مقالات کارگشا

معرفی سالن کنسرت بینگ (به همراه تماشای ویدئو)

 

این پروژه ساخت یک سالن جهت برگزاری هنر های تجسمی با ظرفیت 844 صندلی است که به سفارش دانشگاه استنفورد در سال 2012 در کالیفرنیا ساخته شده است. 

گروه معماری Ennead کار خود را با دانشگاه استنفورد و گروه نمایش محلی او در زمان طراحی ابتدایی پروژه مرکز هنرهای نمایشی آغاز کرد. در نتیجه مصاحباتی  که طی پروسه مطالعات و امکان سنجی با ذینفعان، گروههای کاربر مدرسه، ادارات و بخش تهسیلات انجام شد، در مرحله بعدی تیم طراحی، سالن مجموعه را به نحوی طراحی کردند که یک تعامل واقعی بین تمامی مراسم هایی که قرار بود در این سالن برگزار شود، هنرهای نمایشی استنفوورد، دپارتمان موزیک و هنر های زنده استنفورد، برقرار شود.

اهداف کارفرما برای طراحی این سالن، علاوه بر دستیابی به یک سیستم آکوستیکی عالی، ایجاد قدرت شناسایی ذات در حال تغییر در اجرای موسیقی کلاسیک بوده است. این سالن بسیار با دقت طراحی شده است تا به تجهیز بیشتر امکانات برای نمایش موزیکال و از نوع تئاتری پرداخته شود.

هدف بر این بود تا در این سالن، فضایی غیر رسمی ایجاد شود تا موانع واقعی و ضمنی موجود بین تماشاگران و اجرا کننده ها را بشکند. طراحان با کاهش تعداد صندلی ها خود را به این هدف نزدیک کرده تا کسی فاصله بیش از اندازه تا سن نداشته باشد. در این طرح همچنین در مورد چیدمان فضایی به روز رسانی هایی صورت گرفته است. موزیسین ها و تماشاگران در سطحی برابر با نخستین ردیف صندلی ها قرار گرفته اند که دید بسیار مهیجی بر روی موزیسین ها فراهم می کند و باعث می شود که حضار رهبر ارکستر را از دید خود موزیسین ها ببینند. 

نتیجه تمامی این نکات که در طرح در نظر گرفته شده است سالنی است که حضار و موزیسین ها یک فضای صمیمی را با یکدیگر به اشتراک می گذارند که می توانند موسیقی را با یکدیگر بشنوند، ببینند و حس کنند.

 

منبع:

fda-online.com

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا