مقالات کارگشا

دوره آموزشی نرم افزار گرس هاپر

گرس هاپر یک نرم افزار نوپا در عرصه مدلسازی و طراحی معماری ساختمان در ایران بوده و از اساتید این نرم افزار آقای دکتر مرتضی رهبر می باشد.
نرم افزار گرس هاپر با تمامی قدرت ها و توانایی هایش بیشتر از نرم افزار های متداول مدلسازی نیاز به آموزش دارد. دلیل این موضوع ساختار پایه ای این نرم افزار است که حتی نقطه را به اعداد تشکیل دهنده ی مختصاتش تجزیه می کند و یا می توان از صفحات بردارهای آن استخراج کرد.
 در کلاس آموزشی نرم افزار گرس هاپر که توسط آقای دکتر رهبر در کافه کتاب ثالث واقع در خیابان کریمخان برگزار گردید. نگاهی به برخی از قابلیت های گرس هاپر خواهیم داشت. این کلاس های آموزشی برای افرادی که به دنبال یادگیری عملی و پروژه محور گرس‌هاپر هستند و همچنین افرادی که می‌خواهند تجارب و مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را داشته باشند و بتوانند برند شخصی معتبری در حرفه خودشان ایجاد کنند بسیار مفید و ارزشمند می باشند. 
شرکت در این کلاس ها از این جهت مهم است که شما از ابتدا با دانش و فهم مقدماتی از کار با برنامه گرس هاپر آشنا می شوید و هر چقد به فصل های انتهای مجموعه می رسید دانش شما در خصوص نحوه مدیریت داده ها در برنامه گرس هاپر افزایش خواهد یافت.

دوره آموزشی نرم افزار گرس هاپر

دوره آموزشی نرم افزار گرس هاپر
راینو (Rhino)یک نرم افزار تجاری مدل ساز سه بعدی است که امکانات پوسته سازی فوق العاده ای دارد. این نرم افزار یک نرم افزار CAD base محسوب می شود که اصول و محیط نرم افزار آن بسیار مشابه Auto   Cad است . منحنی ها و سطوح نربز تولید شده توسط راینو بدلیل اینکه بر پایه فرمول ریاضی خاصی محاسبه می شوند دقیق تر از نرم افزار های بر پایه ی مش (Mesh) مثل تری دی مکس، اسکچ آپ (Sketchup) و اتوکد (AutoCad) عمل می کنند.تعریف هندسه با خطوط ریاضی باعث شده است که راینو در تبدیل هندسه به نمونه های واقعی قابل ساخت جلوتر از دیگر نرم افزار های مدل ساز باشد. از دیگر مزیت این نرم افزار مدل سازی پوسته های پیچیده با دستورات ساده است. سطوح پیچیده ی تولید شده با راینو خیلی سبک تر از سطوحی مشابه تولید شده با نرم افزار های مش می باشد.
نرم افزار راینو محبوبیت خود را در طراحی معماری مدیون افزونه ی قدرتمند گرس هاپر(Grasshopper)  است زیرا توانسته است تعداد زیادی از معمارانی که در حوزه طراحی پارامتریک فعالیت می کنند را به خود جذب کند. شهرت رو به افزون راینو به دلیل ابزار های متنوع، بین رشته ای بودن محیط، یادگیری سریع، ارزان بودن نرم افزار و توانایی ارسال و دریافت بیش از 30 نوع فرمت فایل مختلف می باشد.

دوره آموزشی نرم افزار گرس هاپر
 

1- تاریخچه نرم افزار گرس هاپر 

گرس هاپر یک زبان برنامه نویسی بصری است و توسط دیوید رتن David Rutten در شرکت مک نیل و همکاران (Robert McNeel & Associates) نوشته شده است.  در برنامه نویسی ویژوال به جای نوشتن کد از عناصر گرافیکی استفاده می شود تا درک آن برای کاربران معمولی نیز راحت تر باشد. در واقع یادگرفتن زبان های برنامه نویسی مانند یادگیری یک زبان دوم علاوه بر زبان مادری است که امکان آن برای همه وجود ندارد و نیاز به صرف هزینه و وقت زیادی دارد. این پلاگین در محیط راینو اجرا شده و کاربر ابزارها را به محیط گرس هاپر درگ (Drag) می کند و نتیجه در پنجره دید راینو قابل مشاهده است. در واقع خروجی هر ابزار ورودی ابزاری دیگر است و به این ترتیب از کنار هم قرار گرفتن این ابزارها (Component) یک الگوریتم ایجاد می شود که خروجی نهایی آن فرم و یا یک سری از داده ها است.

2- کاربرد های نرم افزار گرس هاپر 

نرم افزار پارامتریک گراس هاپر نرم افزاری است قدرت مند که به شما اجازه ی طراحی فرم ، آنالیز و انجام محاسبات عددی را به صورت پارامتریک می دهد. مزیت اینکه فرم را با پارامتر های مشخص و با یک منطق تعریف شده ایجاد کنیم این است که تغییر آن فرم به راحتی امکان پذیر خواهد بود و همچنین آن فرم را می توان به محاسبات دلخواه متصل کرد. این ابزار امکان پیوند چند رشته مثل معماری ، سازه ، انرژی ، ریاضایات ، تاسیسات، مدیریت پروژه و ساخت، شهرسازی، ماکت سازی، الکترونیک، فیزیک و دیگر رشته ها را فراهم می آورد. با این ابزار می توان خلا های ارتباط رشته های متفاوت درگیر در بخش ساختمان را پر کرد و مراحل طراحی تا ساخت را منطقی تر به نتیجه رساند.

دوره آموزشی نرم افزار گرس هاپر
این نرم افزار در مواردی چون معرفی معماری پارامتریک، آموزش نرم افزار پارامتریک گرس هاپر طبیعت و الگوگیری پارامتریک در طراحی ریاضی و فرم تئوری یا مدل سازی، اجرای سازه های پارچه ای به کمک گرس هاپر تئوری، مدل سازی، اجرای سازه های فضاکار به کمک گرس هاپر بهینه سازی در طراحی مدل سازی و ساخت سازه های کش بستی سازه های پوسته ای تئوری، بازسازی یا ساخت الگوهای پارامتریک اسلامی سازه های هوشمند و باز و بسته شونده نرم افزار کاربردی- هنری پروسسینگ برد های الکترونیک آردوینو طراحی پارامتریک و جواهر آلات استفاده می شود. 

دوره آموزشی نرم افزار گرس هاپر

گرس هاپر به طراحان این امکان را می دهد که فرم های پیچیده را به صورت پارامتر های مشخص تعریف کرده و با تغییر این پارامتر ها تغییرات فرم را به صورت زنده مشاهده کنند. تغییر دادن فرم پیچیده توسط پارامتر های اصلی این امکان را می دهد که معمار ها راحت تر و سریع تر به فرم های دلخواه رسیده و در کنار آن یافتن فرم های بهینه از نظر تابع هدف نیز آسان تر گردد. جالب تر اینکه احجام ساخته شده با این نرم افزار قابلیت انتقال به نرم افزار های سازه ای مانند (Sap2000,Strand) و همچنین نرم افزارهای آنالیز انرژی مانند Diva-for-Rhino و Ecotect را به سادگی دارند.
سر فصل هایی که طراحی الگوریتمیک آن ها را در بر می گیرد عبارتند از:
•  خلق منحنی ها و سطوح آزاد
•  ویرایش و تغییر شکل پارامتریک فرم
•  طراحی سطوح باز و بسته شونده
•  طراحی زایشی
•  نمونه سازی دیجیتالی و ساخت
•  قطعه بندی و مدول سازی
داده‌ها در گرس هاپر جزء به جزء از طریق اتصال سیم که همیشه توسط گرفتن خروجی دستور و وصل کردن آن به ورودی دستور بعدی منتقل می‌شود. داده‌ها می‌توانند یا به صورت یک ثابت تعریف شده، و یا می‌توان آن را از راینو یا یک فایل بر روی کامپیوتر وارد کرد. داده‌ها همیشه در پارامترها ذخیره شده و می‌توان به طور شناور آنها را به یک جزء به عنوان ورودی یا خروجی متصل کرد.

تصاویر نمونه از کلاس تخصصی آموزشی گرس هاپر، دکتر مرتضی رهبر

دوره آموزشی نرم افزار گرس هاپر

نمونه تصاویر پارامتریک با گرس هاپر :

نمونه تصاویر پارامتریک با گرس هاپر :

نمونه تصاویر پارامتریک با گرس هاپر :

نمونه تصاویر پارامتریک با گرس هاپر :

 

در صورت داشتن هر گونه سوال یا علاقه مندی برای شرکت در دوره های آموزشی به مشاوره آنلاین مراجعه نموده و هماهنگی نمایید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا