مقالات کارگشا

معرفی مشخصات مصالح در نرم افزار ETABS

 در این آموزش قصد داریم نحوه تعریف مشخصات بتن و میلگرد های مصرفی در سازه بتنی را توضیح دهیم .

مشخصات مصالح

معمولا در سازه های بتنی دو مصالح عمده مصرفی بتن و میلگرد می باشند این پروژه نیز از این امر مستثنی نیست . عمده دلیل استفاده از بتن در سازه،  قابلیت مناسب آن تحت فشار می باشد که در این پروژه مقاومت فشاری مورد استفاده برای بتن 25 مگاپاسکال در نظر گرفته شده است. ولی بتن تحت کشش مقاومت بسیار کمی را از خود بروز می دهد، از این رو ویژگی مقاومتی که در سازه از بتن انتظار می رود مقاومت فشاری آن است.

 بتن های مورد استفاده در سازه های بتن آرمه عمدتا دارای وزن مخصوص 2500 کیلوگرم بر مترمکعب می باشند ، خصوصیات مکانیکی بتن با مشخص شدن مقاومت فشاری بتن از طریق رابطه  E=4700*(fc)^0.5  قابل محاسبه است، از طریق رابطه ذکر شده مقدار مقدول الاستیسیته بتن محاسبه می شود و با تعیین ضریب پواسون بتن که برابر با 0.3 می باشد، از طریق رابطه G=E/2*(1+ν)، که ν میزان ضریب پواسون می باشد، مقدار مدول برشی بتن قابل محاسبه خواهد بود .

در مورد میلگرد ها هم که در این پروژه فولاد های نوع A2  می باشند و دارای مقاومت تسلیم 340 مگاپاسگال و مقاومت جاری شدن 500 مگاپاسگال می باشند . فولاد معمولا داری مدول الاستیسته 200 گیگاپاسگال می باشد و با فرض ضریب پواسون 0.3 برای فولاد ویزان مدول برشی آن از طریق رابطه ( G=E/2*(1+ν قابل محاسبه خواهد بود ، همچنین وزن مخصوص فولاد در این پروژه برابر با 7850 کیلوگرم بر متر مکعب در نظر گرفته شد.

مشخصات ذکر شده از قبل وزن مخصوص ، مشخصات فیزیکی مانند مدول الاستیسیته و مدول برشی و مشخصات طراحی مانند مقاومت از طریق منوی  Define و گزینه Material Properties  قابل انتقال به نرم افزار می باشند.

برای آموزش ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

احتراما سوال و یا درخواست همکاری خود را مطرح فرمایید.(مشاوره آنلاین دپارتمان سازه سامانه کارگشا)

تهیه و تنظیم: 

 دپارتمان سازه سامانه کارگشا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا