مقالات کارگشا

طرح توسعه پالایشگاه اصفهان

معرفی طرح توسعه پالایشگاه اصفهان

موقعیت جغرافیایی پروژه طرح توسعه پالایشگاه اصفهان

پالایشگاه اصفهان در مجاورت نیروگاه شهید منتظری و در حدفاصل اصفهان و شاهین شهر واقع شده است.

توضیح مختصر در خصوص پروژه

پروژه طرح توسعه پالایشگاه اصفهان در سال ۱۳۸۶ با قراردادی ۲۵۰ میلیارد ریالی با شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (مپنا) و با پیمانکاری شرکت سریک آغاز گردید. فاز اولیه پروژه طرح توسعه پالایشگاه اصفهان به عملیات خاکی سایت ۱۰۰ هکتاری پروژه، تعلق داشت. در این عملیات در حدود ۲ میلیون متر مکعب خاکبرداری و ۵ میلیون متر مکعب خاکریزی در زون های مختلف طرح توسعه پالایشگاه انجام گردید.

در مرحله بعد با احداث دیوارهای حائل و فونداسیون مخازن استوانه ای و کروی عملیات احداث پروژه طرح توسعه پالایشگاه اصفهان وارد مرحله اجرای سازه ها گردید. مرحله بعدی عملیات احداث سوله های عظیم تجهیز کارگاه ساخت تجهیزات کارفرما بود.

در این پروژه به منظور رعایت الزامات زیست محیطی از آخرین تکنولوژی روز نظیر استفاده از لایه های واترپروف ژئوممبران و همچنین حفاظت کاتدیک مخازن در مقابل خوردگی فلز استفاده گردید. به منظور بالا بردن ضریب پایداری بتن قونداسیون مخازن و ساختمانهای موجود در سایت در مقابل عوامل مخرب موجود در خاک نیز از لایه های قیری امولسیون برای اندود سطوح بتنی در تماس مستقیم با خاک استفاده گردید.

پروژه طرح توسعه پالایشگاه اصفهان یکی از بزرگترین پروژه های پالایشگاهی ایران می باشد که با انجام عملیات خاکی در حجم وسیع و تسطیح و محوطه سازی و ایجاد جاده های دسترسی در سایت نمونه بارزی از پروژه های بزرگ صنعتی در حوزه نفت و گاز به شمار می آید.

پرسنل سامانه جامع صنعت ساختمان (کارگشا) این افتخار را در کارنامه اجرایی خود دراند که در این پروژه ملی سهیم بوده و تجربه ای گرانبها از اجرای پروژه ای صنعتی و ملی، اندوخته اند.

منبع : دپارتمان متره و برآورد سامانه جامع صنعت ساختمان (کارگشا)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا