مقالات کارگشا

موزه پورشه، شاهکاری از معماران مایسل

موزه پورشه برای نمایش اتومبیل‌های این شرکت و تاریخچه آن‌ها در آلمان تاسیس شده است. در این موزه علاوه بر نمایش معماری بی‌نظیر پورشه، محبوب‌ترین اتومبیل‌های پورشه نیز به نمایش گذاشته شده‌اند. این موزه مکانی است که در فضایی به مساحت ۵ هزار و ۶۰۰ متر مربعی ساخته شده و در آن ۸۰ مدل پورشه از قرن بیستم تاکنون که توسط Ferdinand Porsche طراحی شده‌اند، به نمایش گذاشته شده است.

موزه پورشه

کمپانی «پورشه» در سال ۲۰۰۵ طی مسابقه‌ای گروه معماران اتریشی Delugan Meissl را برای ساخت بنای جدید موزه پورشه در زادگاه این نشان، یعنی شهر «اشتوتگارت» انتخاب کرد تا دستاوردهای خانواده پورشه را به نمایش گذاشته و گزارشی از وقایع‌نگاری خودروهای اسپرت پورشه ارائه دهد.

موزه پورشه

ایده کلی معماران، ترجمان نشان تجاری پورشه به زبان معماری بوده است. طراحان، نه تنها در شکل کلی ساختمان، بلکه در تجربه فضایی نیز سعی کرده‌اند تا حرکت و ایستایی را القا کرده و معادل‌های فضایی برای سرعت، هیجان و وضوح (کیفیاتی که این نشان به ذهن می‌آورد) بیابند. همچنین به گفته معماران «طرح موزه حاصل رویکرد ما به معماری به عنوان یک ارگانیسم در تعامل بوده است؛ به این معنا که بخشی از یک کل با بقیه بخش‌ها در ارتباط باشد. از این‌رو تعامل میان بنا و محیط اطرافش مدنظرمان بوده است.»

موزه پورشه

حاصل، حجم سفیدی است با فرمی غیرهندسی، نامتعارف و سطوحی شکسته که به آرامی از زمین جدا شده و گشایشی به روی خیابان مقابل خود ایجاد کرده است. از طرفی بخش‌های معلق با سطوح آینه‌ای در زیر احجام، محیط اطراف را در خود منعکس کرده و به این ترتیب شکاف خالی میان احجام و زمین بزرگتر جلوه می‌کند. ساختمان پشت و رویی ندارد و مسیرهای متعدد اطراف و خط راه‌آهنی که در کنار سایت قرار دارد، بر خطوط بنا تاثیر گذاشته‌اند .

موزه پورشه

موزه از خارج به‌صورت یک حجم یکپارچه فوتوریستی به نظر می‌رسد که توسط شبکه‌ای فولادی و سه تیر V شکل بتونی نگه داشته شده و از هر زاویه‌ای پرسپکتیوی جذاب دارد. فضاهای داخلی نیز مانند جداره‌های خارجی ساختمان مملو از گوشه‌های تیز و خطوطی است که حرکت را القا می‌کنند.

موزه پورشه

بازدیدکنندگان با گذر از رمپی با شیب ملایم وارد موزه می‌شوند؛ پله‌برقی بلند و شاخصی مخاطبین را از سرسرای ورودی به سالن‌های نمایش هدایت کرده و سیرکولاسیون حرکتی آن‌ها را به شکلی نامحسوس در سالن‌های مختلف حرکت می‌دهد.  رنگ سفید فضاهای داخلی زمینه‌ای خنثی برای مجموعه‌ای از اتومبیل‌های چشم‌فریب فراهم می‌کند.

موزه پورشه

از آنجا که اتومبیل‌های به نمایش درآمده گهگاه در مسابقات شرکت داده می‌شوند، آسانسوری برای خارج کردن آن‌ها از موزه در نظر گرفته شده است. علاوه‌ بر سالن‌های نمایش، آرشیو و کتابخانه پورشه نیز در همین ساختمان قرار دارد و رستوران، کافه و سالن کنفرانس، فضاهای جانبی را تشکیل می‌دهند.

منبع:

nodud

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا