مقالات کارگشا

سیستم های جمع آوری و دفع آب باران در ساختمان

آب حاصل از بارش باران در بام ها، حیاط ها، حیاط خلوت ها و نورگیری فاقد سقف را باید به درون سیستم جمع آوری و دفع آب باران با سیستم مشترک فاضلاب و آب باران (combined sewer systems) هدایت نمود. برای این کار باید مقدار بارش محتمل برای هر کدام از فضاهای ذکر شده را  محاسبه کرد. لوله آب باران نباید به درون شبکه فاضلاب خانگی تخلیه شود و معمولا آن را به صورت جداگانه به درون چاه های جاذب (dry well) هدایت می کنند. در مناطقی که شبکه فاضلاب شهری وجود دارد نیز معمولا باید آب باران هر ساختمان را جداگانه جمع آوری و به درون چاههای جاذب هدایت نمود و انتقال آن به شبکه فاضلاب شهری مجاز نمی باشد.

اگر لوله های قائم و افقی آب باران (leader/strom drain) به شبکه مشترک فاضلاب و آب باران متصل می شوند، برای جلوگیری از نفوذ بو و گازهای حاصل از فاضلاب به درون لوله های آب باران باید بر روی لوله های آب باران سیفون نصب کرد. برای این منظور می توان در روی هر کدام از لوله های عمودی آب باران (conductor) به صورت جداگانه سیفون نصب نمود، و یا یک سیفون بر روی خط اصلی انتقال آب باران (قبل از اتصال به سیستم فاضلاب شهری و یا قبل از اتصال به سیستم مشترک جمع آوری فاضلاب و آب باران پیش بینی کرد. نصب سیفون باید به گونه ای باشد که بتوان آن را به راحتی از طریق دریچه های بازدید (clean out) که در دسترس قرار دارند تمیز نمود.

در ساختمان های مرتفع باید امکان انبساط لوله های آب باران در هنگام تغییر درجه حرارت را در نظر گرفت.

لوله های عمودی آب باران را نباید برای دفع و هدایت فاضلاب و یا به عنوان لوله هواکش استفاده کرد. همچنین، لوله های فاضلاب و لوله های هواکش را نمی توان به عنوان لوله عمودی آب باران مورد استفاده قرار داد.

سیستم های دفع آب باران و فاضلاب بهداشتی (sanitary drain) یک ساختمان باید کاملا از یکدیگر جدا باشند، مگر آنکه سیستم فاضلاب از نوع سیستم مشترک باشد که در آن صورت فاضلاب و آب باران در یک لوله مشترک تخلیه خواهد شد. در سیستم های مشترک می توان لوله آب باران را در سطح افق و توسط یک اتصال Y به لوله مشترک متصل کرد. اتصال لوله آب باران به لوله مشترک باید حداقل 10ft  بعد از هر گونه انشعاب فاضلاب با انشعاب لوله قائم فاضلاب انجام شود.

تمام قسمت های بام (به جز قسمت هایی که به لوله های آب بر (gutter) تخلیه می شوند) باید دارای کف شوی آب باران (roof drain) باشند. این کفشوی ها باید دارای صافی باشند و مساحت سوراخ های آنها کمتر از ۱/۵ برابر مساحت مقطع لوله های قائم و افقی آب باران متصل به آنها نباشد.

تعیین قطر لوله های افقی و قائم آب باران

قطر لوله های آب باران بر مبنای مساحت سطح تحت پوشش کفشوی های آب باران (storm rain) تعیین میگردد. جدول (۳) حداکثر مساحت سطح پوشش لوله های قائم  با قطرهای مختلف را در ازای شدت های بارندگی گوناگون نشان می دهد. قطر لوله افقی آب باران ساختمان یا هر انشعاب افقی که شیب آن برابر یا کمتر از 3in  در هر فوت طول لوله باشد را باید بر اساس حداکثر مساحت سطح پوشش که در جدول (۴) نشان داده شده است تعیین کرد. جدول (۵) مساحت سطح تحت پوشش را برای لوله های افقی آب باران در ازاء شیب ها و شدت های بارندگی گوناگون نشان می دهد.

در محاسبه ظرفیت لوله آب باران سه عامل اهمیت دارد: (1) ابعاد، (۲) مساحت سطح مقطع لوله، (۳) محیط داخلی (سطح تماس با آب). در ناودان هایی که سطح مقطع آن ها چهار گوش است (rectangular headers) به علت وجود کنج ها (corners) مقدار اتلاف اصطکاکی بیشتر خواهد بود و بنابراین ظرفیت کاهش می یابد. برای جبران این کاهش حجم، باید مساحت مقطع ناودانه ای آب باران با مقطع چهارگوش را حدود ۱۰٪ بیشتر از لوله های قائم و گرد آب باران (round leader) که همان مقدار بار را انتقال می دهد، در نظر گرفت. جدول (۶) مساحت سطح مقطع و محیط ترشونده برای ناودان های با سطح مقطع غیر دایره ای را نشان می دهد. اندازه لوله های آب بر با مقطع نیم دایره ای (semicircular gutters) را با توجه به مساحت بام تحت پوشش آنها می توان از جدول (7) به دست آورد.

نحوه تعیین قطر لوله های مشترک فاضلاب و آب باران

برای تعیین قطر لوله های مشترک فاضلاب و آب باران به طریق زیر عمل کنید:

 1. مساحت بام را به DFU آب بارانی که توسط سیستم آب باران جمع آوری و به لوله مشترک هدایت می شود، تبدیل کنید.
 2. وقتی مقدار بار کل برحسب DFU در یک سیستم لوله کشی مشترک فاضلاب و آب باران کمتر از 256DFU  باشد، مقدار مساحت معادل در سطح افق را می توان ft2 10000در نظر گرفت.
 3. اگر مقدار بار کل بیشتر از 256DFU  است، هر DFU را معادل  3.9ft2  سطح بام تصور کنید.
 4. اگر شدت بارندگی (rainfall) بیشتر یا کمتر از چهار اینچ در ساعت می باشد، مقادیر ذکر شده در بالا را باید در عدد چهار ضرب کنید و حاصل را بر مقدار شدت بارندگی در ساعت (بر حسب اینچ) تقسیم نمایید.
 5. پس از محاسبه مقدار کل DFU، قطر لوله تخلیه را براساس جدول (۶) تعیین کنید.

جدول 3

جدول 4

جدول 5

جدول 6

جدول 7

 

مطالب مرتبط:

منابع:

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت بر او باد.
  سه نوع زمین خوار در کشور ایران وجود دارد ۱- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به کارکنان (الف – اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان … ب – اداره اجازه برداشت آب از زیر زمین در شهرستان … پ – اداره واگذاری زمین برای توسعه کشاورزی در شهرستان … ت – اداره ثبت اسناد املاک در شهرستان … بپردازد یا بپردازند ۲- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به الف – اداره شهرسازی شهرستان … ب – اداره روستا سازی شهرستان … پ – اداره ثبت اسناد املاک شهرستان …بپردازد یا بپردازند 3- … این شخص یا اشخاص از طرف مراجع مربوطه به عنوان زمین خوار به اداره دادگستری شهرستان … معرفی می شوند تا درس عبرتی شوند برای ملت بزرگ ایران

 2. با عرض سلام و خسته نباشی
  من سیستم لوله کشی ساختمانم به جدول داخل کوچست مثل روشویی ظرفشویی و لبایشوییی ک و بعد طی مسیری با لوله اب باران یکی میشن.
  مشکل من اینجاست که بوی فاضلاب جدول میاد داخل خونه.ونت هم داره.ی مدتی ونتو بستم ولی تاثیری نداشت مخصوصا زمانی که خونه نیستیم حداقل ۴ ساعت میایم بو همه خونه رو برداشته.درخواست راهنمایی داشتم
  با تشکر.سعیدی .گلستان

 3. با سلام.این صفحه عکس قشنگ و مطالب خوبی دارد نسبت به سایر صفحات مشابه.
  با ارزوی توفیق برای اقای امرلله مهماندوست.

 4. اینجانب ازعشایر بنکوی عرب تیره ایگدر طایفه عمله ایل قشقایی هستم که از طرف پدر بزرگ خان محلی (درزمان احمد شاه قاجار) و پدر خان محلی (رضا شاه پهلوی) و خود خان محلی (محمد رضا شاه پهلوی) به جد اینجانب و پدر بزرگ اینجانب و پدراینجانب ظلم نموده اند که درنهایت به شخص اینجانب ظلم نموده اند. کلاس اول ابتدایی (قبل از انقلاب) خانم گشاده رو یا زیبا که احتمالا از اهالی شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بودند که خیلی مختصر اما با توجه به قدرت سرکوب حکومت شاهنشاهی حاکم بر کشور ایران احتمالا تمام توان ایشان بوده است اینجانب را با مرحوم آیت الله موسوی خمینی (امام خمینی) و کاری که می خواهد انجام دهد (انقلاب اسلامی) آشنا کردند اما ازاول انقلاب تا کمی قیل ازهم اکنون درشهرهای خنج و کلان شهر شیراز و شهرجدید صدرا بسیجی فعال بوده ام حدود بیش از دو سال داوطلبانه از طرف بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلاامی درخط مقدم دفاع مقدس از جنوبی ترین محور مرزی کشور تا غربی ترین محورمرزی کشور در دفاع مقدس حضوری فعال داشته ام حدود یکسال به عنوان وظیفه ای که صد درصد داوطلبانه بوده از طرف کمیته انقلاب اسلامی (لشکر 28 روح الله) درخط مقدم محورهای مرزی جنوب کشورحضوری فعال دردفاع مقدس داشته ام ازاول دفاع مقدس تا پایان آن چند باری تا مرز اسارت و شهادت پیش رفته ام اما جانبازی (با سه بارمجروحیت) دردفاع مقدس نصیبم شده است با این سابقه طولانی که به شرح فوق در زندگی خود فعالیت هایی برای استحکام حکومت جمهوری اسلامی ایران داشته ام حال می گویم که تمام کارهایی که دولت جمهوری اسلامی ایران می گوید برای ایثارگران درکشورایران انجام داده است تبلیغات دروغین دولتی است برای مثال اینجانب اشتغالم در … را مدیون شخص آقای عزیز منصوری هستم نه ایثارگربودنم خیلی دوست دارم تا محلی پیدا شود تا موارد دیگری را بنویسم و منتشر شود.

 5. ۱- مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از95% از آبی است که دربارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه دربخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام تنگه بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بندی (سدی) خاکی بگیرم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند اینجانب در نظر دارم با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاچه فصلی در شهر خنج شهرستان خنج استان فارس نمایم. بعد از آن روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را می توان به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  ۲- آرزوی اینجانب از تاریخ 1370/12/22 تا تاریخ 1376/07/30 که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس بوده ام یا از تاریخ 1376/08/01 تا تاریخ 1388/12/12 که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز بوده ام یا از تاریخ 1388/12/13 تا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و قاضلاب شهری کلان شهر شیراز هستم یا درآینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور(شهرهای واقع در اطراف دریاچه فصلی کفه خنج) بوده است آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج بوده است چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه فصلی کفه خنج به دست می آید می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری دراطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاچه فصلی کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا