مقالات کارگشا

سقف طاق ضربی، روش کامل اجرای این سقف آجری کهن

سقف های طاق ضربی یکی از کهن ترین روش های پوشاندن سقف خانه ها بوده است. در دهه های گذشته اجرای این نوع سقف توسط معماران ایرانی بسیار متداول بوده است. طاق ضربی به دلیل استفاده از آجر که در تمامی مناطق کشور به وفور یافت می شود از محبوبیت فراوانی در بین مجریان برخوردار است. عدم نیاز به قالب، جک و شمع را می توان از دیگر مزیت های این سقف برشمرد.

سقف های طاق ضربی دارای مزایایی از جمله در دسترس بودن مصالح، سرعت بالای اجرا در صورت توانمند بودن استاد کار و نیز عدم نیاز به مهارت زیاد جهت اجرای آن می باشد. با این حال می توان بیان نمود با توجه به معایت این نوع سقف، بخصوص ضعف سازه ای آن و مقاومت پایین در برابر زلزله و عدم صلبیت کامل سقف و همچنین آوار شدن یکباره سقف، اجرای آن در ساختمانها به شدت کاهش یافته است. با این حال جهت آگاهی از چگونگی اجرای این نوع سقف، مراحل اجرای آن را بیان می کنیم.

اجرای سقف های طاق ضربی

مراحل اجرایی سقف های طاق ضربی

تیر ریزی سقف

برای اجرای این سقف، پیش از هرچیز باید بستر مناسب برای تیر ریزی سقف های طاق ضربی را آماده نمود. برای این امر می توان از اسکلتهای فلزی، بتنی و یا حتی مصالح بنایی بهره برد. پس از ایجاد نشیمن مناسب با رعایت ضوابط مربوطه، تیرریزی با استفاده از پروفیلهای فولادی رایج در بازار (ترجیحا IPE120به بالا طبق طراحی و نقشه های سازه) انجام میگیرد (تیرآهن ها نباید دارای اعوجاج و یا پیچیدگی باشند). فاصله داخل به داخل تیرهای اجرا شده می تواند بین 70 الی 110 سانتیمتر باشد. طول این تیرآهن ها تا حد امکان نباید بیشتر از 5 متر باشد. بهترین روش برای تیر ریزی سقفهای طاق ضربی، تقسیم نمودن کل دهانه به یکی از اعداد بین 70 تا 110 می باشد، تا بتوان مقداری ثابت را برای تمامی دهانه های سقف های آجری ایجاد نمود. پس از تکمیل نمودن تیر ریزی، ابتدا و انتهای آنها را کاملا به تکیه گاه اصلی بوسیله جوش محکم می کنیم. باتوجه به ساختار سقفهای طاق ضربی، احتمال فشار آمدن به تیرآهن در وسط دهانه ها و زیاد شدن فاصله بین آنها، امکان فروریختن آجرها وجود خواهد داشت، لذا جهت جلوگیری از این امر، تیرآهن ها از بالا بوسیله جوش با میلگرد حداقل نمره 10 به یکدیگر متصل می شوند. به این میلگرد ا میل مهار گفته می شود.

اجرای سقف های طاق ضربی

آجر چینی سقف

پس از پایان مرحله تیرریزی، نوبت به اجرای سقف با استفاده از آجر فشاری و ملات گچ و خاک به صورت قوس دار می رسد. باید در هنگام نصب آجرها به این نکات نیز توجه داشت که، آجرها نباید خام باشد و تنها قبل از استفاده جهت زنجاب کردن داخل آب قرارداده شود. نسبت خاک به گچ مصرفی در ملات به میزان یک به دو باشد (بدلیل نیاز به گیرش سریع ملات استفاده از ملاتهای زودگیر با مصالح مناسب در اجرای این نوع سقف اجباری است). قبل از قراردادن اولین آجر، جهت اتصال کامل آجر به تیرآهن ملات را (بهتر است از ملات ماسه سیمان استفاده شود) داخل تیرآهن قرارداده و سپس اولین آجر به آن چسبانده شود. همه دهانه های سقف به صورت همزمان و در کنار هم آجر چینی شود تا فشار آجرها موجب باز شدن دهانه های کناری نشود. ارتفاع قوس در دهانه های یک متری بین 2 الی 4 سانتیمتر در نظر گرفته شود (در صورت زیاد شدن میزان قوس سقف، مقدار ملات مورد نیاز جهت صاف نمودن آنها از زیر افزایش یافته و موجب سنگینی سقف خواهد شد) و آجرچینی تا انتهای دهانه ها با همین منوال ادامه یابد (مهمتری نکته در اجرای سقفهای طاق ضربی، رعایت قوس سقف می باشد تا بتواند نیروهای وارده را به تیرآهن های دوطرف خود انتقال دهد). بعد از چیدن هر چند ردیف آجر، دوغاب گچی ساخته شود و از زیر و رو، منافذ بین آجرها کاملا پر شود تا سقف قبل از تکمیل شدن دارای استحکام اولیه باشد. رگ انتهایی آجرها کاملا به کلاف روی دیوار یا سازه نشیمن تیرهای فرعی قفل شود. پس از پایان آجرچینی، حد فاصل آجرها با تیرآهن از بالای سقف با ملات کاملا پر شود تا از حرکت سقف جلوگیری بعمل آید.

نصب میلگرد کلاف (میلگرد مهار)

سقفهای طاق ضربی بدلیل نداشتن صلبیت کافی، دارای لرزش شدید حتی هنگام راه رفتن روی آن است. بدین منظور قبل از اجرای کفسازی، بوسیله میلگرد با حداقل نمره 10، بصورت ضربدری تیرآهن های سقف را توسط جوش به یکدیگر متصل می نمایند تا به میزان قابل قبولی صلبیت سقف را افزایش دهند. در صورت عدم حصول نتیجه بعد از اجرای این کلاف و وجود لرزش در سقف، می توان از ملاتهای ماسه سیمان نیز جهت افزایش استحکام سقف کمک گرفت. فقط باید توجه داشت این ملات میتواند موجب سنگین شدن سقف گردد.

اجرای سقف های طاق ضربی

مطالب مرتبط با این مقاله را در کارگشا دنبال کنید:

به منظور آشنایی بیشتر با این مبحث و رسیدن به جواب سوالات خود و یا ارائه هر گونه انتقاد و پیشنهاد به بخش مشاوره آنلاین کارگشا مراجعه فرمایید.

منبع: دپارتمان اجرا سامانه جامع صنعت ساختمان (کارگشا)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام
    خسته نباشید؛ ممنون از مطالب کاربردی تون، بنده میخوام یک عدد پنجره دایره رو داخل دیوار نصب کنم با حدود 10 سانتی متر تو رفتگی در دیوار، حالا چطور فضای اطراف پنجره رو پر کنم؟! آیا چیدن آجر دور پنجره و پر کردن فضای بین آجرها با ملات سیمان مرغوب میتونم این کار رو انجام بدم؟!

  2. ببخشید می خواستم قسمتی از متنتون رو برای مقالم استفاده کنم میشه منبع مقالتون رو بگید تا رفرنس بدم
    مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا