مقالات کارگشا

سیستم ها و روش های تصفیه آب استخر

تصفیه آب استخر:
از مهم ترین ارکان ساخت و نگه داری استخرها، سیستم تصفیه آب و روش به کار رفته برای این کار است که تاثیر بسزایی در سلامت افراد و کاهش مصرف انرژی دارد که در این یادداشت به طور خلاصه به برسی روش های مناسب برای این مساله می پردازیم:

عدم رعایت میزان مناسب ترکیبات شیمیایی در آب استخر موجب مشکلات جدی در کیفیت هوای استخر و خوردگی و فرسایش تجهیزات در ساختمان تجهیزات مکانیکی آن می شود. تجهیزات تصفیه آب استخر باید به صورت جداگانه در محیط های اختصاصی که دارای تهویه مناسب هستند و فشار منفی بر آن ها اعمال می شود قرار بگیرند. این تجهیزات شامل ضد عفونی کننده و گند زدایی اولیه، کنترل کننده PH، پمپ ها و تجهیزات تصفیه و گرمایش آب است.

دیاگرام سیستم تصفیه آب استخر

مشکلات کیفیت هوای استخر معمولا به علت ترکیب شدن کلر با ضایعات زیست محیطی به و جود می آیند به خصوص آمونیاک که یک محصول جانبی حاصل از تعرق   افراد است. ترکیب کلر با با این ضایعات باعث به وجو آمدن کلرمین ها می شود که معمولا جز ترکیبات حاوی کلر در نظر گرفته می شوند. افزودن مواد شیمایی به آب استخر به طور کل موجب افزایش سطح آلودگی آب می شود به خصوص در استخر های با کاربری بالا که می تواند سطح آلودگی در یک روز تا دو برابر افزایش یابد.

تاثیر کلر بر کاهش مقدرا میان آمونیاک به عوامل مختلفی از جمله : دمای عملکرد آب، ph آب، میزان غلظت کلر و میزان ذرات جامد حل شده در آب بستگی دارد.در جکوزی ها به علت دمای عملکرد بالاتر و بالا بودن نسبت تراکم جمعیت در هر واحد حجم آب این میزان آلودگی بسیار بیشتر و بالا تر است.
اقدامات زیر امکان کاهش غلظت کلرامین در آب و هوا را نشان می دهد:

ازن زنی :
در غلظت های پایین ازن به میزان قابل توجهی موجب کاهش غلظت کلر در آب می شود. در غلظت های بالا نیز ازن می تواند جایگزین مناسبی برای کلر در فرآیند گند زدایی و ضد عفونی کردن آب باشد. اگرچه ازن قادر به حفظ سطح میزان ذرات، که داری اثر میکروب کشی هستند نیست. بنابر این ناگزیر به نگه داشتن کلر در غلظت 0.5 تا 1.5 mg/kg به عنوان باقی مانده هستیم.

نرخ تعویض آب :
غلظت بالای ذرات جامد حل شده در آب به طور مستقیم نشان دهنده میزان سطح ترکیبات کلر دار است. برای جلو گیری از تولید زباله های زیستی و زنگ زدن اجزای مختلف استخر و جکوزی نرخ تعویض آب مناسب بسیار ضروری و مهم است. اندازه گیری رسانش یک روش موثر برای کنترل نرخ تعویض آب استخر و جکوزی به منظور حفظ سطح کیفیت آب و به حداقل رساندن مصرف آب است. در استخر هایی با نسبت تراکم جمعیت بالا بازیافت گرمایی یک روش بسیار مناسب برای کاهش مصرف انرژی برای گرمایش است.

 

سیستم تصفیه آب به روش ازون زنی

 

منبع:

کارگشا، سامانه جامع صنعت ساختمان

مطالب مرتبط:

آشنایی با سیستم شوتینگ زباله + دیتایل اجرایی

تهویه محیط استخر های شنا

نقشه های اجرایی تاسیسات مکانیکی

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا