مقالات کارگشا

منابع امواج مضر الکترومغناطیسی را بیشتر بشناسیم

در این مطالب می خوانیم:

امواج مضر الکترومغناتیسی در کدام وسایل قرار دارند؟

امواج مضر الکترومغناطیس دکل‌های برق

امواج مضر الکترومغناطیس دکل های مخابراتی

امواج مضر الکترومغناطیس تلفن های همراه

کدام افراد بیشتر در معرض مضرات امواج الکترومغناطیس هستند؟

امواج مضر الکترومغناتیسی در کدام وسایل قرار دارند؟

ما با تابش های امواج الکترومغناطیسی احاطه شده ایم. خورشید امواج الکترومغناطیسی ساطع می کند که ما آن را به عنوان نور و گرما تجربه می کنیم. زمین میدان الکترومغناطیسی دارد که چرخه بدن ما را تنظیم می کند و به موجودات زنده برای حرکت کردن در محیط اطرافشان کمک می کند. حتی مردم هم امواج الکترو مغناطیسی از خود ساطع می کنند که می تواند توسط الکتروسفالوگرام اندازه گیری و ثبت شود. انسان یک تابش مصنوعی از میدان الکترومغناطیس را به طبیعت اضافه کرده است که بدن با ان سازگار نشده است. برای فهمیدن اثرات امواج الکترومغناطیسی بر بدن انسان لازم است که منابع امواج الکترومغناطیسی را بشناسیم و از اثرات انها بر بدن اگاهی داشته باشیم. هر چیزی که شامل الکتریسیته شود از دکل ها گرفته تا سیم های برق و لوازم الکترونیکی میدان الکترومغناطیسی تولید می کنند. این میدان توسط بدن ما تشخیص داده نمی شود و منجر به تغییرات بیولوژیکی مشخصی می گردد.

امواج مضر الکترومغناطیس دکل‌های برق

امواج الکترومغناطیسی که از دکل های برق فشار قوی با ولتاژ یک هزار ولت یا بالاتر صادر می‌ شود می ‌تواند بر سلامت ساکنان اطراف دکل که تا شعاع ٢٠ یا ۵٠ متری زندگی می ‌کنند تأثیرگذار باشد و برای آنان مشکلات خونی، مغزی و حتی معلولیت به وجود آورد. نتایج تحقیقات نشان می‌ دهد که تأثیر این امواج بر کودکان و نوجوانان بیش از سایر گروه‌ های سنی است. از این رو کارشناسان محیط‌ زیست و حوزه سلامت، زیستن در مجاورت و حریم خطوط برق فشار قوی را تأیید نمی ‌کنند. در سال 2002 شواهد مربوط به ارتباط امواج الکترومغناطیسی و لوکمیا در کودکان رشد کرد.

آژانس بین امللی تحقیقیات سرطان مونوگرافی را منتشر کرد که میدان الکترومغناطیسی با بیش از 4 mG را  احتمالا سرطان زا برای انسان طبقه بندی کرد. در سال 2005 مطالعات گسترده تری توسط دانشگاه اکسفورد انجام شد. مشخص شد که 29 هزار از کودکان مبتلا به سرطان در منازلی با کمتر از 200 متر فاصله از خطوط برق ولتاژ قوی متولد شده اند.

امواج مضر الکترومغناطیس دکل های مخابراتی

دکل‌های مخابراتی دکل‌هایی هستند که برای مقاصد مخابراتی از قبیل نصب دیش‌های ماکروویو، آنتن‌های رادیو، آنتن‌های موبایل، آنتن‌های بیسیم و… استفاده می‌شوند. مطالعات علمی نشان داده دکل های BTS که در مناطق مسکونی تعبیه شده اند، امواج الکترومغناطیسی فراوانی را از خود ساطع می کنند به همین دلیل افرادی که مجبورند در محل نزدیک با دکل های مخابراتی قرار بگیرند، سلامتی خود را در درازمدت از دست می‌دهند. قوی‌ترین امواج زمانی به بدن می‌رسد که فرد زیر آنتن‌های BTS قرار داشته باشد، اما هر چه از فاصله‌ی 5 کیلومتری آنتن‌ها دورتر شویم، امواج قدرت خود را از دست خواهد داد.  در یک تحقیق، اثرات عصبی-رفتاری ساکنین اطراف دکل های تلفن همراه مورد بررسی قرار گرفت که نتایج نشان داد امواج الکترومغناطیسی فرکانس های رادیویی بر روی توانایی حافظه تاثیر می گذارد.

طبق این تحقیق از 85 درصد افرادی که در معرض این امواج بودند، حدود 28 درصد دچار تغییر حافظه شدند و مشکلات عصبی را گزارش کردند. بر اساس تحقیقی که در مجله نوروتوکسیکولوژی منتشر شد، مشخص شد که 5/23 درصد افراد در معرض تابش امواج دکل های موبایل، به سردرد و مشکلات خواب  دچار شده بودند. 7/21 درصد افراد از افسردگی  رنج می بردند و 8/18 درصد به سرگیجه مبتلا شدند. ولی گروهی که در معرض تابش این امواج قرار نگرفتند، کمتر از نیمی از این علایم را داشتند. نازایی، تولد کودکان بیمار و سقط جنین نیز از اثرات مطرح شده دکل های مخابراتی هستند.

امواج مضر الکترومغناطیس تلفن های همراه

نگرانی ها درباره اثرات امواج تلفن همراه بر سلامت انسان با رشد بیش از حد تعداد دارندگان تلفن های همراه بیشتر شده است. این نگرانی‌ ها ناشی از امواج الکترو مغناطیسی در مقیاس ماکروویو هستند که تلفن های همراه ساطع می‌کنند. انجمن سلامت عمومی کالیفرنیا بر اساس نتیجه ازمایشات و تحقیقات عنوان کرده است که استفاده از موبایل در نزدیکی بدن می تواند موجب بیماری های مختلفی همچون سردرد، رشد و ایجاد تومور در بدن، کاهش یا توقف عملکرد سیستم تولید مثل زنان و مردان، مشکل حافظه، ریزش مو و یا مشکل در خواب شود. بر اساس تحقیقاتی که توسط آزانس بین امللی تحقیقات سرطان به مدت 5 سال انجام شد، استفاده از تلفن همراه خطر ابتلا به 4 نوع سرطان را افزایش می دهد: تومورهای مغزی گلیوما و مننژیوم، تومور عصب آکوستیک و تومور غدد پاروتید (بزاق).

امواج مضر الکترومغناطیس تلفن های بی سیم

تلفن های بی سیم شبیهه تلفن های همراه در انتشار امواج مایکروویو بین گوشی و پایه عمل می کنند. مانند این است که یک تلفن همراه کوچک در خانه خود داشته باشید. گزارشی تحت عنوان " وسایل ارتباط جمعی موبایل و سلامتی" شواهدی را گزارش می دهد که امواج تلفن همراه اثرات زیان باری بر سلامتی دارد. این اثرات شامل آسیب ژنتیکی، کاهش باروری، التهاب و واکنش های آلرژیک، پاسخ های استرس در سلول ها ( که منجر به سرطان می شود) و آسیب های رادیکال های آزاد می باشد.

امواج مضر الکترومغناطیس اتصال اینترنت بی سیم

کاربران اینترنت بی سیم با توجه به اینکه با سهولت کامپیوتر و لپ تاپ خود را به اینترنت متصل می کنند ولی خود را در معرض امواج مضر الکترومغناطیسی قرار می دهند. شبکه های Wi-Fi یک فرکانس 2450 MHz ساطع می کنند که مشابه با فرکانس تولید شده در تلفن همراه و ماکروویو می باشد. امواج ساطع شده از Wi-Fi سبب افزایش نفوذ پذیری سد خونی-مغزی، تغییرات رفتاری، تغییر عملکرد شناختی، محرک پاسخ استرس، تداخل با امواج مغزی، رشد سلول، ارتباطات سلولی، توازن یون کلسیم و همچنین شکست در دو رشته DNA می شود. تحقیقات بر روی اثرات سلامتی امواج الکترومغناطیسی Wi-Fi  در بین سایر اثرات، باعث نقص عملکرد ایمنی، افزایش خطر ابتلا به سرطان مغز، سرطان کودکان، سرطان سینه، بیماری آلزایمر و سمیت ژنتیکی می شود.

کدام افراد بیشتر در معرض مضرات امواج الکترومغناطیس هستند؟

جنین ها و کودکان به دلایل متعدد بیشتر تحت تاثیر امواج ساطع شده از موبایل هستند. آنها جمجمه نازک تری دارند و بنابراین امواج قادر به نفوذ بیشتری در سر کودکان است. کودکان و جنین ها در حال رشد هستن، سلول های آنها اغلب در حال تقسیم است که در طی این فرایند امواج بیشتری را جذب می کند. به دلیل اینکه سر کودکان در تشابه با اندازه امواج ساطع شده از موبایل است، این امواج می تواند در سر رزونانس ایجاد کند و اثر بیشتری را باعث شود. بسیاری از تلفن های همراه سیگنال هایی را ساطع می کنند که در محدوده امواج مغزی آلفا و بتا قرار می گیرند، بسیاری از الگوهای مغزی را در کودکان تغییر می دهد. حال که امروزه زندگی ها اینقدر با این تکنولوژی ها ادغام شده است و خطر انها برای سلامتی بر همگان اشکار شده است، محافظت کردن خود در برابر مضرات امواج ساطع شده از انها اگاهی داشته باشیم و مواجهه خود را با انها کمتر کنیم.

شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا اقدام به تولید محصولاتی از قبیل رنگ ضدامواج، کاغذ دیواری ضد امواج، لبای بارداری ضد امواج و چندین محصول محافظتی دیگر کرده است که ایمنی محیط زیست شما را فراهم می کند.

در صورت درخواست ضد امواج کردن خانه هایتان توسط گروه سلامت سینا با مشاوره آنلاین تماس بگیرید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا