مقالات کارگشا

چگونگی عیب یابی و تعمیر چراغ های مخصوص تعطیلات کریسمس

اینکه چراغ های تزئینی مخصوص تعطیلات شما درخت کریسمس شما را تزئین کند یا اینکه نمای خانه و محوطه را با هزاران چراغ به طور شگفت انگیزی نورپردازی نماید، بازه زمانی جشن هالووین تا دسامبر و جشن کریسمس زمانی است که خیلی از افراد در سراسر جهان چراغ های مخصوص تعطیلات را از انبار برای تزئین درخت کریسمس درون خانه و مناظر چشم نواز فضای باز بیرون از خانه و نشان دادن شروع جشن تعطیلات و کریسمس، بیرون می آورند. اگر این ریسه های نوری(چراغهای مخصوص کریسمس) روشن نشوند، شادی و سرور مضاعف این جشن ممکن است کمتر شود یا حداقل به تأخیر بیفتد.

جشن کریسمس و چراغهای مخصوص آن

قبل از دور انداختن ریسه های نوری خراب و خریدن ریسه های نو، کمی زمان برای آزمایش کردن و تعمیر آنها در صورت امکان صرف کنید. در اینجا، فرآیند ساده ای برای چک کردن ریسه های نوری چراغهای کریسمس و تعمیر آنها در صورت خراب بودن بیان می گردد.

ابزارها و موادی که نیاز خواهید داشت:

  • تست کننده مدار الکتریکی(فاز متر)
  •  تست کننده لامپ کریسمس
  • فیوزهای شیشه ای جایگزین
  •  لامپ های جایگزین
  • ابزاری به نام Lightkeeper Pro

گام اول: از برق دار بودن مدار اطمینان حاصل نمایید.

به نظر می رسد که این مورد موضوع ساده ای باشد اما هنگام آزمایش چراغ های خود اطمینان حاصل کنید که آنها را به یک خروجی(پریز) برق دار متصل می کنید. اگر ریسه های نوری خاموش به نظر می آیند، همیشه شانسی برای سالم بودن آن ها و روشن نشدن آنها تنها به دلیل قطع شدن برق به وسیله کلید حفاظتی و برق دار نشدن پریز برق مربوطه وجود دارد.

تابلوی برق اصلی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کلید حفاظتی(مینیاتوری مربوطه) در موقعیت ON(بالا) قرار دارد و اگر به خاطر خطا و اتصالی در مدار(Trip) قطع شده است پس از رفع اتصالی یا مشکل مربوطه و برقراری ایمنی مدار (اگر دانش آن را ندارید حتماً از یک تکنسین فنی استفاده کنید) کلید را مجدد در وضعیت ON قرار دهید. اکنون از تست کننده مدار(فاز متر) جهت حصول اطمینان از برق دار بودن پریز استفاده کنید.

گام دوم: فیوز نصب شده بر روی ریسه نوری را چک کنید.

مجموعه ای مدرن و جدید از چراغ های کوچک(ریسه ها و رشته های نوری تزیینی مخصوص) دارای فیوز کشویی و شیشه ای کوچکی در سوکت ورودی خود، درون یک محفظه پلاستیکی با درب کشویی، هستند. این درب را باز کنید، فیوز شیشه ای کوچک را در بیاورید و آن را دقیقاً بررسی و تست کنید. برخی ریسه های نوری ممکن است دو فیوز داشته باشند، هر دوی آنها را تست کنید.

معمولاً امکان مشاهده قطع شدگی و بریدگی رشته فلزی کوچک درون فیوز شیشه ای، اگر سوخته شده باشد وجود دارد.

اگر فیوز معیوب است، آن را با یک مدل مشابه دقیقاً با همان سایز و آمپراژ جایگزین کنید. فروشگاه های الکترونیکی و سخت افزاری معمولاً این فیوزها را دارند و به فروش می رسانند. یک فیوز می تواند با استفاده از یک ابزار برقی مرسوم به نام اهم متر(یا مولتی متر) نیز چک شود. هدف از این کار آزمودن فیوز و پیوستگی مدار الکتریکی برای اطمینان از عملکرد صحیح آن است. در صورتی که فیوز سالم باشد مقاومتی از خود نشان نمی دهد(مقاومت یک سیم یکپارچه، صفر می باشد). همچنین می توان با قابلیت بیزر چک(بوق زدن دستگاه در صورت سالم بودن فیوز و برقراری مدار) از صحت کارکرد مدار اطمینان حاصل نمود.

سوکت و فیوز ریسه نوری

گام سوم: چک کردن لامپ ها به صورت تک تک

اغلب، مشکل در خرابی انفرادی لامپ ها در ریسه نوری است. تشخیص این مورد در بعضی از ریسه های نوری بسیار آسان است زیرا به دلیل اینکه نورها به صورت نقطه ای دیده می شوند می توانید لامپ هایی که خراب هستند را به صورت نقطه های تاریک به راحتی تشخیص دهید. گاهی اوقات لامپ ها به راحتی درون سوکت ها یا پایه هایشان سست می شوند و ممکن است فقط با فشار دادن محکم آنها در جای خود، عملکرد آنها درست شود و روشن شوند.

با این حال، در ریسه های نوری قدیمی، فقط یک لامپ به تنهایی می تواند باعث خاموشی کل ریسه یا رشته نور گردد. در اینگونه موارد، تعویض تک تک هر لامپ برای پیدا کردن لامپ معیوب و محل ایراد کاملاً زمانبر است و کار مشکلی خواهد بود.

ریسه نور مخصوص کریسمس

این کار با یک تست کننده لامپ کریسمس آسانتر است. یک ابزار کوچک و ارزان قیمت که می توانید از فروشگاه های آنلاین یا از فروشگاه های ابزار فروشی تهیه کنید. انواع مختلفی از تست کننده ها وجود دارند که در میان آنها نمونه های "touchless" (بدون تماس) که می توانید به آسانی آن را نزدیک هر لامپ برای تشخیص خرابی آن نگه دارید، وجود دارد. با استفاده از انواع دیگری از ابزارها، می توانید لامپ ها را تک تک از ریسه جدا نموده و پایه آن را در یک سوکت کوچک بر روی دستگاه قرار دهید تا مورد تست و بررسی قرار گیرد.

ابزاری به نام Lightkeeper Pro

اگر هیچ یک از لامپ ها خراب نیستند ولی ریسه نوری هنوز هم روشن نمی شود، شانس دیگری وجود دارد که سیم های موازی(Shunt Wires) موجود در ریسه نوری خراب باشند. زمانی که ریسه نوری به درستی کار می کند و به طور کامل روشن می شود، یک سیم به صورت موازی در ریسه(رشته) لامپ ها وجود دارد که سوکت های هر لامپ را می تواند دور بزند(Bypass) و از مدار خارج کند. این رشته سیم برای این طراحی شده است که جریان برق زمانی که یک لامپ خاص سوخته است بتواند با از مدار خارج کردن آن، در طول ریسه نوری برقرار و آن را روشن نماید. اما اگر این سیم موازی(Shunt wire) خودش خراب شده باشد، ریسه نوری نمی تواند به درستی کار نموده و روشن شود.

ابزار Lightkeeper Pro یک ابزار با عملکرد شبیه ماشه تفنگ است که یک پالس جریان را از طریق ریسه نور ارسال می کند تا لامپ های معیوب را شناسایی و سیم شنت را تعمیر کند. این ابزار به شکل کیتی شامل لامپ های اضافی، تست کننده پیوستگی مدار و حتی تست کننده باتری برای آزمایش باتری های مختلف ارائه می گردد.

ابزار تست لامپ Lightkeeper

منبع: سایت https://www.thespruce.com

دپارتمان تأسیسات الکتریکی سامانه جامع صنعت ساختمان – کارگشا

 سایر مطالب منتخب در حوزه نور و روشنایی را دنبال و ما را با نظرات ارزشمند خویش همراهی نمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام، یک سوال داشتم؟ من یکی از این ریسه ها دارم که لامپ هاش یکی در میون روشن نمیشن. نمیدونم مشکلش کجاست ، امکان نداره تمام لامپ ها به صورت یکی در میون سوخته باشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا