مقالات کارگشا

معرفی مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)

بخش اول: مزایای مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)

1. کیفیت بالاتر

راه حل های مدل سازی اطلاعاتی اجازه می دهد تا اکتشاف و تغییر در پروژه در هر زمان در فرآیند طراحی و یا مستند سازی بدون محکوم کردن تیم طراحی با وظایف بازنگری شدید انجام شود. همچنین زمان کمتر برای طراحی و حل مشکلات واقعی معماری به تیم طراحی با حداقل زمان هماهنگی و چک کردن دستی بازگردانده می شوند. به کمک ابزارهای مدل سازی اطلاعات عمومی ساختمان، و به اشتراک گذاری اطلاعات اعضای تیم در تمام مراحل پروژه به صورت همکاری تیمی جهت تصمیمات فنی و دقیق و به حل مشکلات و چگونگی بهتر اجرای پروژه می پردازند.

2.سرعت زیاد

 با راه حل های مدل سازی اطلاعات ساختمان، طراحی و مستند سازی ساختمان را می توان به صورت همزمان انجام داد. تفکر طراحی در نقطه خلق است و در اسناد به عنوان دستاورد پروژه ثبت می شود. تمام تغییرات برای برنامه تیم طراحی، نمودارهای واضح، نقشه ها  به صورت پویا ایجاد می شوند.هنگامی که تغییر ایجاد می شود،تمام پیامدهای آن تغییر به طور خودکار از طریق پروژه هماهنگ می شود. همه اینها به تیم طراحی اجازه می دهد تا پیشرفت سریع تری داشته باشد. تولید اسناد و مدارک کلیدی پروژه، مانند نقشه های تایید شده و اسناد مورد نیاز با زمان کمتر و تلاش کمتر توسط تیم طراحی  انجام شود. همچنین اطلاعات بدست آمده از مدلسازی را می توان برای تخمین و اهداف مهندسی ارزش استفاده کرد. مدل سازی اطلاعات ساختمان نیز در راستای تکمیل و درخواست از تهیه کنندگان اقدام کرد و به پیشرفت اجرا سرعت بخشید.

3.هزینه کمتر

با استفاده از مدل سازی اطلاعات ساختمان، تیم های طراحی با افراد کمتری کار بیشتری را انجام می دهند. تیم طراحان کوچکتر به این معنی است که هزینه های پایین تر و احتمال کمبود ارتباطات کمتری داشته باشند. از آنجا که مدارک توسط کامپیوتر هماهنگ شده اند و بنابراین می توانند کامل تر باشند، هزینه تغییر و هماهنگی در اداره ساخت و ساز کاهش می یابد. بودجه و برآورد هزینه بر اساس سطح مقطع با یک مدل اطلاعات ساختمان آسان تر است، و اطلاعات هزینه در دسترس است و قبل از آن می توان آن را به طور مرتب با قیمت های به روزرسانی کرد. تغییرات در اواخر فرایند طراحی برای کاهش هزینه های ساخت و ساز برای تیم طراحی دشوار، ناکارآمد و پرهزینه خواهد بود. با توجه به اطلاعات هزینه و در دسترس بودن آن تغییرات به احتمال زیاد گمتر خواهند شد. در ساخت و ساز، زمان و پول کمتری در فرایند و مدیریت صرف می شود، زیرا کیفیت اسناد بالاتر است و برنامه ریزی ساختمانی بهتر خواهد شد.

منبع:

http://www.autodesk.com/buildinginformation

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا