مقالات کارگشا

راهکارهایی برای خانه تکانی عید – ایجاد فضای انبار بیشتر در اتاق خواب کوچک

زندگی در شهر های بزرگی چون تهران، مشهد و… سبکی از زندگی را به افراد تحمیل می کند که در دنیای امروز اجتناب ناپذیر است. آپارتمان های کوچک یک خوابه ، چند خوابه و حتی استودیو فلت ها به عنوان مسکن غالب روز به روز فراگیر می شود. این نیاز روز به روز پر رنگ تر می شود که در یک خانه حد اکثر استفاده از فضاها صورت گیرد و از مبلمانی استفاده شود که اصطلاحا هوشمند باشد. 

یکی از فضاهایی که لازم است بهینه شود اتاق خواب است. امروزه دیگر اثری از اتاق خواب های وسیع گذشته نیست پس منطقی است به هنگام خرید مبلمان و اثاثیه، آنهایی را انتخاب کنید که به شما حداکثر امکانات را با اشغال کمترین فضا می دهند.

اگر خانه ای دارید که اتاق خواب بسیار کوچکی دارد و نمیدانید با وسایل خود چه کار کنید و چگونه آنها را در اتاق خواب جای دهید با کارگشا همراه باشید. این به معنی گنجاندن هر چه بیشتر وسایل شما نیست بلکه ما به شما می گوییم چگونه وسایل خود را به شیوه ای شکیل تر و منطقی تر بچینید.

در ادامه پنج راه حل آمده است تا وسایل اضافی خود را در فضای اتاق خواب ذخیره کنید بدون اینکه باعث تنگی جا شوند.

راه حل اول

  ارتفاع تخت خواب خود را به حد اکثر رسانده و توسط ملحفه و یا با شیوه های دیگر فاصله بین تخت تا زمین را بپوشانید تا دیده نشود.

کارشناسان فنگ شویی قبلا به این فکر کرده اند تا برخی از اشیا را در زیر تخت ذخیره سازی کنند، در حالی که این روش آسانترین و هوشمندانه ترین راه برای گنجاندن وسایل اضافی، و افزودن به فضای ذخیره سازی در یک اتاق خواب است. اگر در حال حاضر هیچ فضایی برای ذخیره سازی وسایل منزل خود ندارید چند راهکار پیش رو دارید: 1- یک تخت خواب جدید و با امکانات انبار وسایل خریداری کنید. 2- به صورت DIY خودتان فضایی برای انبار وسایل در زیر تخت در نظر بگیرید. 3-جعبه و سبد های مخصوص انبار وسایل خریداری کرده و زیر تخت بگنجانید. سعی کنید تا این جعبه یا سبد ها به رنگ خاکستری یا سیاه باشد تا معرض دید نبوده و به چشم نیایند یا از ملحفه بلند برای تخت استفاده کنید تا روی زمین را بپوشاند یا از چین دور تخت استفاده شود.

تخت های ذخیره سازی یا (storage bed) همانند کفشهای ارتوپدی به نظر می رسند، طراحی شده به شیوه ای معقول اما نه چندان شکیل. هرچند امروزه تنوع طرح این تخت ها به قدری است که نه فقط در آپارتمان های کوچک بلکه در ویلاهای مدرن نیز قابل کاربرد هستند.

در ادامه تصاویر مربوط به تخت ها با قابلیت ذخیره سازی را مشاهده می کنید.

تخت

تخت

تخت

تخت

تخت

تخت

در این بخش تصاویر مربوط تخت هایی که به صورت DIY تولید شده است را مشاهده می کنید. 

تخت

تخت

تخت

تخت

راه حل دوم:

همواره کشوی لباس خود را با دقت بچینید و ترجیحا از جدا کننده وسایل درون کشو استفاده کنید.

دراورها و کشوها نقش بسیار مهمی در دکوراسیون داخلی به عنوان محلی برای انبار وسایل دارند. در صورتی که قدری وقت صرف وسایل خود کرده و آنها را با دقت درون کشو بگنجانید قطعا تا حد زیادی مشکل کمبود فضای شما حل می شود. وقت صرف کرده و البسه را تا زده و درون کشوهای لباس بگنجانید، در عین حال در صورتی که از جدا کننده های وسایل در درون کشو استفاده کرده تا بتوانید به صورت دسته بندی شده این وسایل را بچینید بسیار موثر عمل کرده و علاوه بر اینکه شخص را از سر درگمی حاصل از در هم آمیختگی وسایل نجات می دهد، به انبار هر چه بیشتر وسایل به صورت دسته بندی شده کمک می کند. علاوه بر این راه های انبار کردن دیگر را نیز می توانید مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال می توان لباس های خارج از فصل را بسته بندی کرده و درون کشوی لباس های خود قرار دهید. 

راه حل سوم:

فضاهای استفاده نشده در کمد لباس خود پیدا کنید.

فضای کمد لباس شما چقدر سازماندهی شده و به خوبی مورد استفاده قرار گرفته است؟آیا شما از هر وجب از فضای انبار وسایل در کمد خود بهره برده اید؟ اگر خانه ای که در آن زندگی می کنید استیجاری می باشد، ممکن است مردد باشید که با دریل به جان کمد لباس خود افتاده و چند قفسه بیشتر ایجاد کنید. اما حتی خانه های استیجاری این قابلیت را فراهم می کنند تا میله رختی به کمد لباس خود بیافزایید، از جا رختی هایی که پشت درب ها آویخته می شوند و یا دیگر ابزار های انبار وسایل مدرن استفاده شود.

راه حل چهارم:

در اتاق خواب خود از مبلمان چند کاربردی استفاده کنید.

سعی کنید به جای استفاده از میز در اتاق خواب، کمد استفاده کنید، یا به جای استفاده از طاقچه از floating drawer یا دراور شناور استفاده کنید. به جای استفاده از دراور کوتاه از نوع بلند آن استفاده شود تا فضای انبار کردن وسایل دو برابر شود.

مبلمان

درست است که یک اتاق خواب کوچک اجازه قرار دادن دراور، میز، مبل و دیگر وسایل را به شما نمی دهد، اما سعی کنید در همین فضای کم از مبلمانی استفاده کنید که تا زیر سقف از فضا بهره ببرد.

راه حل پنجم:

یک ضلع از اتاق خواب را به کمد رختی اختصاص دهید. 

این ارزانترین راه حل برای افزایش فضای انبار وسایل در اتاق خواب نیست حتی اگر اتاق خواب شما واقعا کوچک شاید این دیوانگی باشد که یک ضلع اتاق را به کمد تبدیل کنید، اما مطمئن باشید که تجربه نشان داده است که ایجاد یک کمد کم عمق در طول کل دیوار یک اتاق خواب احساس راحتی بیشتری در کلیت ایجاد می کند. این کار خیلی بهتر از قرار دادن یک کمد انفرادی بزرگ در یک گوشه اتاق است. استفاده از رنگهای روشن در انتخاب کمد، فرد را از ایجاد حس خفه بودن فضای اتاق دور می کند.

منبع:

apartmenttherapy

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا