مقالات کارگشا

پارکینگ های هوشمند (مزایا، تجهیزات و مدیریت)

پیشنهاد می شود قبل از مطالعه این مطلب پیشنیاز آن را مطالعه فرمایید:

پارکینگ هوشمند (Smart Parking)

در این مطلب می خوانیم:

معماری سامانه PMS

معماری سامانه PGS

در بخش قبل توضیحاتی راجع به سامانه PMS و PGS داده شد. در ادامه به چگونگی اجرای آن در سیستم شهری به ترتیب گفته شده خواهیم پرداخت.

معماری سامانه PMS

در واقع این سامانه متشکل از یک نرم افزار و یک سری سخت افزار می باشد که مصرف کننده می تواند بر مبنای نیاز خود هر کدام از تجهیزات مورد نظر خود را تامین و به سامانه متصل نماید. در ادامه هر یک از اجزاء سامانه را به تفکیک معرفی می کنیم.

 نرم افزار مدیریت هوشمند

این نرم افزار وظیفه مدیریت سامانه و همچنین کنترل تمامی تجهیزات متصل به آن را بر عهده دارد. فهرست قابلیت هایی که این نرم افزار باید داشته باشد عبارت است از:

 • ثبت اطلاعات ورودی و خروجی خودرو شامل ( پلاک خودرو، شماره کارت خودرو، زمان ورود و خروج، نوع و رنگ خودرو، نام راننده، مدت اقامت، ملاقات شونده و … ) 
 • ثبت تصاویر لازم از خودرو شامل تصویر خودرو، تصویر پلاک و تصویر راننده 
 • نمایش اطلاعات خودرو در زمان خروج شامل زمان خروج، اطلاعات ورودی خودرو، تصویر راننده و خودرو در زمان ورود 
 • ارائه قبض یا رسید در زمان ورود 
 • محاسبه و اعلام هزینه پارکینگ با ارائه قبض یا نمایش روی تابلو 
 • اعلام در لحظه ظرفیت پارکینگ بر روی تابلوی نمایشگر 
 • ارائه انواع گزارش گیری های لازم جهت مدیریت سامانه شامل : 
  • فهرست تمامی خودرو های ورودی و خروجی در پارکینگ با قابلیت جستجو بر مبنای زمان، پلاک، شماره کارت، نام راننده …
  • ارائه اطلاعات کامل خودرو های ورودی و خروجی 
  • فهرست مبالغ دریافتی از خودرو ها 
  • فهرست خودرو های موجود در پارکینگ 
  • فهرست خودرو هایی که شب در پارکینگ حضور داشته اند 
 • ارائه انواع گزارش گیری های مالی جهت حسابداری سامانه، ارائه سامانه تحت وب جهت بررسی عملکرد پارکینگ از طریق اینترنت
 • اتصال سامانه به راهبند، چراغ راهنمایی و موارد مشابه و کنترل آن ها
 • دریافت اطلاعات کارت از انواع کارت خوان
 • اتصال سامانه به 3 دوربین به ازای هر گیت پارکینگ جهت ثبت پلاک، تصویر راننده، تصویر کل خودرو 

smart parking

سامانه پلاک خوان و تجهیزات مربوطه

             همانگونه که می دانیم تصاویری که از پلاک خودرو ثبت می شوند، تنها قابلیت مشاهده را دارند و امکان جستجو و یا ذخیره سازی متن پلاک را ندارند، لذا جهت ثبت متن پلاک که بتوانیم آن را در پایگاه داده ذخیره کرده و روی آن ها عملیات گزارشگیری، جستجو و ویرایش را انجام دهیم نیازمند یک نرم افزار هوشمند هستیم که تصاویر دریافتی از دوربین ثبت پلاک را پردازش کرده و متن پلاک را از روی آن استخراج نماید. 

نرم افزار پلاک خوان در واقع یک نرم افزار هوشمند است که وظیفه آن شناسایی پلاک خودرو از روی تصویر دریافتی از دوربین های ثبت پلاک می باشد. در واقع ورودی این نرم افزار تصویر و خروجی آن متن پلاک و بریده پلاک می باشد. 

پلاک خوان

کارت خوان RFID و کارت هوشمند

در واقع دستگاه کارت خوان، دستگاهی است که اطلاعات موجود روی کارت های هوشمند (RFID) را خوانده و از طریق پورت ارتباط با رایانه برای نرم افزار مدیریت هوشمند ارسال می کند. 

همانگونه که می دانیم کارت های هوشمند در فرکانس ها و شرایط کاری گوناگونی تولید می شوند که برخی از آن ها که به صورت رایج در پارکینگ ها استفاده می شوند شامل موارد زیر است:

 • فرکانس 125 کیلوهرتز یا کارت های LF
 • کارت (Mifare) با ظرفیت اطلاعاتی 1 و 4 کیلوبایت
 • تگ و کارت در فرکانس (UHF) برای کاربرد در برد ها بلند

دستگاه خودکار صدور کارت پارکینگ (Automatic RDIF Card Dispenser)

این دستگاه در قسمت ورودی پارکینگ نصب گردیده و وظیفه صدور خودکار کارت های پارکینگ را بر عهده دارد. استفاده از این دستگاه در ورودی در واقع نیرو انسانی اپراتور در ورودی را حذف کرده و سیکل صدور کارت پارکینگ در ورودی به صورت خودکار انجام خواهد شد. 

دستگاه خودکار دریافت کارت پارکینگ (Automatic RDIF Card Collector)

این دستگاه در قسمت خروجی پارکینگ نصب گردیده و وظیفه دریافت خودکار کارت های پارکینگ را بر عهده دارد. در واقع استفاده در این دستگاه در خروجی نیاز سامانه برای استفاده از یک اپرواتور را حذف کرده و سیکل دریافت کارت نیز به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

دستگاه خودکار پرداخت هزینه پارکینگ (Automatic Payment Machine) 

این دستگاه را می توان در هر یک از طبقات نصب کرده و از طریق آن هزینه مربوط به پارکینگ را به صورت اتوماتیک از راننده دریافت نمود. از طریق این دستگاه می توان به وسیله کارت های بانکی عضو شتاب و همچنین وجه نقد هزینه پارکینگ را دریافت نمود.

 راه بند

جهت مسدود کردن مسیر های ورودی و خروجی پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل و هدایت این راه بند جهت بازگشایی و یا بستن مسیر، هم به صورت دستی توسط اپراتور امکان پذیر است و هم به صورت خودکار و مکانیزه توسط سیستم PMS میسر می باشد.

معماری سامانه PGS 

سامانه اطلاعات و راهنمایی پارکینگ مبتنی بر شبکه سنسورهای بی سیم متشکل از قسمت های زیر می باشد:

حسگر های محلی و چراغ های هدایتگر (Local Sensor & Indicator)

این مجموعه بالای هر کدام از محل پارک خودروها نصب می شود. این مجموعه توسط یک سنسور آلتراسونیک وضعیت جای پارک (وجود یا عدم وجود خودرو) شناسایی کرده و به صورت (Stand Alone) نسبت به تصمیم گیری رنگ چراغ اقدام می نماید. سپس نتیجه تصمیم گیری را با استفاده از زیر ساخت شبکه رادیویی (RF Link) ارسال می کند. همچنین این مجموعه توانایی دریافت اطلاعات کنترلی از مرکز کنترل و مدیریت پارکینگ به منظور اعمال برخی از تغییرات (مثلا رزرو پارکینگ) را دارد.

قابلیت های این ماژول به قرار زیر است:

 • نمایش چهار رنگ چراغ هدایتگر شامل : قرمز (فضای پر شده)، سبز (فضای خالی)، سفید (فضای رزرو شده)، آبی (فضاهای اختصاصی برای VIP و یا معلولین)
 • نمایش چراغ های گردان جهت هدایت افرادی که هم اکنون وارد پارکینگ شده اند. در این سامانه به محض اینکه یک کارت برای مراجعه کننده توسط سامانه PMS صادر می شود، نزدیکترین موقعیت پارکینگ شروع به رقص نور می کند تا فرد به موقعیت مربوط به خود مراجعه نماید.
 • تصمیم گیری تغییر رنگ به صورت (Stand Alone). این قابلیت برای آن است که در صورتی که به هر دلیلی ارتباط با سرور مرکزی قطع شود وضعیت سامانه هدایت گر با مشکل موجه نشود لذا به همین دلیل هر ماژول قابلیت آن را دارد که بدون توجه به ارتباط با سرور وضعیت خود را تعیین نماید.
 • با توجه به اینکه این ماژول به صورت بی سیم و با استفاده از تکنولوژی (Ad-Hoc) طراحی شده است دیگر نگران هزینه های کابل کشی و همچنین اضافه کردن سلول های جدید پارکینگ نخواهیم بود. از قابلیت های این تکنولوژی این است که می توانیم بدون توجه به دیوار های بتونی و همچنین بعد مسافت اطلاعات ماژول ها را به دست سرور برسانیم زیرا در این تکنولوژی به جای اینکه هر سنسور به صورت مستقیم اطلاعات خود را به سرور منتقل نماید، اطلاعات خود را به نزدیک ترین ماژول منتقل کرده و اصلاحات اطلاعات دست به دست خواهد شد تا به دست سرور برسد.
 • برای هریک از این حسگر ها این قابلیت در نظر گرفته شده است که می توان با یک برد کنترل کننده دو موقعیت پارک یا سلول را زیر نظر گرفته و این موضوع کمک می کند تا هزینه های تمام شده اجرا و راه اندازی تا حدود 30 درصد کاهش پیدا کند. 
 • برای هر یک از این ماژول ها این قابلیت در نظر گرفته شده است که می توان علاوه بر سنسور های مافوق صوت که وجود یا عدم وجود خودرو را شناسایی می کنند، از انواع سنسور های آنالوگ و دیجیتال نیز به عنوان سنسور های کمکی استفاده کرده و اطلاعات مربوطه را در نرم افزار مشاهده نمود. به عنوان مثال می توان از سنسور های دود و حریق در هر یک از سلول ها استفاده کرده و در صورت بروز حادثه اخطار های لازم را در مانیتورینگ مشاهده نمود.
 • امکان استفاده از باتری هایی با زمان های نگهداری بلند مدت به جای سیم کشی (UPS) در تمامی قسمت های پارکینگ.

کنترلر محلی (Zone Controller)

همچنین با توجه به اینکه در پارکینگ های بزرگ ممکن است تعداد طبقات و یا ماژول های حسگر محلی بالا برود، می توان از این کنترلرها به عنوان تکرار کننده (Repeater) سیگنال های بیسیم (Wireless) نیز استفاده نمود.

کنترلر اصلی (Master Controller)

کنترلر اصلی در اتاق مانیتورینگ کل مجموعه پارکینگ هوشمند نصب می شود. این بخش اطلاعات و داده های کل مجموعه پارکینگ را جمع آوری نموده و از طریق یک پورت (COM) در اختیار بخش کنترل و مدیریت قرار می دهد. در واقع این نود رابطی بین شبکه سنسورهای بی سیم و دنیای خارج از آن است. ابعاد این دستگاه بسیار کوچک بوده و می توان آن را در رک سرور و یا یک جعبه کوچک جای داد.

منابع:

کارگشا، سامانه جامع صنعت ساختمان

www.ncbi.nlm.nih.gov
www.happiestminds.com
www.smartparking.com
modir21.com
www.civilica.com
www.cctvonline.ir
hdltehran.com
www.researchgate.net 
novin-afzar.ir

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا