کف

طراحی کف ساختمان با انواع متریال از سرامیک تا لمینت

طراحی کف ساختمان از جمله نکات مهم در دکوراسیون داخلی به شمار می‌آید. طراحی کف در ایران در گذشته تنها به وسیله فرش‌های ایرانی انجام می‌شد و این تنها فرش‌ها بودند که کف خانه‌ها را مزین می‌کردند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی موکت‌ها نیز در کنار فرش به چشم می‌خورد. حالا می‌توان گفت که با حضور سرامیک، سنگ، چوب و پارکت نقش فرش کم‌رنگ‌تر شده است. در این مقاله نگاهی داریم بر انواع طراحی کف ساختمان با متریال مختلف، در ادامه با ویکی ساختمون همراه باشید.

طراحی کف ساختمان با چوب

چوب یکی از عناصر اولیه در طراحی خانه در مناطقی که جنگل‌های انبوه وجود دارد، به شمار می‌آید. با پیشرفت حرفه نجاری و صنعتی شدن آن، از چوب و فرآورده‌های چوبی در قطعات مختلف برای ساخت کف ساختمان‌ها استفاده‌های زیادی می‌شد. البته این امر در ایران به دلیل آب و هوای خشک و نیمه خشک آن و به تبع عدم وجود جنگل‌های انبوه دیده نمی‌شود ولی در کشورهای اروپایی این نوع کفپوش بسیار گسترده است.

بیشتر بخوانید: انواع کفپوش ساختمان ، کجا چه کفپوشی اجرا کنیم؟

طراحی کف ساختمان با استفاده از چوب قدمت دیرینه‌ای دارد و با توجه به سبک دکوراسیون داخلی انجام می‌شود. به طور مثال اگر خانه یا محلی دارای سبک دکوراسیون داخلی مدرن یا معاصر باشد و از چوب برای طراحی کف آن استفاده شده باشد. مسلماً به طرح‌های ساده، آجری یا هندسی بسنده می‌شود و از تزیینات جزئی و ظریف خبری نیست؛ اما در مقابل در یک محل که دکوراسیون داخلی کلاسیک دارد، کفپوش چوبی زیبا با نقوش فراوان یکی از المان‌های مهم طراحی داخلی به حساب می‌آید. در زیر چند نمونه طراحی کف ساختمان با استفاده از چوب به نمایش درآمده است.

طراحی کف ساختمان با چوب

طراحی کف ساختمان با ونیل

ونیل یا پی‌وی‌سی از جمله نام‌های کفپوش پلیمری که به تازگی با طرح‌های سنگ، چوب، سه بعدی و … به بازار عرضه شده، است. کفپوش‌های ونیل به صورت رولی یا تایلی ارائه می‌شود که به دلیل نرم بودن نسبت به سایر کفپوش‌ها، ضد آب بودن، راحتی در نصب و … استفاده از آن در طراحی کف ساختمان مسکونی بسیار مرسوم است.

طراحی کف ساختمان با لمینت

لمینت از فرآورده‌های چوبی زیبا برای کفپوش است که با توجه به ویژگی‌هایی مانند ضد آتش، مقاوم در برابر اشعه فرابنفش، مقاوم در برابر آب و رطوبت، مقاوم در برابر تغییر رنگ، مقاوم در برابر سوختگی‌هایی مانند ته سیگار و … خواهان بیشتری نسبت به چوب دارد. برای طراحی کف ساختمان با لمینت معمولاً باید در ابتدا زیرسازی مانند سرامیک انجام شود و سطح کاملاً تراز باشد در غیر این صورت سر و صدای آن در هنگام راه رفتن بسیار آزاردهنده خواهد بود.

طراحی کف ساختمان با لمینت

طراحی کف ساختمان با سرامیک

سرامیک به دلیل قیمت پایین، عمر طولانی، تنوع در طرح و رنگ، مقاوم در برابر آب و رطوبت، مقاوم در برابر ناملایمات جوی، مقاومت در برابر اشعه‌های نور خورشید، نصب راحت و … خواهان زیادی دارد و در طراحی کف ساختمان زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از سرامیک برای پوشش کف بسیاری از مناطق مانند کف اتاق پذیرایی، راهروها، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، بخش‌های مشاع ساختمان مانند راه‌پله‌ها، پارکینگ، لابی، پشت بام و … مرسوم است. به طور مثال در دکوراسیون‌های داخلی مدرن و معاصر از سرامیک‌های ساده با طرح سنگ یا چوب که بدون نقش و نگار هستند استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع سرامیک کف : کدام سرامیک برای کف منزل شما بهتر است؟

در مقابل در فضاهایی که دکوراسیون داخلی کلاسیک دارند از سرامیک‌های پر زرق و برق استفاده می‌شود و گاهی سرامیک‌های به اصطلاح گل نیز در طراحی کف به کار گرفته می‌شود. در مکان‌هایی مانند لابی ساختمان‌ها، مجتمع‌ها و برج‌های بزرگ که رفت و آمد زیاد است استفاده از سرامیک گزینه مناسبی است. در این بین در بخشی از لابی که به انتظار مراجعین اختصاص دارد می‌توان از سرامیک گل استفاده کرد تا فضا خالی و بی‌روح به نظر نرسد.

طراحی کف ساختمان با سرامیک

طراحی کف ساختمان با سنگ

سنگ از جمله مصالح ساختمان ابتدایی بشر است که تا به امروز از آن استفاده می‌شود. با توجه به ظاهر یونیک، زیبایی طبیعی آن و سختی در استحصال آن تا زمانی که به عنوان کفپوش اجرا شود، قیمت بالایی دارد. طراحی کف ساختمان با سنگ می‌تواند با استفاده از سنگ صیقل نخورده، مات و با اندازه‌های متفاوت باشد که نمایی از سبک دکوراسیون داخلی روستیک را به نمایش می‌گذارد. علاوه بر این سنگ‌های اسلب صیقل خورده با طرح‌های معرق در آن را می‌توان نمایشی از سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک دانست.

طراحی کف ساختمان با سنگ

طراحی کف ساختمان با رزین اپوکسی

رزین اپوکسی از جمله کفپوش‌های پلیمری به حساب می‌آید که طرفداران زیادی دارد. طراحی کف سه بعدی سرویس بهداشتی از انواع پرطرفدار آن است. ولی از رزین اپوکسی در طراحی کف ساختمان در بخش‌های مختلف مانند قسمت‌های مشاع مانند پارکینگ، راه‌پله‌ها، کف آسانسور و … نیز استفاده می‌شود که به دلیل خاصیت ضد حریق، آنتی باکتریال، نصب راحت و سریع، تنوع بالا در طرح و رنگ و … خواهان زیادی دارد.

طراحی کف ساختمان با رزین اپوکسی

طراحی کف با استفاده از بتن

این روش ممکن است در ایران طرفدار کمی داشته باشد ولی در سبک‌های دکوراسیون داخلی مدرن و معاصر بسیار دیده می‌شود. بتن با توجه به قیمت پایین، نصب راحت، ضد حریق بودن، مقاوم در برابر ناملایمات مانند نور خورشید، شوینده‌ها و … گزینه خوبی برای پوشش کف بخش‌های مختلف ساختمان‌ها هستند.

طراحی کف با استفاده از بتن

طراحی کف ساختمان با موکت و فرش

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، فرش از جمله کفپوش‌های کلاسیک در ایران است که تا به امروز نیز از آن استفاده‌های فراوان می‌شود و قیمت آن بسیار بالاتر از دیگر کفپوش‌ها به شمار می‌آید. طراحی کف ساختمان به ویژه اتاق پذیرایی با استفاده از فرش ایده‌ای زیبا ولی گران‌قیمت است که البته با حضور فرش‌های ماشینی اکریلیک کمی بهتر شده است. از دیگر طراحی‌های کف خانه می‌توان به طراحی کف اتاق‌ها با استفاده از موکت اشاره کرد. موکت‌های سه بعدی به تازگی در طراحی کف اتاق‌ها پا به عرصه گذاشته‌اند ولی موکت‌های ساده نیز برای طراحی کف اتاق‌ها بسیار مناسب هستند.

چه عواملی در انتخاب پوشش کف تأثیرگذار هستند؟

  • نوع زیر سازى
  • مقاومت آن در برابر آتش سوزى و مواد شیمیایى
  • ایمنى و راحتى در حرکت
  • نماى مناسب
  • هزینه اجر و نگهدارى آن
  • سلیقه فرد و زیبایی
  • سرعت در نصب و اجرا

طراحی کف ساختمان با رزین اپوکسی

زیرسازی‌های لازم برای اجرای کف چیست؟

به طور کلی اجرای هرگونه کفپوشی در هر مکان نیاز به زیرسازی دارد و کفپوش‌های نام برده در این مقاله نیز از این مقوله مستثنا نیستند. برای اجرای کفپوش‌هایی مانند چوب و لمینت لازم است از زیرسازی مستحکمی مانند سرامیک استفاده شود و سطح کاملاً تراز باشد تا از ایجاد سروصدا در آینده جلوگیری کند.

برای اجرای کفپوش‌هایی مانند سنگ و سرامیک نیز زیر سازی به وسیله سیمان و ملات لازم است تا کفپوشی تراز و مسطح داشته باشیم. البته برای طراحی کف به وسیله کفپوش سنگی صیقل نخورده سخت‌گیری کمتری انجام‌ می‌شود زیرا سبک این نوع کفپوش نیاز به ظریف‌کاری بیش از حد ندارد و خشن بودن آن است که نشان دهنده سبک است.

برای اجرای کفپوش‌هایی مانند ونیل یا پی‌وی‌سی طراحی کف ساختمان با استفاده از متریالی مانند چوب، لمینت یا سرامیک نیاز است. همچنین پیش از اجرا باید نسبت به تمیز و عاری از هر گونه چربی و گرد غبار بودن کف اطمینان حاصل کرد زیرا این کفپوش با چسب اجرا می‌شود و هر گونه کثیفی می‌توان اثر چسب را خنثی کرده و باعث کنده شدن آن به مرور زمان شود.

در انتها لازم به یادآوری است که پیش از انجام هرگونه طراحی کف ساختمان لازم است از هماهنگی کفپوش مورد نظر با سیستم‌های گرمایشی از کف یا شوفاژ رادیاتور اطمینان حاصل شود تا در ادامه راه و پس از اجرای آن مشکلی گریبان گیر ساکنان نشود.

سخن آخر

طراحی کف ساختمان از طراحی‌های حساس در ساخت خانه است و باید در هنگام طراحی و اجرا نهایت دقت به عمل آید زیرا تعویض کفپوش به دلیل زیرسازی های آن و مشکلات ناشی از بنایی یکی از سخت‌ترین بخش‌هایی است که می‌توان برای تعویض آن اقدام کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا