مقالات کارگشا

سقف هالوکور، مزایای اجرای این سقف پیش ساخته نوین

سقف های هالوکور از نمونه سقف های نوین پیش ساخته و پیش تنیده می باشند. سرعت بیشتر در اجرا، ایجاد نمایی بسیار مناسب در زیر سقف ها، امکان سازی اجرای سقف های با دهانه های با طول زیاد، اقتصادی شدن اجرای سقف ها در پروژه های بزرگ از قبیل مراکز تجاری و مال ها، بالا بردن ظرفیت باربری سقف ها در بارهای متمرکز، عدم نیاز به جک ها و قالب بندی زیر سقف و سبک سازی سازه و سقف از مزایای استفاده از این سیستم می باشد.

«چنانچه قصد اجرای سقف‌های هالوکور  را دارید، درخواست اجرای سقف های هالوکور را در سامانه ثبت درخواست کارگشا درج نمایید.»

مزایای سقف هالوکور

یکی از سیستم های نوین اجرای سقف های پیش ساخته، استفاده از دالهای بتنی پیش تنیده هالوکور می باشد. این نوع سقف در کارخانه ساخته شده و جهت نصب به محل پروژه انتقال داده می شود.

از مزایای عمده استفاده از این نوع سقف ها می توان به این موارد اشاره نمود:

 • امکان اجرای دهنه های با طول زیاد
 • عدم نیاز به استفاده از جکهای نگهدارنده جهت اجرا
 • سرعت بالای اجرای سقف
 • وجود سطحی کاملا صاف جهت نازک کاری سقف
 • استفاده از فضاهای خالی داخل سقفها جهت عبور دادن تاسیسات مکانیکال و الکتریکال
 • هزینه تمام شده پایین نسبت به سقفهای مشابه
 • سبک سازی سقف تا حدود 40 درصد و در نتیجه سبک شدن وزن تمام شده سازه

سقف های پیش ساخته هالوکور

مراحل اجرای سقف هالوکور

 1. بعد اجرای فونداسیون و ستونهای بتنی مطابق نقشه های اجرایی، اقدامات لازم جهت اجرای تیرهای بتنی با میلگردهای مهاری U شکل در تراز بالایی تیر، جهت ایجاد اتصال تیرها با پنلهای پیش ساخته و همچنین بتن ریزی ثانویه بابت بوجود آوردن کلاف پیرامونی صورت می پذیرد. باید در نظر داشت تعداد این میلگردها به اندازه ای باشد تا بتواند درگیری و گیرایی کافی جهت جلوگیری از حرکت پنلهای سقفی را بوجود آورد. ناگفته نماند این تیرها وستونها به صورت پیش ساخته نیز می تواند اجرا گردد.

سقف های پیش ساخته هالوکور

 1. پس از تکمیل نمودن نشیمن پنل های بتنی هالوکور، عملیات اجرای سقف با قرار دادن پنل های پیش ساخته توسط جرثقیل در محل مورد نظر آغاز می گردد. بلند کردن پنل های هاکور با توجه به طول دهانه ها و وزن پنل ها، می تواند توسط تسمه های پارچه ای، سیم های بکسل و یا در بهترین حالت بوسیله گیره های مخصوص حمل پنل صورت پذیرد.
  باید در نظر داشت، در هنگام نصب پنل ها روی سقف تا زمانی که اطمینان کامل از قرار گرفتن آنها روی سقف حاصل نشده به هیچ عنوان تسمه های نگهدارنده، از پنل های هالوکور جدا نشوند.

سقف های پیش ساخته هالوکور

نکته: در صورت استفاده از سقف هالوکور در اسکلت های فلزی و زیاد بودن ارتفاع تیرها، جهت ایجاد نشیمن برای پنل ها می توان از نبشی استفاده نمود. سایز این نبشی ها باید باتوجه به وزن سقف و طول دهانه آن توسط مهندسین محاسب مشخص گردد.

سقف های پیش ساخته هالوکور

 1. در صورت نیاز به ایجاد سطح بتن مسلح روی پنل های هالوکور نصب شده جهت تامین دیافراگم صلب و یکپارچه، با قرار دادن مش های فولادی آماده، بستر لازم جهت بتن ریزی رو سقف ها را ایجاد می نماییم. میزان بتن روی سطح پنل ها باید حداقل 5 سانتیمتر باشد. زیرا ریختن بتن کمتر از 5 سانتیمتر بدلیل ترک خوردن، اثرات سازه ای نخواهد داشت.

نکته: در صورت استفاده از پنل های هالوکور در اسکلت های فلزی، نصب گلمیخ (برشگیر) روی تیرها قبل از بتن ریزی، جهت ایجاد پیوستگی مابین بتن و تیرهای فلزی با توجه به نظر مهندس محاسب، پیشنهاد می گردد.

سقف های پیش ساخته هالوکور

جهت ایجاد بازشوها و داکتها داخل سقف های هالوکور، محل دقیق آنها قبل از نصب پنل ها باید مشخص شده و تیرچه های نگه دارنده پنل های کنار داکت، اجرا شود. لازم به ذکر است، ابعاد داکتها نباید از یک پنجم طول و همچنین یک دوم عرض پنل های هالوکور بیشتر شود.

سقف های پیش ساخته هالوکور

مطالب مرتبط با این مقاله را در کارگشا دنبال کنید:

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. سلام. ممنون از مطلب عالی شما. ما قبلا از شرکت بپتا در ارومیه هالوکور و تیرچه پیش تنیده خریداری کریدم. شما جای دیگه ای رو هم برای ثبت سفارش هالوکور میشناسید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا