مقالات کارگشا

مناقصه آنلاین چیست و چگونه برگزار می شود؟!!

در این مطلب میخوانیم:

مناقصه آنلاین چیست؟

هدف از برگزاری مناقصه آنلاین چیست؟

مزایای استفاده از مناقصه آنلاین چیست؟

چالش های برگزاری مناقصه آنلاین؟

این روزها دیگر کمتر کسی را پیدا می کنید که در طول شبانه روز حداقل 10 بار صفحه گوشی هوشمند خود را لمس نکرده باشد و یا با ابزارهای دیگر، جستجو در گوگل را تجربه نکند.

قطعا اکثر ما تجربه روزهایی که با ایستادن در صف کیوسک های روزنامه فروشی برای خرید روزنامه ها شروع می شد تا از اخبار و آگهی های استخدام، مناقصه و مزایده و …. مطلع شویم را به خاطر داریم، با این وجود که می دانستیم اخبار با یک روز تأخیر به دستمان می رسد.

هنوز هم لمس کردن کاغذهای روزنامه ها و خواندن مطالب از این طریق طرفداران خود را دارد اما بسیاری از افراد مخصوصا نسل های جوان تر ترجیح می دهند که با دو تا چند کلیک به آخرین اخبار و آگهی های روز در لحظه دست یابند.

این روزها، عصر، عصر ارتباطات است و اینترنت به دلیل خصوصیاتی چون قابلیت استفاده و دسترسی گسترده آن، اشکال کاملاً جدیدی از تعاملات، فعالیتها و سازماندهی‌های اجتماعی را پدیدآورده است.

اگر بخواهیم به طور تخصصی بر روی مناقصات و مزایدات صحبت کنیم، باید بگوییم برگزاری مناقصات و مزایدات هم در عصر ارتباطات دستخوش تغییر شده اند و دیگر کم کم از حالت برگزاری سنتی خود خارج شده اند، تا آنجایی که حالا دیگر صحبت از برگزاری صفر تا صد مناقصات و مزایدات به صورت آنلاین است.
در برگزاری مناقصات و مزایدات به صورت آنلاین از نحوه اطلاع رسانی آگهی ها گرفته تا تهیه اسناد و تحویل پاکات و اعلام برنده را می توان در بستر وب و آنلاین تجربه نمود.

مناقصه آنلاین

مناقصه آنلاین چیست؟

در مناقصه آنلاین تمام تلاش دستگاه مناقصه گزار بر این است که مناقصه خود را از طریق اینترنت برگزار نماید. در حال حاضر پایگاه های اطلاع رسانی و سایت های زیادی هستند که در بخش اطلاع رسانی آنلاین آگهی های مناقصات و مزایدات سراسر کشور اقدام به عمل نموده اند. اما موضوع اینجاست که آیا برگزاری مناقصه آنلاین تنها به معنی اطلاع رسانی آنلاین آن می باشد یا خیر؟!!

همانطور که قبلاً  ذکر شد سایت های زیادی بر روی اطلاع رسانی آگهی های مناقصات با دسته بندی در بخش های مختلف عمرانی، آب و فاضلاب، ماشین آلات، مصالح،تأسیسات مکانیکی، تأسیسات الکتریکی و …. فعالیت می نمایند و روزانه آگهی ها را برای کاربرانی که حق عضویت دارند از طرق مختلف برایشان ارسال می نمایند.

قطعاً با استفاده روزافزون اینترنت و حذف کاغذبازی ها و سهل تر شدن امور، مناقصه گزاران و مناقصه گران توقع دارند برگزاری مناقصات و مزایدات هم به طور کامل آنلاین برگزار گردد.

مناقصه آنلاین

هدف از برگزاری مناقصه آنلاین چیست؟

 1. افزایش تعداد مناقصه گران:
  از آن جایی که مناقصه و مزایده یک فرآیند رقابتی است پس نتیجه میگریم به هر میزان که افراد بیشتری از آگهی مناقصه شما اطلاع داشته باشند، شرکت کنندگان در مناقصه هم بیشتر خواهند شد و دیگر موقعیت مکانی و زمانی برای دستگاه های مناقصه گزار و مناقصه گر مفهومی نخواهد داشت.
 2. اصلاح الگوی مصرف:
  1. صرفه جویی در مصرف کاغذ: در دنیای امروز همگی باید برای حفظ بیشتر محیط زیستمان تلاش کنیم و تا جایی که مقدور است از کاغذبازی های بیش از اندازه جلوگیری نماییم که برگزاری مناقصات و مزایدات به صورت آنلاین کمک شایانی به این موضوع می نماید.
  2. صرفه جویی در زمان: یکی دیگر از مزیت های اصلی که باعث شد تا افراد روش های الکترونیکی و دیجیتالی را جایگزین روش های سنتی نمایند، ذخیره نمودن زمان و وقتشان است. در برگزاری مناقصه آنلاین زمان برای اطلاع یافتن از آگهی ها، تهیه اسناد مناقصه و تحویل پاکات که در روش های سنتی به صورت حضوری صورت می پذیرد، ذخیره خواهد شد و روند برگزاری در مدت زمان کوتاه تری می تواند صورت پذیرد.

مناقصه آنلاین

مزایای استفاده از مناقصه آنلاین چیست؟

 • دسترسی جامع و آسان به اطلاعات آگهی ها
 • فراهم شدن محیط رقابتی بهتر، شدیدتر و سالم تر
 • صرفه جویی در زمان 
 • به روز رسانی و تجدید آگهی به آسانی و در کمترین زمان

چالش برگزرای مناقصه آنلاین؟

ارسال پاکات

تنها چالش برگزاری مناقصات و مزایدات به صورت آنلاین نحوه ارسال پاکات توسط مناقصه گران می باشد که از حفظ و حراست ضمانت نامه ها و همچنین مبلغ پیشنهادی خود نگران هستند.

اگر ساز و کاری تهیه گردد که باعث برطرف نمودن تنها چالش برگزاری آنلاین مناقصات که ارسال الکترونیکی پاکات "الف" و "ج" می باشد، می توان گفت که برگزاری مناقصه و مزایده به صورت کاملاً الکترونیکی و آنلاین برگزار خواهد شد.

حرف آخر

در سایت www.kargosha.com در بخش اطلاعات و خدمات اجرایی، در دپارتمان مناقصه و مزایده علاوه بر اینکه می توانید آگهی های مناقصات و مزایدات حوزه صنعت ساختمان در کل کشور را مشاهده کنید، می توانید خودتان ثبت کننده مناقصه و مزایده خود باشید تا مناقصه گران و مزایده گران محترم در سراسر کشور در مناقصه و یا مزایده شما آنلاین شرکت نمایند.
در حال حاضر اطلاع رسانی و ثبت و شرکت در مناقصه ها و مزایده در سایت کارگشا به صورت الکترونیکی برگزار می گردد، اما جهت ارسال پاکات "الف" و پاکات "ج" که مختص به ضمانت نامه شرکت در مناقصه و پیشنهاد قیمت می باشد می بایست به صورت فیزیکی جهت ارسال آن ها اقدام گردد.
لازم به ذکر است که تیم فنی و تخصصی برگزاری مناقصات و مزایدات حوزه صنعت ساختمان به همراه تیم تخصصی IT سامانه جامع صنعت ساختمان در تلاش هستند که راهکاری برای برگزاری صفر تا صد آنلاین مناقصه و مزایده در سامانه ایجاد نمایند که در حال حاضر 90% این کار به صورت الکترونیکی در حال انجام است.

 

به منظور آشنایی بیشتر با این مبحث و رسیدن به جواب سوالات خود و یا ارائه هر گونه انتقاد و پیشنهاد به بخش مشاوره آنلاین کارگشا مراجعه فرمایید. 

منابع:

دپارتمان مزایده و مناقصه سامانه جامع صنعت ساختمان.

 

برای ثبت آگهی مناقصه خود اینجا کلیک نمایید.                        

برای ثبت آگهی مزایده خود اینجا کلیک نمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا