مقالات کارگشا

طراحی فضای سبز باغچه : ترفندها و ایده های کاربردی

محوطه و حیاط از بخش‌های مهم خانه‌ها و آپارتمان‌ها هستند که اکثر اوقات آن‌چنان که باید مورد بهره برداری قرار نمی‌گیرند. این در حالی است که این محوطه‌ها از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار هستند. با کمی خلاقیت و صرف هزینه نه چندان زیاد می‌توان فضایی بسیار مناسبی را برای ساکنین ساختمان فراهم کرد. از همین رو در این مطلب از کارگشا قصد داریم تا شما را بیشتر با طراحی فضای سبز باغچهو ترفندهای آن آشنا کنیم.

قبل از شروع به چه فاکتورهای باید توجه کنیم؟

قبل از شروع به طراحی و ایده پردازی در خصوص باغچه‌ای که در اختیار دارید باید یک سری عوامل و فاکتورها را برای خود مشخص کنید که در زیر به مواردی از آن‌ها اشاره شده است.

بیشتر بخوانیداجرای فضای سبز ، اصول و مراحل + نمونه طراحی فضای سبز

مساحت باغچه چقدر است؟

اندازه باغچه تاثیر زیادی در المان‌ها و مصالحی که به کار می‌برید خواهد داشت. این موضوع می‌تواند نوع پوشش گیاهی را نیز تحت تاثیر قرار دهد زیرا برخی از انواع پوشش گیاهی با فضاهای زیادی برای رشد نیاز دارند. در مساحت‌های کوچک باید هوشمندانه عمل کرد و از المان‌ها به بهترین نحو بهره برد.

شرایط آب و هوایی را مشخص کنید

شرایط آب و هوایی که باغچه شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد شامل جهت تابش نور، شدت تابش نور، مقدار سایه در طول روز، جهت وزش باد، شدت وزش باد و مقدار بارش است. این فاکتورها انتخاب المان‌های مختلفی از جمله پوشش گیاهی و مبلمان‌ها را مشخص می‌کند. مقدار رطوبت موجود در هوا فاکتور مهمی در انتخاب گل و گیاه برای اجرا در فضای سبز خواهد بود.

«طراحی فضای سبز باغچهخود را به متخصصین ماهر کارگشا بسپارید.»

شرایط آب و هوایی را مشخص کنید

خاک باغچه را بشناسید

فضای سبزی که برای باغچه طراحی می‌کنید به یک بستر مناسب که همان خاک باشد برای رشد نیاز پیدا خواهد کرد؛ بنابراین باید از کیفیت خوب آن قبل از شروع به کاشت انواع گل و گیاه اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که انواع گل و گیاه به خاک‌های مختلفی نیاز پیدا خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: محوطه سازی : تمام اصول، مصالح و روش اجرای آن + معرفی متخصصین ماهر

نیازهای ساکنین ساختمان را در نظر بگیرید

فضای سبز باغچه بدون شک برای افراد و ساکنین ساختمان طراحی و اجرا می‌شود و از همین رو باید به گونه باید که مناسب برای همه افراد باشد. این موضوع و پوشش دادن همه نیازهای افراد تا حدود زیادی به مساحت باغچه و بودجه شما بستگی خواهد باشد. در صورتی که مساحت امکان لازم را به شما بدهد، می‌توان در فضای سبز مبلمان‌هایی برای بزرگسالان و کودکان به کار برد.

نیازهای ساکنین ساختمان را در نظر بگیرید

موقعیت مکانی باغچه مهم است

مکان و موقعیت یک باغ می‌تواند تأثیر بسزایی در طراحی آن داشته باشد. ویژگی‌هایی مانند انواع توپوگرافی ممکن است روند کلی جنبه‌های مختلفی از طراحی مانند چیدمان را تعیین کند که می‌توان برای ایجاد یک تاثیر خاص روی کاربر از آن‌ها استفاده کرد. خاک موقعیت باغچه بر نوع باغی نیز تأثیر می‌گذارد. بافت موقعیت باغچه نیز می‌تواند در طراحی آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، یک محیط شهری ممکن است به سبک طراحی متفاوتی نیاز داشته باشد.

انواع متریال برای طراحی فضای سبز باغچه

همان‌طور که در بالا نیز عنوان شد، بسته به بودجه و مساحت باغچه می‌توان از المان‌های مختلفی در طراحی فضای سبز باغچه بهره برد. با این وجود در ادامه به اصلی‌ترین این المان‌ها اشاره شده است.

پوشش گیاهی

بدون شک پوشش گیاهی مهم‌ترین متریالی است که در طراحی فضای سبز باغچه به کار خواهد رفت. پوشش گیاهی به همراه سطوح سختی مانند پیاده‌روها و نشیمن‌گاه‌ها تشکیل دهنده ساختار کلی باغچه شما هستند. نسبت پوشش گیاهی به سطوح سخت بستگی به سلیقه شما دارد. می‌توانی باغچه‌ای کاملاً پوشیده با پوشش گیاهی داشته باشید و یا صرفاً پوشش‌های گیاهی را به فلاورباکس‌ها و انواع گلدان‌ها محدود کنید. در هر صورت سعی کنید از پوشش گیاهی با تنوع بالا استفاده کنید.

انواع متریال برای طراحی فضای سبز باغچه

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی

مبلمان فضای سبز

مبلمان‌ها را می‌توان از مهم‌ترین متریال‌های به کار رفته در طراحی فضای سبز باغچه در نظر گرفت. مبلمان‌های فضای سبز شامل اتاق‌ها و آلاچیق‌ها، میلمان نشیمن، مبلمان نهارخوری و وسایل بازی برای کودکان می‌شود. با کمی خلاقیت می‌توان به نحو احسنت از این متریال‌ها استفاده کرد. استفاده مناسب با در نظر گرفتن نیازها و خواسته‌های افراد از انواع مبلمان نهایتاً به یک فضای سبز کاملاً کاربردی تبدیل خواهد شد. در انتخاب مبلمان به جنس آن‌ها نیز توجه کنید. آلاچیق‌ها برای کاربرد در فضاهای سبز ساخته شده‌اند. انواع مختلفی از آن می‌تواند در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده شوند. از این رو اگر از نظر بودجه و فضا امکانش وجود دارد حتماً به اجرای آلاچیق اقدام کنید.

مبلمان فضای سبز

مبلمان فضای سبز

مبلمان فضای سبز

سطوح کاشت گل و گیاه

سطوح کاشت گل و گیاه

نورپردازی

قاعدتاً استفاده از فضای سبز باغچه تنها به روز محدود نمی‌شود و طراحی آن باید به گونه‌ای باشد که در شب نیز افراد مختلف بتوانند از تمامی بخش‌های آن استفاده کنند. نورپردازی نباید به شلوغ شدن فضای سبز منجر شود. نورپردازی در کف پیاده‌روها و درختچه‌ها از روش‌های رایج است. روش‌های مختلفی برای نورپردازی وجود دارد برای نمونه می‌توان به آویزان کردن چند چراغ ساده از درختچه‌ای در باغچه خود کاشته‌اید اشاره کرد.

نورپردازی

نورپردازی

آب‌نما

آب‌نماها نیز از دیگر متریال‌های مهم در اجرای فضای سبز هستند. علاوه بر جنبه‌های زیباشناختی که دارند، انواع آب‌نما می‌توانند که هوای فضا را خشکی خارج کنند و صدای دل‌نشین شرشر آب را در محیط پخش کنند. بر اجرای آب‌نما نیاز به فضا یا هزینه زیاد نخواهد بود. آب‌نماهای دیواری را می‌توان در اندازه‌ای کوچک به کار بست.

آب نما

پیاده‌روها

این متریال وقتی که فضای باغچه شما بزرگ باشد نقش به مراتب مهم‌تری خواهد داشت. فضای سبز شما مسلماً دارای یک سری بخش‌هایی با کاربری‌های مختلف خواهد بود و از این رو باید بتوان آن‌ها را به بهترین نحو به هم ارتباط داد. مصالح مختلفی را می‌توان در اجرای پیاده‌رو به کاربرد. چوب، سرامیک، آجر و سنگ‌های طبیعی از اصلی‌ترین آن‌ها هستند. انتخاب این مصالح به سبک کلی فضای سبز شما بستگی دارد.

پیاده روها

پیاده روها

پیاده روها

پیاده روها

فلاورباکس

فلاور باکس‌ها در واقع جعبه‌ها یا گلدان‌هایی برای کاشت انواع پوشش گیاهی در فضاهای مختلف هستند. از نظر شکل و اندازه در اجرای این متریال‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد. فلاورباکس‌ها در باغچه‌هایی که نسبت سطوح سخت بیشتر است کاربرد گسترده‌تری دارند. در انتخاب فلاورباکس‌ها از نظر مدل، رنگ و مصالح به سبک فضای سبز باغچه خود توجه کنید. برای نمونه اگر فضای سبز شما طراحی مدرن دارد پس فلاورباکس‌های بتنی و فلزی گزینه مناسبی خواهند بود.

فلاورباکس

فلاورباکس

فلاورباکس

سطوح کاشت گل و گیاه

گاهی به دلیل محدودیت که فضای باغچه بر سر راه ما قرار می‌دهد نمی‌توان آن‌چنان که باید جا برای انواع متریال‌ها و پوشش گیاهی پیدا کرد. استفاده از سطوحی برای کاشت انواع پوشش گیاهی که عمدتاً به صورت قائم اجرای می‌شوند از گزینه‌های اایده آل برای این کار است. این متریال‌ها فضای کمتری را اشغال خواهند کرد.

سطوح کاشت گل و گیاه

سطوح کاشت گل و گیاه

سطوح کاشت گل و گیاه

سخن آخر

تقریباً در تمامی خانه‌ها و آپارتمان مقدار فضا هر چند که کوچک هم باشد به فضای سبز اختصاص داده شده است. این فضا را می‌توان به کمی خلاقیت و ایده پردازی با کمترین هزینه ممکن به نحوی طراحی کرد که بتوان یک فضای سبز مناسب و کاربردی را در اختیار افراد خانواده قرار داد. در بالا به نکات و مهم‌ترین متریال‌ها در طراحی فضای سبز باغچه اشاره شد.

منبع

http://www.houzz.com/

https://www.highcountrygardens.com/gardening/9-tips-professional-looking-garden-design

https://www.thespruce.com/elements-of-garden-design-1402380

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام ممنون از سایت خوبتون مقاله ای خیلی خوبی دارید اتفاقا من چند روز پیش گیاه سانسوریام رشد نمیکرد و با سایت خوب آشنا شدم خوبی این سایت این بود مشاوره آنلاین داشت و من تونستم به راحتی و بی دردسر از مشاوران جوانه بان مشاوره بگیرم. الانم چند روز بعد مشاوره اون ها حال گیاهان سانسوریام خوب شده به شما هم پیشنهاد میکنم اگه شما هم در مورد بیماری گل و گیاهتون و زمینه نگهداری آن ها پرسشی دارید به سایت جوانه بان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا