربه بیشتر، آن را به یک مخزن بزرگ‌تری ارتقا دهید. شما می‌توانید با توجه به زمین، آب و البته سایبان، پالوداریوم خود را به صورت لایه لایه بسازید.

سایبان باید اولین منطقه مخزنی باشد که می‌سازید. این قسمت بالایی مخزن شما خواهد بود و از گیاهان بلندتر، سنگ‌ها و شاخه‌ها تشکیل می‌شود. این منطقه ممکن است مهم به نظر نرسد، اما نقشی اساسی دارد. سایبان به شما کمک می‌کند تا حیوانات آبزی و خشکی شما در برابر نور شدید و سایر شرایط، پناه بگیرند.

پس از ساخت سایبان، می‌توانید به قسمت زمینی مخزن خود بروید. قبل از افزودن آب باید این بخش را بسازید. شما می‌توانید از چوب، خاک، سنگ یا حتی شن و ماسه خوب برای ساختن منطقه کف استفاده کنید. فقط قبل از ساخت این بخش، محیط طبیعی گیاهان و گونه‌های جانوری خود را در نظر بگیرید.

ساخت پالوداریوم

سرانجام، می‌توانید به قسمت سرگرم کننده پالوداریوم، یعنی قسمت آب بروید. این مخزن تقریباً مانند آکواریوم راه اندازی خواهد شد، بنابراین اگر تجربه ایجاد محیط آکواریوم را دارید، باید از قبل بدانید که چگونه این کار را انجام دهید. این بخش از مخزن، خانه‌ای برای تمام آبزیان خواهد بود و همچنین می‌تواند سطح رطوبت مخزن را افزایش دهد.

هنگام ساخت مخزن خود، باید خشکی و آب را جدا کنید. شما می‌توانید این کار را به روش‌های مختلفی انجام دهید. برای این منظور از تقسیم کننده زمین و آب استفاده کنید. می‌توانید این موارد را از فروشگاه‌های آکواریوم خریداری کنید. اکثر آن‌ها از پلکسی گلاس ساخته شده‌اند و برای استفاده ایمن هستند. تقسیم کننده را با یک مهروموم نازک از سیلیکون آکواریوم (چسب آکواریوم) محکم کنید تا جلوی نشتی آب گرفته شود.

همچنین می‌توانید قفسه‌ای ایجاد کنید که روی آب شناور باشد. این کار معمولاً با استفاده از پلاستیک PVC ساخته می‌شود که با چسب سیلیکون یا آکواریوم در کنار مخزن چسبانده خواهد شد. آخرین روش برای جداسازی مخزن، استفاده از سنگ‌ها، شن و ماسه یا حتی پلاستیک برای ایجاد ساختار است.

ساخت پالوداریوم زیبا

برای پنهان کردن لوله‌های آب می‌توانید از فوم استفاده کنید، زیرا منبسط می‌شوند و سپس می‌توانید آن را مرتب کنید تا ظاهر طبیعی‌تری پیدا کنند. به یاد داشته باشید، شما همیشه باید یک آبشار در کف پالوداریوم خود قرار دهید و باید قبل از معرفی موجودات خود، آن را بسازید.

با استفاده از فیلتر، آب آکواریوم را به بالای آبشار پمپ کنید. ورودی فیلتر را در بالاترین نقطه آبشار قرار دهید. آبشار می‌تواند به پایین سنگ‌ها یا چوب جاری شود. پالوداریوم شما باید حداقل در مناطقی که در آن آب پوشانده شده است، دارای یک بستر باشد. شما می‌توانید تقریباً از هر نوع بستری استفاده کنید، اما اگر قصد دارید گیاهان خشکی را در این بستر پرورش دهید، باید مطمئن شوید که مواد مغذی زیادی در آن وجود دارد.

قبل از افزودن ماهی یا حیوانات دیگر، مخزن را فعال کنید زیرا پالوداریوم را باید از وجود باکتری‌هایی در محل تجزیه عناصر نیتروژن مانند نیتریت‌ها و آمونیاک که می‌توانند به ماهی‌ها و سایر حیوانات شما آسیب برسانند، پاک کنید.

سخن آخر

اگر شما علاقه‌مند به نگهداری یک اکوسیستم متنوع در داخل فضای زندگی خود هستید، باید ساخت پالوداریوم را در نظر بگیرید. این ساختار بسیار سرگرم کننده است و تماشای آن حتی بسیار لذت بخش می‌باشد. نگهداری از ان ساختار آسان است و می‌تواند پلی بین یک آکواریوم و یک تراریومی باشد که شما به دنبال آن بوده‌اید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا