مقالات کارگشا

نحوه تهیه ضمانت نامه های بانکی

بانک با صدور ضمانتنامه بانکی تعهد می نماید درصورتیکه متعهد(ضمانتخواه/ مضمون عنه) تعهدات پیش بینی شده موضوع ضمانتنامه را در مواعد معین نپردازد و یا اینکه از انجام صحیح و به موقع تعهدات خود به هر علت خودداری نماید، به مجرد اعلام ذینفع (مضمون له و یا سازمانی که ضمانتنامه در قبال او صادر می شود) قبل از انقضای سررسید، وجه الضمان یا مبلغ قید شده در ضمانتنامه را در وجه ذینفع (مضمون له) بپردازد.

مدارک مورد نیاز جهت صدور ضمانت نامه بانکی:

درخواست کتبی ضمانت خواه.

اشخاص حقوقی

 1. تصویر اساسنامه
 2. تصویر شرکت نامه (در مورد شرکت های غیر سهامی)
 3. روزنامه های رسمی حاوی ثبت شرکت (آگهی تأسیس و ثبت آخرین تغییرات در ارکان شرکت و ثبت انتخاب هیأت مدیره و صاحبان امضای مجاز شرکت و مدت اعتبار آنها)
 4. تصویر کلیه صفحات شناسنامه مدیر عامل و اعضای هیأت مدیره
 5. تصویر کارت ملی مدیر عامل و اعضای هیأت مدیره
 6. لیست سهامداران عمده و درصد سهام آنها
 7. آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت
 8. گزارش بازرس قانونی و حسابرس شرکت مربوط به سه دوره مالی گذشته (در خصوص شرکت های وابسته و تحت پوشش دولت پذیرفته شده در بورس)
 9. تصویر مجوز فعالیت (کارت بازرگانی، پروانه بهره برداری و …)
 10. آخرین تراز آزمایشی شرکت
 11. صورت های مالی حداقل سه دوره قبل و صورت های مالی حسابرسی شده سال ماقبل توسط حسابرسان معتبر عضو انجمن حسابرسان خبره ایران
 12. مفاصا حساب مالیاتی (در موارد لزوم وفق ضوابط)

اشخاص حقیقی:

 1. تصویر کامل صفحات شناسنامه متقاضی
 2. تصویر کارت ملی
 3. تصویر مجوز فعالیت (کارت بازرگانی، جواز کسب و …) برای صاحبان مشاغل و تصویر آخرین فیش حقوقی و معرفی نامه شغلی برای سایر متقاضیان
 4.  
 5. تصویر اسناد مالکیت/ سرقفلی/ اجاره محل کار (در مورد صاحبان مشاغل)
 6. مفاصا حساب مالیاتی (در موارد لزوم وفق ضوابط)

نحوه تهیه ضمانت نامه بانکی

مدارک خاص:

جهت دریافت ضمانت نامه علاوه بر موارد عمومی بالا مدارکی نیز با توجه به نوع ضمانت نامه به شرح ذیل لازم خواهد بود:

انواع ضمانت نامه ها : اخذ رتبه شرکت های پیمانکاری از متقاضی (رتبه بندی شرکت های پیمانکاری توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دفتر امور مشاوران، سازندگان و پیمانکاران منتشر می گردد.) (ویژه اشخاص حقوقی)
ضمانتنامه شرکت در مناقصه : تصویر آگهی شرکت در مناقصه
ضمانتنامه شرکت در مزایده : تصویر آگهی شرکت در مزایده
ضمانتنامه انجام تعهدات : تصویر پیش قرارداد مابین کارفرما و پیمانکار، لاشه ضمانتنامه شرکت در مناقصه، نامه از طرف کارفرما مبنی بر برنده شدن در مناقصه
ضمانتنامه پیش پرداخت : تصویر قرارداد مابین کارفرما و پیمانکار
ضمانتنامه استرداد کسور وجه الضمان : تصویر قرارداد مابین کارفرما و پیمانکار، مدرکی از طرف کارفرما مبنی بر اتمام مرحله ای از قرارداد. 

انواع وثایق قابل قبول برای صدور ضمانت نامه و ظهرنویسی به شرح ذیل می باشد:

درجه 1:

 وجه نقد، طلا، اسناد خزانه، اوراق قرضه دولتی، اوراق مشارکت منتشره بر اساس مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سپرده سرمایه گذاری مدت دار، حساب های پس انداز قرض الحسنه نزد بانک، گواهی های سپرده های سرمایه گذاری مدت دار ویژه عام و خاص، اوراق قرض الحسنه یا حساب های ارزی شامل حساب های سپرده سرمایه گذاری مدت دار ارزی و قرض الحسنه جاری و پس انداز ارزی نزد بانک صادر کننده ضمانت نامه 

درجه 2:  

اموال غیر منقول، سهام شرکت هایی که در بورس و فرابورس پذیرفته شده باشد، حساب سپرده سرمایه گذاری مدت دار متقاضی نزد سایر بانک‌ها.

درجه 3 :

سفته به تعهد مشتری و تعهد تضامنی شخص یا اشخاص ثالث، قراردادهای ثبتی یا عادی متضمن تعهد یا ضمانت شخص یا اشخاص ثالث.

توجه: در مورد شرکتهای تحت مدیریت دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و شرکتهای وابسته به آنها، بانک می تواند سفته شرکت با نهاد در وجه بانک را قبول نماید.

برای صدور ضمانت نامه پرداخت حداقل ‌ده درصد سپرده نقدی به عنوان پیش پرداخت الزامی خواهد بود، اما ضمانت نامه‌های مربوط به شرکت در مناقصه و یا مزایده و همچنین ضمانتنامه‌هایی که به پشتوانه سپرده‌های سرمایه گذاری صادر گردند از پرداخت سپرده نقدی معاف می باشند.

ضمانتنامه های بانکی غیرقابل انتقال بوده و فقط توسط شخص مندرج در متن ضمانتنامه به عنوان ذینفع قابل استفاده می باشد.
ضمانتنامه بانکی تعهد غیر قابل برگشت بانک به عنوان ضامن به ذینفع ضمانت نامه بوده که مستقل از قرارداد پایه و صرفاً در صورت مطالبه از سوی ذینفع مطابق با متن ضمانتنامه، قابل پرداخت خواهد بود . 
صدور ضمانت نامه به نفع گمرکات کشور به منظور پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و ترخیص کالا طبق نمونه های تهیه شده از طرف گمرک ایران با رعایت ضوابط مربوطه امکان پذیر خواهد بود.

نحوه تمدید ضمانت نامه بانکی:

ضمانت نامه دارای سررسید معین است که طبق نظر کارفرما و با توجه به موضوع مورد ضمانت و طرح مربوط به آن مشخص می گردد. معمولاً سررسید ضمانت نامه های صادره حداکثر یک سال بوده و در طرح ها یا برنامه های با طول زمانی بیش از یک سال، ضمانت نامه های مربوطه یک ساله صـادر گردیده و در سـررسید ضمـانت نامه (در طول اجـرای طرح یا برنامه ) تمـدید می گردد.

تمدید ضمانت نامه منوط به اخـذ موافقت کتبی ذینفع و ضمانت خواه مبنی بر تمدید تاریخ سـررسید ضمانت نامه و پرداخت کارمزد تمدید و تأمین وثائق مـورد نظر بانک (در صورت تغییر وثائق مورد نظر بانک) می باشد. تعهـد بانک در قبال ضمانت نامه های صادره حداکثر تا سررسید ضمانت نامه بوده و در صورتی که تا قبل از سررسید ضمانت نامه، دستوری مبنی بر تمدید و یا ضبط ضمانت نامه از طرف ذینفع کتباً به بانک واصل نگردد، پس از سررسید ضمانت نامه، بانک تعهدی در مقابل ذینفع ندارد.

نحوه تقلیل ضمانت نامه بانکی:

مبلغ ضمانت نامه طبق درخواست ذینفع قابل تقلیل می باشد و بانک به محض دریافت درخواست کتبی مضمون له (ذینفع) دایر بر تقلیل ضمانت نامه، نسبت به صدور اسناد تقلیل و ارسال تقلیل نامه جهت اطلاع ذینفع و ضمانت خواه (مضمون عنه) اقدام می نماید.

ضمانت نامه های بانکی فقط در شرایط ذیل باطل می گردند :
الف) اعلام کتبی ذینفع مبنی بر ابطال و خاتمه صدور ضمانتنامه. 
ب) حصول شرایط خاص و مقرر در ضمانت نامه، بر مبنای ارائه سند یا اسنادی که در متن ضمانت به منظور انقضای ضمانت نامه مشخص می گردد.

 

به منظور آشنایی بیشتر با این مبحث و رسیدن به جواب سوالات خود و یا ارائه هر گونه انتقاد و پیشنهاد به بخش مشاوره آنلاین کارگشا مراجعه فرمایید. 

منابع:

دپارتمان قراردادها و امور حقوقی سامانه جامع صنعت ساختمان.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا