اخبار ساختمانساخت و اجرا

شروع ساخت بزرگ‌ترین و اولین ورزشگاه چوبی جهان با طراحی زاها حدید

جدایی از اینکه هر روز و هر لحظه فناوری‌های نوین و بسیار جالبی در صنعت ساخت‌وساز ظهور می‌یابند اما عوامل و فاکتورهای مهمی در همه گیر شدن توسعه یک فناوری دخیل است. گاهی فناوری‌ها و گاهی هم پروژه‌ها هستند که چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند. برخی از فناوری‌ها صرفاً برای بارز نشان دادن یک اصل و هدف به کار گرفته می‌شوند که یکی از این اهداف می‌تواند ساخت سازه‌های محیط زیست دوست و پایدار باشد. استفاده از الوارهای چوبی از مهم‌ترین فناوری‌های پایدار است. در سال 2019 ساخت اولین ورزشگاه چوبی در جهان تائید شد. در ادامه به معرفی بیشتر این پروژه با ما همراه باشید.

چرا الوارهای چوبی؟

الوار‌های چوبی در واقع دسته‌ای از مصالح مهندسی شده هستند که به عنوان یکی از مهم‌ترین مواد محیط زیست دوست و پایدار در سرتاسر جهان در نظر گرفته می‌شود. پیش‌تر مطلب مهم‌ترین تکنولوژی‌های ساخت‌وساز در سال 2019 اشاره کوچکی به الوارهای چوبی و کاربرد آن‌ها در پروژه‌های ساخت‌وساز داشتیم. الوارهای چوبی مهندسی شده علاوه بر این در امکان سازی یک سازه عاری از هر گونه کربن نقش مهمی ایفا خواهند کرد از طرفی هم کاملاً بازیافت پذیر بوده و مزایای زیباشناختی بالقوه‌ای را به دست می‌دهند.

بیشتر بخوانید: مصالح نوین در ساخت و ساز ، معرفی ۹ مورد از مهم‌ترین‌ها

چرا الوارهای چوبی؟

اولین ورزشگاه چوبی جهان

چندی پیش بود که باشگاه فوتبال فورست گرین راورز چراغ سبز را به ساخت اولین ورزشگاه تمامی چوبی جهان نشان داد. این باشگاه فوتبال که الآن در نیلزوورث در کاتسوولد قرار دارد اقدامات اولیه لازم برای آماده سازی زمین و بستر مناسب برای آغاز پروژه را در ماه ژوئن سال 2019 صورت داد. طرح اولیه در ماه ژوئن رد شد اما در ماه دسامبر دوباره به رأی گذاشته شد و با شش رأی موافق و چهار رأی مخالف تصویب شد.

اولین ورزشگاه چوبی جهان

طرح جدیدی که در شورای مربوطه ارائه توسط معمار سرشناس زاحا حدید طراحی شده بود و قادر خواهد بود نزدیک به بیش از 5 هزار تماشاگر را در خود جای دهد. این مجموعه ورزشی شامل دو پارکینگ، دو زمین فوتبال، زمین ورزش همگانی است. این زمین‌های فوتبال و ورزش همگی آلی و عاری از هر گونه ماده شیمیایی و کود خواهند بود. انرژی لازم برای نگهداری از چمن‌ها از جمله کوتاه کردن آن‌ها نیز با استفاده از سلول‌های خورشیدی تأمین خواهد شد.

بیشتر بخوانید: پیست اسکی چمن مصنوعی نیروگاه کپنهیل، نمونه معماری پایدار در جهان

باشگاه فوتبال فورست گرین راورز به دلیل سابقه تاریخی خود به دنبال ساخت یک ورزشگاه تمام پایدار و محیط زیست دوست بود و پس از کش و قوس‌های فراوان زاحا حدید به این کار گماشته شود و نتیجه کار نیز یک طراحی بسیار شاخص و چشم نواز از یک ورزشگاه کاملاً چوبی بود. طراحی و ساخت اولین ورزشگاه چوبی جهان به گونه‌ای است که حداقل مصرف انرژی و آب را خواهد داشت و کمترین میزان کربن و زباله را تولید خواهد کرد. اهمیت این ورزشگاه تنها در استفاده از مواد تجدید پذیر در دسترس نیست بلکه میزان بسیار کم کربن ناشی شده از آن در مقایسه با سایر مصالح مانند فولاد و بتن است.

ساخت یک ورزشگاه تمام پایدار و محیط زیست دوست

سخن آخر

تکنولوژی‌ها نوینی که وارد صنعت ساخت‌وساز می‌شوند باید بتوانند که کاربردپذیر بودن خود از جنبه‌های مختلفی را به رخ بکشند در غیر این‌صورت استفاده از آن‌ها محدود به چند پروژه کوچک خواهد شد و بعد از مدتی نیز به فراموشی سپرده خواهند شد. ساخت اولین ورزشگاه چوبی جهان با استفاده از الوارهای چوبی گام بزرگی در استفاده از این مصالح پایدار و نوین در صنعت ساخت‌وساز است که شاید بتواند جایگاه بهتری را برای این الوارهای چوبی و شیوه ساخت‌وساز به بار آورد.

منبع
newcivilengineer
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا