چیدمانفضاهای داخلی

دستورالعمل چیدمان آشپزخانه کوچک و بزرگ با ۶ سبک پرطرفدار

چیدمان آشپزخانه مهم‌ترین عامل در ایجاد فضای کاربردی و زیباست. چه آشپزخانه شما کوچک و تنگ باشد و چه بزرگ و گسترده، یک چیدمان هوشمندانه می‌تواند تفاوت‌ها را رقم بزند. پرداختن به چیدمان تنها به دکوراسیون مبلمان و وسایل مربوط نمی‌شود بلکه ارگونومی نیز در فضای آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

ارتفاع درست، اطمینان از فضای کافی برای حرکت راحت، قرارگیری وسایل و سهولت استفاده، همه می‌توانند در لذت شما از آشپزخانه خود تأثیرگذار باشند. برای نحوه چیدمان آشپزخانه با مقاله دیگری از ویکی ساختمون همراه باشید.

ارگونومی در چیدمان آشپزخانه

اجازه دهید ابتدا یک بررسی اجمالی از ارگونومی آشپزخانه داشته باشیم که اساس طراحی عالی آشپزخانه را تشکیل می‌دهد. ارگونومی، علم طراحی محیط متناسب با افرادی است که از آن‌ها استفاده می‌کنند. این مهم در مثلث کار نهفته است.

مثلث کار در دهه ۱۹۲۰، به عنوان یکی از اولین اقدامات در کارآیی یک آشپزخانه مسکونی ابداع شد. این مثلث یک مسیر مشخص بین منطقه تهیه غذا (بالای اجاق گاز)، منطقه تمیز کردن (سینک آشپزخانه) و محل نگهداری مواد غذایی (یخچال) ایجاد می‌کند.

اصول مثلث کار آشپزخانه به شرح زیر است:

 • طول هر ضلع از مثلث بین ۱.۲ تا ۲.۷ متر است.
 • طول ترکیبی سه ضلع مثلث باید بین ۴ تا ۷.۹ متر باشد.
 • هیچ وسیله یا کابینتی نباید تلاقی هر یک از اضلاع مثلث را داشته باشد.
 • نباید از طریق مثلث کار ترافیک ایجاد شود.

ارگونومی در چیدمان آشپزخانه

برای حداکثر کارآیی و استفاده از چیدمان آشپزخانه، دستورالعمل‌های اساسی زیر باید اعمال شوند:

 • عرض درب‌های ورودی آشپزخانه باید حداقل ۸۰ سانتی‌متر باشد.
 • یک درب ورودی نباید در عملکرد ایمن هیچ وسیله‌ای تداخل ایجاد کند و درب‌های دستگاه نباید با یکدیگر تداخل داشته باشند.
 • طول راهروهای کار باید حداقل ۱ متر برای تک محل‌های پخت آشپزخانه‌ها و ۱.۲ متر برای آشپزخانه‌های دارای چند محل برای پخت باشد.
 • عرض راهروها باید حداقل ۹۰ سانتی‌متر باشد.
 • در یک منطقه نشیمن که هیچ ترافیکی در پشت صندلی وجود ندارد، باید از میز یا لبه پیشخوان تا لبه پشت آن یک راهرو واضح با قطر  ۹۰ سانتی‌متر ارائه شود.
 • صندلی برای هر نفر باید حداقل ۶۰ سانتی‌متر عرض داشته باشد. فاصله میز ۴۶ سانتی‌متر را در میزی که ۷۶ سانتی‌متر ارتفاع دارد، بگذارید. ترخیص ۳.۸ سانتی‌متر در پیشخوان آشپزخانه (ارتفاع ۹۰ سانتی‌متر ) و ۳۰ سانتی‌متر در میله شمارنده (ارتفاع ۱ متر).
 • اگر فقط یک سینک ظرفشویی وجود دارد، باید کنار یخچال قرار گیرد.
 • یک سینک ظرفشویی باید با حداقل سطح فرود ۶۰ سانتی‌متر ی داشته باشد.
 • یک سطح کار اولیه با عرض حداقل ۷۶ سانتی‌متر و عمق ۶۰ سانتی‌متر باید در کنار سینک ظرفشویی باشد.
 • ماشین ظرفشویی باید در فاصله ۹۰ سانتی‌متر ظرفشویی قرار گیرد.
 • باید در کنار دستگیره یخچال یا حداقل بیش از ۱.۲ متر مقابل یخچال، فضای فرود حداقل ۳۸ سانتی‌متر وجود داشته باشد.
 • سطح پخت باید حداقل سطح فرود ۳۰ سانتی‌متر از یک طرف و ۳۸ سانتی‌متر از طرف دیگر داشته باشد.
 • بین سطح پخت‌وپز و سطح غیر قابل احتراق بالای آن، باید حداقل ۶۰ سانتی‌متر باشد.
 • سیستم تهویه پخت‌وپز را سریع‌تر از همه وسایل سطح پخت‌وپز تهیه کنید.
 • سطح پخت‌وپز را در زیر پنجره قابل استفاده قرار ندهید و در نزدیکی خروجی آشپزخانه، دور از تجهیزات پخت‌وپز، یک کپسول آتش نشانی بگذارید.
 • اجاق‌های مایکروویو باید بر اساس نیاز کاربر جانمایی شوند، در حالی که ۷۵ میلی‌متر زیر ارتفاع شانه ایده آل هستند.
 • سطح فرود حداقل ۳۸ سانتی‌متر بالاتر، پایین یا کنار مایکروویو فراهم شود.
 • یک منطقه فرود حداقل ۳۸ سانتی‌متر در کنار اجاق گاز یا یک مکان بیش از ۱.۲ سانتی‌متر مقابل فر فراهم نمایید.
 • فضای لازم برای وسایل مجاور ممکن است با در نظر گرفتن نیاز بیشتر و افزودن ۳۰ سانتی‌متر ترکیب شود.
 • برای قرار دادن کلیه مناطق ذخیره سازی، آماده سازی، فرود و کار، فضای پیشخوان چهار هزار میلی‌متر در عمق ۶۰ سانتی‌متر ، با فاصله ۳۸ سانتی‌متر بالا مورد نیاز است.
 • علاوه بر روشنایی عمومی، هر سطح کار باید با روشنایی مناسب، به خوبی روشن شود.

مطلب پیشنهادی: مروری بر اصول طراحی آشپزخانه و معرفی انواع مدل و پلان آشپزخانه

6 نوع پرطرفدار چیدمان آشپزخانه

۶ نوع پرطرفدار چیدمان آشپزخانه

در زیر به شش نوع سبک محبوب چیدمان آشپزخانه اشاره می‌کنیم:

۱- آشپزخانه تک دیواره (One Wall Kitchen)

این چیدمان ساده که معمولاً در آشپزخانه‌های کوچک یافت می‌شود، بدون صرف نظر از کارآیی فضا می‌تواند کارآمد باشد. این سبک متشکل از کابینت‌های نصب شده در یک دیوار است. شما فقط عرض زیادی برای کار دارید، بنابراین بالا بردن کابینت‌ها تا آنجا که ممکن است به ایجاد فضای ذخیره سازی اضافی کمک می‌کند.

در حالی که مثلث کار در آشپزخانه تک دیواره امکان پذیر نیست، سعی کنید یخچال خود را در یک انتها، اجاق گاز را در وسط و سینک ظرفشویی را در انتهای دیگری قرار دهید. اگر کابینت‌هایتان تا سقف بالا نمی‌روند، با ذخیره وسایل کم مصرف در آنجا از فضای بالای آن‌ها استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: آشپزخانه سبک مینیمال چه مشخصاتی دارد و نحوه طراحی آن

۲- آشپزخانه گالی (Galley Kitchen)

آشپزخانه گالی با استفاده بسیار اقتصادی از کابینت‌ها، از دو ردیف کابینت رو به روی هم تشکیل شده است که یک گذرگاه داخلی بین آن‌ها ایجاد می‌کند. با حذف نیاز به کمدهای گوشه، این نوع چیدمان از هر میلی‌متر فضا بدون اتلاف جا استفاده می‌کند.

آشپزخانه گالی با یک ردیف دیگر کابینت، فضای ذخیره سازی و انعطاف پذیری بیشتری ارائه می‌دهد. به خصوص برای خانواده‌های بزرگ یا آشپزخانه‌های دارای چند جای پخت، داشتن محلی برای کار فقط در یکی از دیوارها مهم است و نه هر دو! این مهم به شما کمک می‌کند تا از ترافیک مثلث کار جلوگیری کرده و خطر آسیب را برطرف کنید.

چیدمان آشپزخانه کوچک

۳- آشپزخانه L شکل (L-Shaped Kitchen)

یک نوع سبک چیدمان آشپزخانه برای فضاهای کوچک و بزرگ، آشپزخانه L شکل است که دارای کابینت‌هایی در امتداد دو دیوار عمود است. اگرچه این سبک طراحی به برخی از راه حل‌های هوشمندانه برای کابینت نیاز دارد اما طرح اُپن آشپزخانه L شکل، انعطاف پذیری زیادی در محل قرارگیری وسایل خانه و مناطق کار دارد.

در جایی که فضا اجازه می‌دهد، با نصب یک کمد از گوشه بیشترین استفاده را از فضا ببرید. به این ترتیب فضای ارزشمندی که معمولاً در گوشه هدر می‌رود را از دست نخواهید داد و به دارایی عظیمی در آشپزخانه خود دست پیدا خواهید کرد. با یک آشپزخانه L شکل، حتی ممکن است بتوانید یک فضایی برای صبحانه کوچک در گوشه مقابل ایجاد کنید و این لذت خانواده را از فضا بیشتر می‌کند.

۴- آشپزخانه U شکل (U-Shaped Kitchen)

یک چیدمان عالی برای آشپزخانه‌های بزرگتر، آشپزخانه U شکل شامل کابینت در امتداد سه دیوار مجاور است. این نوع چیدمان فضای ذخیره سازی زیادی را فراهم می‌کند اما اگر در هر سه دیوار کابینت بالایی وجود داشته باشد، انگار خود را محصور کرده‌اید. برای جلوگیری از این کار، کابینت‌های بالایی را فقط در امتداد یک یا دو دیوار انتخاب کنید.

آشپزخانه U شکل باعث می‌شود که گردش کار عالی باشد. این نوع چیدمان آشپزخانه فرصت مناسبی را برای ایجاد یک مثلث کار بدون وقفه فراهم می‌کند، بنابراین با داشتن مناطق کار در انتهای مخالف درب‌های ورودی و خروجی، از فضا بهترین استفاده را ببرید.

بهترین مدل های چیدمان آشپزخانه

۵- آشپزخانه جزیره (Island Kitchen)

یک انتخاب بسیار محبوب در خانه‌های اُپن، آشپزخانه جزیره است که یک محل کار بزرگ یا فضای ذخیره سازی در وسط آشپزخانه را فراهم می‌کند. این جزیره می‌تواند شامل یک سطح پخت‌وپز، سینک ظرفشویی و منطقه‌ای برای نوشیدنی‌ها باشد. همچنین، می‌توانید از پیشخوان جزیره برای آماده سازی یا لذت بردن از وعده‌های غذایی خوشمزه استفاده شود.

از چیدمان آشپزخانه جزیره به عنوان یک منطقه کاری و اجتماعی استفاده کنید تا در هنگام تهیه غذا، خانواده و دوستان بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این مهم به دلیل قرارگیری در مرکز آشپزخانه، مکانی عالی برای نصب نور تزیینی است که می‌تواند به عنوان نورپردازی کاری (هنگام انجام کاری) نیز عمل کند.

مطلب پیشنهادی: آشپزخانه کثیف چیست؟ ویژگی‌ها و حداقل ابعاد آن

۶- آشپزخانه شبه جزیره (Peninsula Kitchen)

شبه جزیره مربوط به آشپزخانه جزیره است و دارای یک پیشخوان آشپزخانه است که از دیوار یا کابینت خارج می‌شود. این مهم راه حلی عالی است که مزایای یک آشپزخانه جزیره را فراهم می‌کند اما فضا اجازه نصب یک جزیره مستقل را نمی‌دهد. در حالی که آشپز مشغول تهیه غذا است، می‌توان از این شبه جزیره برای غذا خوردن یا سایر کارها استفاده کرد.

مانند آشپزخانه جزیره، آشپزخانه شبه جزیره فرصت خوبی برای تعامل در هنگام تهیه غذا فراهم می‌کند. این سبک طراحی راه حلی عالی برای یک آشپزخانه کوچک محصور است، جایی که می‌توان یک دیوار را جدا کرد تا فضای اتاق مجاور را باز کند، بدون اینکه از فضای ذخیره سازی صرف نظر شود.

سخن آخر

در حالی که نقشه اجرایی می‌تواند چیدمان آشپزخانه شما را تعیین کند، شما همیشه می‌توانید این فضا را برای کارکرد بهتر بهینه سازی کنید. کارکرد بهتر به معنای ترافیک کمتر، چیدمان صحیح وسایل و ایجاد تناسب بین کار و تعامل با افراد است. سعی کنید آشپزخانه را طوری چیدمان کنید که در آن هر قسمت عملکردی و زیبا باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا