در و پنجرهمعماری و زندگی

۵ نکته ضروری در تمیز کردن شیشه دوجداره با پاک کننده خانگی

تمیز کردن شیشه دوجداره چگونه است؟ درست است که شیشه دوجداره یک راه‌حل کارآمد برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و بسیاری مزایای دیگر است، اما تمیز کردن آن می‌تواند جلوه درخشانی به پنجره‌های خانه یا محل کار بدهد. هر چند وقت یکبار، باید شیشه‌های دوجداره را تمیز کرد تا به مانند روز اول به نظر برسند. بسیاری از مردم تمایلی برای تمیز کردن شیشه دوجداره ندارند! زیرا فکر می‌کنند به آن آسیب می‌رسانند. با این حال، جای نگرانی نیست! شیشه‌های دو جداره واقعاً مقاوم هستند و تمیز کردن آن‌ها به همان اندازه که به نظر می‌رسد سخت و دشوار نیستند؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

نکات مهم در تمیز کردن شیشه دوجداره

با مراقبت و نگهداری منظم، عمر شیشه‌های دوجداره افزایش پیدا می‌کنند. در اینجا چند نکته در مورد تمیز کردن شیشه دوجدار وجود دارند که باید در نظر گرفت:

۱- از محلول سرکه و آب استفاده کنید

چرا به جای خرید پاک کننده‌های گران‌قیمت و شیمیایی که ممکن است شیشه را خراب کنند، از تمیز‌کننده‌های خانگی استفاده نمی‌کنید؟ یک مخلوط ساده از یک قسمت سرکه در چهار قسمت آب برای تمیز کردن شیشه دوجداره انتخابی عالی است. اسیدیته سرکه سفید تمام لکه‌های روی شیشه را حل کرده و آب  آلودگی را از بین می‌برد. ترکیب سرکه و آب، یک پاک کننده پنجره ساده، کاربردی و بسیار کم هزینه است که ارزش امتحان آن را دارد!

نحوه تمیز کردن شیشه دوجداره

۲- تمیز کردن شیشه دوجداره را از فریم‌ها شروع کنید

با استفاده از اسفنج و مقداری آب گرم و صابون، ابتدا شروع به تمیز کردن فریم‌ها (قاب پلاستیکی) کنید. اگر اول شیشه‌ها را تمیز کنید و بعد سراغ قاب‌ها بروید، آن وقت مجبور هستید به دلیل نشت آب یا کثیفی از روی فریم‌ها بر روی پنجره، شیشه‌ها را دوباره تمیز کنید. بنابراین، برای جلوگیری از دوباره کاری بهتر است اول از تمیز کردن قاب‌های پلاستیکی شروع کنید. همچنین مهم است که تمامی درزها و فرورفتگی‌های قاب‌ها را در داخل و خارج به خوبی تمیز کنید.

مطلب پیشنهادی: محافظ پنجره دوجداره ؛ ضروری یا غیر ضروری؟

۲- پارچه میکروفیبر بهترین دوست شماست

هنگام تمیز کردن شیشه‌ها با محلول آب و سرکه، فقط از یک حوله میکروفیبر استفاده کنید. هر نوع پارچه دیگری ممکن است باعث ایجاد خراش روی شیشه دوجداره شود. برای جلوگیری از تشکیل خراش و آسیب به شیشه، مهم است که از پارچه میکروفیبر و انجام حرکت‌های دایره‌ای اقدام به تمیز کردن شیشه دوجداره کنید. ناگفته نماند، پارچه میکروفیبری که بر هر پنجره استفاده می‌شود، باید کاملاً تمیز باشد.

۳- گوشه‌های پنجره را فراموش نکنید

دسترسی به گوشه‌های پنجره به هر شکلی دشوار خواهد بود، ولی تمیز کردن گوشه و کناره‌های پنجره بسیار مهم است. این نواحی بیشترین کثیفی را به خود می‌گیرند و به خاطر سختی در تمیز کردن، اغلب نادیده گرفته می‌شوند. برای رسیدن به این مناطق بدون ایجاد خراش و آسیب، یک تکه پنبه را در محلول سرکه و آب فرو برده و آن را به سَر یک چوب یا میله بزنید و اقدام به تمیز کردن گوشه‌های شیشه دوجداره کنید.

نحوه چگونگی تمیز کردن شیشه دوجداره

۴- شیشه دوجداره را در روزهای ابری تمیز کنید

به نظر می‌رسد کمی عجیب باشد! اما بهترین زمان برای شستن پنجره‌های دوجداره در روزهای ابری است. تمیز کردن آن‌ها در هنگام آفتاب و گرمای هوا باعث خشک شدن سریع آب شده و امکان لَک شدن شیشه‌ها را افزایش می‌دهد. تمیز کردن شیشه دوجداره در یک روز ابری و خنک به شما زمان کافی برای شستن، رسیدن به مکان‌های سخت و صعب العبور و سپس زمان کافی برای خشک شدن را می‌دهد.

۵- برای تمیز کردن نهایی از روزنامه استفاده کنید

ارزش آن را دارد که از روزنامه به طور خاص فقط برای تمیز کردن پنجره‌های دوجداره استفاده کرد. نوع کاغذی که برای روزنامه استفاده می‌شود برای خشک کردن و تمیز کردن شیشه‌ها مناسب است، زیرا هیچ لکه‌ای بَر جای نمی‌گذارد. از دکه روزنامه فروشی، تعدادی روزنامه خریداری کنید تا در مرحله آخر تمیز کردن پنجره‌ها، از آن‌ها به همراه شیشه پاک کن استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: نحوه تمیز کردن پارکت چگونه است؟ بایدها و نبایدها + بهترین روش

به طور کلی، مراحل تمیز کردن شیشه دوجداره به شرح زیر است:

  • تمیز کردن قاب‌های پلاستیکی با استفاده از پارچه معمولی و مخلوط آب و تاید (صابون یا مایع شیشه شور)
  • تمیز کردن لَک و آلودگی توسط پارچه معمولی و مخلوط آب و عامل تمیزکننده
  • تمیز کردن شیشه‌ها توسط پارچه میکروفیبر مرطوب
  • تمیز کردن نهایی پنجره‌ها با استفاده از روزنامه و شیشه پاک کن

نکته: تمیز کردن شیشه های دو جداره حداقل دو بار در سال کافی است. این برنامه تمیزکاری باعث می‌شود که شیشه‌ها هم تمیز و درخشان نشان داده شوند و هم عمر آن‌ها طولانی شود.

نکات مهم در تمیز کردن شیشه دوجداره

سخن آخر

تمیز کردن شیشه دوجداره کاری است که باید در مواقعی از سال انجام شود. این کار باعث زیباتر شدن و افزایش طول عمر پنجره‌ها می‌شود. همچنین، لولاها و قفل‌های روی پنجره دوجداره نیز باید به خوبی تمیز شوند. درحقیقت، بهترین راه برای سالم نگه داشتن لولاها و قفل‌ها، اطمینان از تمیز بودن منظم و عاری از آلودگی این قطعات است. بدین معنا که باید تمام قسمت‌های پنجره‌های دوجداره را به خوبی تمیز کرد تا بتوان از آن‌ها برای زمانی طولانی استفاده کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا