مقالات کارگشا

رنگ ضدامواج، محافظ خانه های شما در برابر امواج الکترومغناطیسی

در این مطلب می خوانید:

1- معرفی رنگ ضد امواج

1-2- عملکرد حفاظتی رنگ ضد امواج

2-2- پوشش دهی بالای رنگ ضد امواج

3-2- مقاومت رنگ ضد امواج در برابر ساییدگی

4-2- ویژگی های کلیدی این رنگ 

2- کاربردهای رنگ ضد امواج در ساختمان های مختلف

1- معرفی رنگ ضد امواج

امروزه پزشکان معتقدند اثرات امواج بر سلامت در حدود 10 میکرووات بر متر مربع  (10 μw/ m2  ) ایجاد می شود.
ضایعات تومورال روز به روز در حال افزایش است. اما بررسی ها نشان می دهد تعداد قابل توجهی از آمار شیوع سرطان در منازل نزدیک دکل های مخابراتی اتفاق افتاده است. در حالی که بر اساس استانداردهای جهانی رایج و ارزیابی های اجرایی، ایمن تلقی شده اند.
رنگ ضد امواج الکترومغناطیس، یکی از راه حل های موجود در مقابل شیوع فزاینده آلودگی های امواج الکترومغناطیسی ناشی از تجهیزات الکترونیکی است زیرا این نوع رنگ از نفوذ امواج به داخل ساختمان جلوگیری می کند.
رنگ ضد امواج الکترومغناطیس برای پوشش دهی دیوارهایی که در طرف دیگر آن آنتن های فرستنده مخابراتی، کنتورهای هوشمند و … هستند، مناسب است.
در حال حاضر طیف گسترده ای از پوشش های ضد امواج الکترومغناطیس مانند برچسب، کاغذ دیواری، رنگ ضد امواج الکترومغناطیس و … در  ایران موجود است.

این محصولات ضد امواج الکترومغناطیس تولید داخلی است و با کیفیتی برابر و حتی بهتر از نمونه های جهانی برای اولین بار در کشور ارائه شده است.
رنگ ضد امواج الکترومغناطیس دارای ترکیبات فیبر کربن تقویت شده بوده و فاقد ذرات فلزی است. این رنگ کیفیت بالایی داشته و قابلیت پوشش دهی سطوح داخلی و خارجی را دارا است.
وجود ترکیبات کربنی می تواند یکی از نقاط مهم تمایز رنگ ضد امواج الکترومغناطیس باشد. ابعاد ذرات کربن موجود در این رنگ امکان اتصال این ذرات هادی را با مش بندی صحیح فراهم می آورد.
رنگ ضد امواج الکترومغناطیس   MyShield بر پایه رزین اکریلیک با کیفیت بالا و خالص است. این محصول امواج را به خوبی تضعیف نموده و دارای مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت می باشد. همچنین ویژگی های ترکیبات شیمیایی رنگ ضد امواج الکترومغناطیس آن را به یک محصول سازگار با محیط زیست تبدیل کرده است.
رنگ ضد امواج الکترومغناطیس  MyShield محصولی بر مبنای نانو ذرات کربن بوده و مقاوم در برابر خوردگی است. این رنگ قابلیت حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی را تا حد 99/99 درصد دارا است. همچنین دارای گواهی های تاییدیه آزمایشگاه های معتبر داخلی و خارجی می باشد.

1-2- عملکرد حفاظتی رنگ ضد امواج

بازده عملکردی رنگ ضد امواج الکترومغناطیس به صورت معمول در حدود 98/99 درصد در مقابل امواج الکترومغناطیسی فرکانس بالا (ناشی از امواج برج های مخابراتی، تلفن همراه و شبکه های بی سیم و غیره) است.
عملکرد حفاظتی رنگ ضد امواج الکترومغناطیس تا 99.98٪  حدود (dB 38)  برای پوشش تک لایه و تا  99.996٪  حدود (dB 44) برای پوشش دو لایه به اثبات رسیده است. به منظور عملکرد صحیح رنگ ضد امواج الکترومغناطیس باید ارتینگ صحیح توسط کارشناسان مربوطه اجرا شود.
پژوهش های محققین بر روی کارایی حفاظتی رنگ ضد امواج الکترومغناطیس در دسترس علاقمندان قرار دارد. نتایج این پژوهش ها نشان می دهد که رنگ ضد امواج الکترومغناطیسی میزان آلودگی را به زیر  10 میکرووات بر متر مربع ( (10 μw/ m2  کاهش می دهد.

2-2- پوشش دهی بالای رنگ ضد امواج

رنگ ضد امواج الکترومغناطیس پوشش دهی بالایی را بر روی رنگ های رایج ساختمانی ایجاد می کند. وجود امولسیون مصنوعی آکریلیک، باعث ایجاد چسبندگی کامل بر روی رنگ های اکریلیک پلاستیکی می شود. پوشش دهی بر روی رنگ های سیلیکاتی نیز مناسب است. رنگ های حاوی رزین های طبیعی نیز بسته به ترکیب آنها چسبندگی نسبتا خوبی فراهم می کند. رنگ با پوشش های معدنی خالص، توصیه نمی شود.


رنگ ضد امواج الکترومغناطیس با استفاده از غلطک معمولی به راحتی جهت پوشش دهی سطوح استفاده می شود.

3-2- مقاومت رنگ ضد امواج در برابر ساییدگی

رنگ ضد امواج الکترومغناطیس با ذرات فلزی در برابر ساییدگی مقاوم نمی باشد. بلکه ترکیبی از کربنات ها داخل رنگ ضد امواج الکترومغناطیس باعث پایداری شیمیایی رنگ در برابر ساییدگی شده است. رنگ ضد امواج الکترومغناطیس در برابر اکسید شدن و رطوبت محیط مقاومت بالایی دارد.

رنگ ضد امواج الکترومغناطیس عاری از هرگونه ترکیبات شیمیایی مضر و متصاعد شونده سمی است و احتیاج به حلال خاصی ندارد. حلال رنگ ضد امواج الکترومغناطیس آب است.

رنگ ضد امواج

4-2- ویژگی های کلیدی این رنگ 

•    رنگ ضد امواج الکترومغناطیس برای پوشش دهی سطوح داخلی و خارجی ساختمان مناسب است.
•    دارای عملکرد بالای حفاظتی در برابر امواج الکترومغناطیس در فرکانس های مایکرویو، رادیویی و میدان های الکتریکی فرکانس پایین (که ارت شده اند)
•    میزان تضعیف  dB 36 در یک لایه پوشش (اثر محافظتی 99.95٪).
•    پوششی با خاصیت رسانندگی الکتریکی، پایه آب
•    مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت، سازگار با محیط زیست
•    قابل استفاده به عنوان رنگ اصلی برای دیوارهای داخلی و خارجی
•    امکان استفاده از سایر رنگ ها و پوشش های ساختمانی بر سطوح رنگ شده با رنگ ضد امواج الکترومغناطیس
•    چسبندگی بالای رنگ ضد امواج الکترومغناطیسی باعث شده است تا قابلیت اعمال بر روی سطوح و بسترهای متنوع مانند رنگ لاتکس، سیمان، گچ، پلی استایرن، سطوح سنگی و … را داشته باشد.
•    رنگ سیاه
•    مقاوم در برابر خوردگی
•    فاقد ذرات فلزی
•    میزان پوشش دهی:

  • سطوح داخلی: 1 لیتر 5/7 متر مربع
  •  سطوح خارجی: 1 لیتر 5  متر مربع

•   شرایط بسته بندی محصول، دارای بسته بندی مقاوم در برابر خوردگی، قابل ارسال به سراسر دنیا از طریق کشتی و هواپیما حتی در شرایط دمایی سخت و سرد

2- کاربردهای رنگ ضد امواج در ساختمان های مختلف

رنگ ضد امواج الکترومفناطیس می تواند برای کاربردهای متنوعی از قبیل موارد زیر، مورد استفاده قرار گیرد.
•    قابلیت پوشش دهی دیوارهای داخلی ساختمان ها در برابر امواج ساطع شده از زیرساخت های مخابراتی، ایستگاه هایی رادیویی و شبکه های بی سیم و …
•    پوشش دهی دیوارهای خارجی و سقف
•    جهت ایمن سازی نواحی نظامی و حساس در برابر امواج الکترومغناطیس
•    شرکت ها و سازمان ها، مراکز آموزشی، مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستان ها و مراکز مراقبت سالمندان، هتل ها و اقامت گاه های تفریحی
•    در بخش پزشکی برای جلوگیری اثر گذاری امواج بر تجهیزات درمانی به خصوص تجهیزات حساس به امواج الکترومغناطیسی مانند الکتروکاردیوگرام و الکتروآنسفالوگرام  ECG / EEG   
•    در زندان ها برای جلوگیری از ارتباطات تلفن همراه غیر مجاز
•    استودیوهای ضبط موسیقی و صدا
•    و …
در شرایطی که ساختمان شما نزدیک آنتن های مخابراتی است می توانید از این محصولات ضد امواج بهره بگیرید.

رنگ ضدامواج، محافظ خانه های شما در برابر امواج الکترومغناطیسی همچنین منازل مسکونی و ساختمان های اداری در معرض تابش امواج الکترومغناطیسی هستند. این امواج از دکل های مربوط به تلفن همراه ساطع می شوند. با استفاده از رنگ ضد امواج الکترومغناطیس می توان این ساختمان ها را ایمن سازی نمود.

پوشش دهی اتاق خواب و اتاق نشینمن: به منظور حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی و مایکرویو ساتع شده از آنتن های شبکه سلولی تلفن همراه، آنتن های شبکه های رادیویی و تلویزیونی رادیویی، رادار، تلفن های بی سیم DECT، شبکه های بی سیم و غیره
 حفاظت در برابر میدان های الکتریکی فرکانس پایین (که به درستی زمین شده باشند)
 صنعت: برای جلوگیری از دسترسی به اطلاعات شبکه های بی سیم
 پژوهش، تحقیق و توسعه: حفاظت از امکانات و تجهیزات حساس به تداخل الکترومغناطیسی (EMI)
 پزشکی: حفاظت از تجهیزات پزشکی از تداخلات الکترومغناطیسی (EMI) و همچنین سیستم ارسال و دریافت داده
 صنایع الکترونیک: جلوگیری از اثر گذاری امواج الکترومغناطیسی بر دستگاه های الکترونیکی حساس
 کاربردهای دیگر: ایمن سازی مراکز آموزشی، مدارس، مهد کودک ها، اتاق های هتل، اتاق های بیمارستان، مراکز نگهداری سالمندان، مراکز مراقبت های درمانی، اتاق های کنفرانس، شرکت ها و سازمان ها
 

رنگ ضدامواج، محافظ خانه های شما در برابر امواج الکترومغناطیسی نکته: رنگ ضد امواج الکترومغناطیس به منظور عملکرد صحیح لازم است به صورت الکتریکی  در اصطلاح «زمین یا ارت» شود.
برای این امر لازم است از تجهیزات مربوطه (صفحات و نوارهای رسانا) که توسط کارشناسان ایمن سازی ارائه می شود، استفاده نمود. این امر قبل از استفاده از رنگ ضد امواج الکترومغناطیسی باید صورت پذیرد.
لازم به ذکر است که ایجاد ارت یا زمین الکتریکی حتما باید از طریق کارشناسان ایمن سازی صورت بگیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا