مقالات کارگشا

نحوه ایزوگام سرویس بهداشتی چگونه است؟ معرفی بهترین عایق رطوبتی

نحوه ایزوگام سرویس بهداشتی با توجه به استفاده از برندهای مختلف ایزوگام و کسی که آن را اجرا می‌کند، تفاوت دارد. در ایران با توجه به شرکت‌های تولید کننده زیاد عایق رطوبتی ایزوگام و عرضه مطلوب آن، قیمت این نوع عایق رطوبتی بسیار مناسب است و بیشتر پیمانکاران برای عایق کاری سرویس‌های بهداشتی از ایزوگام بهره می‌برند. در این مقاله به نحوه ایزوگام سرویس بهداشتی، فوت و فن اجرای آن، انواع عایق‌های رطوبتی مناسب سرویس بهداشتی و هزینه‌های آن‌ها پرداخته‌ایم. در ادامه با کارگشا همراه باشید.

نحوه ایزوگام سرویس بهداشتی چگونه است؟

به طور کلی ایزوگام کردن سرویس بهداشتی و عایق کاری آن مراحل خاصی دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است.

زیرسازی

زیرسازی سرویس بهداشتی پیش از اجرای ایزوگام شامل سیمان کاری کف با استفاده از ملات ماسه و سیمان، شیب بندی در صورت وجود کفشور در دستشویی است. سیمان کاری کف معمولاً با استفاده از ملات ماسه و سیمان اجرا می‌شود و در حین اجرای آن شیب بندی کف دستشویی و حمام به سمت کف شور در نظر گرفته می‌شود. در این مرحله معمولاً حفره‌های آب و فاضلاب با استفاده از پلاستیک پوشانده می‌شوند تا ملات ماسه و سیمان داخل آن‌ها نشود و راه را مسدود نکند. پس از اجرای این مرحله باید اجازه دهیم تا سیمان کارای خشک شود، معمولاً یک روز برای مکان‌هایی که دارای پنجره و راه ورودی به بیرون هستند، کافی است.

ناگفته نماند که برای سریع‌تر خشک شدن سیمان کاری کف از پیکنیک و وسایل گرمایی مانند آن استفاده نشود زیرا کیفیت سیمان کاری را کاهش می‌دهد و باعث پوک شدن آن می‌شود. روش اصولی این است که سیمان کاری در دمای معمولی خشک شود.

«جهت اجرای سیمان کاری کف درخواست خود را ثبت نمایید.»

ایزوگام کردن دیواره‌ها و سپس کف

به طور کلی پس از انجام زیر سازی‌های لازم، اجرای ایزوگام دیوارها زودتر از کف انجام می‌شود و پس از آن اجرای پوشش نهایی که سرامیک یا کاشی است روی ایزوگام اجرا می‌شود. در این مرحله اجرای ایزوگام دیوارها و کف با هم انجام نمی‌شود، زیرا با رفت و آمد کارگران و کاشی کار امکان سوراخ شدن ایزوگام وجود خواهد داشت. در حین اجرای ایزوگام دیوارها معمولاً کمی از ایزوگام را روی کف (10 سانتی‌متر) نیز اجرا می‌کنند و در مرحله بعد ایزوگام کف را به آن وصل می‌کنند.

لازم به یادآوری است که معمولاً ایزوگام کردن دیوارها در سرویس‌های بهداشتی که کابین دوش دارند در همه دیوارها تا ارتفاع 180سانتی‌متری اجرا نمی‌شود و این امر تنها برای بخش کابین دوش اجرا می‌شود و بقیه دیوارها را در صورت درخواست کارفرما تا ارتفاع 10 تا 20 سانتی‌متری دیوار ایزوگام می‌کنند که کاهش در هزینه‌ها را به دنبال دارد.

پس از اجرای پوشش نهایی دیوارها، معمولاً اجرای ایزوگام کف انجام می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید که ایزوگام دیوار باید روی ایزوگام کف قرار بگیرد. پس در هنگام اجرای ایزوگام کف، با حرارت ایزوگام دیوار را کمی بلند کرده و ایزوگام کف را زیر آن می‌چسبانند. علت این کار این است که آب و رطوبت از درز بین آب و دیوار نفوذ می‌کند به فضای زیر ایزوگام نفوذ نکند و نم زدگی به وجود نیاورد.

در حین اجرای ایزوگام کف باید دقت شود که لوله فاضلاب سرویس ایرانی و کف شور نیز پوشش خوبی داده شوند تا آب از این ناحیه به زیر نفوذ نکند. همچنین از بریدن لوله فاضلاب سرویس فرنگی خودداری شود زیرا نصب آن پس از اجرای کفپوش با سختی مواجه خواهد شد. اجرای گچ درون لوله‌های فاضلاب و آب در حین عایق کاری موجب مسدود نشدن آن‌ها توسط قیر می‌شود.

اجرای کفپوش

پس از اجرای ایزوگام معمولاً در محل آب می‌بندند تا از آب‌بند بودن اجرای درست ایزوگام اطمینان پیدا کند. پس از این مرحله، کفپوش نهایی سرویس بهداشتی مانند سنگ، سرامیک و … اجرا می‌شود و در انتها از دوغاب برای درزگیری کف اجرا می‌شود.

«چنانچه نیاز به کاشی و سرامیک کاری دارید، می توانید درخواست خود را در سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشادرج نمایید.»

مزایا و معایب ایزوگام برای عایق کردن سرویس بهداشتی

قیمت پایین ایزوگام نسبت به سایر عایق‌های رطوبتی جدید مانند عایق‌های نانو و رنگ‌های عایق از مزایای آن به حساب می‌آید.

کارایی ایزوگام با وجود قیمت بالاتر نسبت به قیرگونی، افراد زیادی را به سمت استفاده از آن جذب کرده است.

یکی از معایب شاخص ایزوگام به عنوان عایق رطوبتی دیوارها، عدم چسبندگی کاشی و سرامیک به آن است. شل شدن کاشی‌های دیوار پس از چند روز از اجرای آن‌ها روی ایزوگام به وفور دیده می‌شود.

دیگر عایق‌های رطوبتی مناسب سرویس بهداشتی و حمام

به طور کلی می‌توان از دیگر عایق‌های رطوبتی برای عایق کاری سرویس بهداشتی استفاده کرد ولی به دلیل کارایی مناسب ایزوگام و قیمت پایین آن، از این محصول استفاده زیادی می‌شود. در ادامه دیگر عایق‌های رطوبتی مناسب برای عایق کاری سرویس‌های بهداشتی و حمام معرفی شده‌اند.

عایق‌های نانو

عایق‌های آرت فلکس از جمله عایق‌های نانو هستند که به دلیل نصب آسان (اجرای سرد)، قیمت پایین و طول عمر بالا برای اجرا در سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها مناسب هستند. عایق‌های نانو نه تنها عایق رطوبتی بلکه عایق حرارتی نیز به شمار می‌آیند و برای عایق شدن دیوارهای خارجی خانه در برابر حرارت، از آن‌ها استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: عایق رطوبتی نانو چیست؟ بدون جذب آب، روغن و گرد و غبار

رنگ‌های عایق

استفاده از رنگ‌های عایق برای عایق کاری بخش‌های مختلف ساختمان مانند سرویس‌های بهداشتی، حمام و پشت بام در صنعت ساختمان بسیار رایج است. اجرای آسان (اجرای سرد)، قیمت مناسب و عدم نیاز به نیروی متخصص برای اجرای آن از جمله دلایل رواج آن است.

انواع ماستیک و چسب عایق

استفاده از چسب و ماستیک برای عایق کاری سرویس‌های بهداشتی روشی رایج است. برای استفاده از این نوع عایق‌ها پس از زیر سازی اقدام به اجرای ماستیک و چسب می‌شود و سپس کفپوش و دیوارپوش چسبانده می‌شود. استفاده از این نوع عایق بیشتر برای عایق کاری دیوارها توصیه می‌شود تا مشکل عدم چسبندگی کاشی و سرامیک به ایزوگام به وجود نیاید.

عایق‌های پلیمری

عایق‌های پلیمری گروهی از عایق‌ها هستند که طیف گسترده‌ای دارند ولی انواع پاششی آن در ایران رایج است و بیشتر برای عایق کاری کف استخرها به کار می‌رود ولی برای سرویس‌های بهداشتی و حمام نیز کاربرد مناسبی دارد. علاوه بر این، این نوع عایق‌ها را با سیمان مخلوط می‌کنند و سیمان عایق تولید می‌کنند تا از آن هم به جای دیگر عایق‌های رطوبتی و هم به منظور اجرای کاشی و سرامیک استفاده شود.

هزینه عایق کاری سرویس بهداشتی

به طور کلی ابعاد فضا و متراژ در هزینه عایق کاری سرویس بهداشتی تأثیر زیادی دارد. طبیعتاً هر چه متراژ بیشتر باشد، هزینه عایق کاری آن نیز بیشتر می‌شود.

از طرف دیگر سرویس‌های بهداشتی که دارای کابین دوش هستند نیز نسبت به سایر سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها که این بخش را ندارند، هزینه بیشتری برای ایزوگام باید بپردازند؛ زیرا در صورت وجود کابین دوش، تنها دیوارهای این بخش نیاز به اجرای ایزوگام یا دیگر عایق‌های رطوبتی هستند و دیگر دیوارها از این نیاز مبرا هستند که این امر کاهش در هزینه‌ها را منجر خواهد شد.

بهترین عایق سرویس بهداشتی

در حال حاضر در ایران بهترین عایق رطوبتی برای سرویس‌های بهداشتی از نظر هزینه، ایزوگام است. این محصول کثیف کاری قیرگونی را ندارد و قیمت بالای عایق‌های نانو را نیز ندارد و از طرف دیگر شرکت‌های زیادی وجود دارند که این محصول را تولید و گارانتی می‌کنند؛ بنابراین این محصول از نظر هزینه بهترین عایق رطوبتی برای سرویس‌های بهداشتی به شمار می‌آید.

از نظر سرعت در اجرای کار عایق‌های نانو مانند آرت فلکس و عایق‌های پلیمری پاششی و سیمان‌های عایق در درجه اول قرار دارند ولی به دلیل هزینه بالاتر آن‌ها نسبت به ایزوگام، معمولاً ایزوگام به آن‌ها ترجیح داده می‌شود.

«ثبت درخواست اجرای ایزوگام و قیرگونی در سامانه آنلاین خدمات ساختمانی کارگشا»

سخن آخر

نحوه ایزوگام سرویس بهداشتی یکی از پرسش‌های محوری مخاطبان است که در این مقاله سعی شد به طور کامل به آن پرداخته شود. ولی یافتن فردی با مهارت کافی برای اجرای ایزوگام سرویس بهداشتی نیز از جمله دغدغه‌های بسیاری است که اقدام به تعمیر سرویس بهداشتی و ساخت خانه می‌کنند، است. وب سایت کارگشا در رابطه با حل این مشکل نیز پا پیش گذاشته است. با ثبت سفارش در سامانه آنلاین کارگشامی‌توانید به بهترین خدمات ساختمانی دست پیدا کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا