مقالات کارگشا

خانه فردی-خانه MA طراحی شده توسط Cadaval & Solà Morales

در پاسخ به پوشش گیاهی سرسبز اطراف، دمای حرارت سالانه معتدل و حضور دو کوه در همسایگی، معماران مجموعه یک خانه مسکونی خصوصی به نام  MA house در حومه tepoztlán و در مکزیک ساختند.

از ویژگی های بارز این خانه، مصالح کاربردی سنگ در ساخت و ساز آن است. معماران مجموعه به این جهت سنگ را به عنوان مصالح این مجموعه به کار بده اند که مصالحی بومی بوده و در سایت به وفور یافت می شود. به اضافه سنگ مصالحی است که نیاز به نگه داری کمی داشته و در مقایسه با سایر مصالح قیمت مناسبتری دارد. اینها دلایل دیگری هستند که این مجموعه با این ابعاد و مصالح ساخته شد. همزمان، سایت آفتاب گیر و بزرگ این مجموعه، پلان داخلی را تحت تاثیر قرار می دهد و آن را سرشار از نور طبیعی می کند. این بنا از هر طرف به نوعی به چشم انداز باز می شود و یک پاسیو در مرکز خانه قرار می گیرد تا به عنوان یک مسیر دسترسی در سراسر حجم و از دو جهت جلو و عقب خانه فراهم می کند. این پاسیو سیرکلاسیون مرکزی را تعریف می کند. 

یکی از ویژگی های متمایز این ملک، سیرکلاسیون آن است که در محیط بیرونی رخ می دهد. این امر منجر به ایجاد یک سلسله مراتب فضایی با کاربری های متفاوت می شود که محدوده بیرونی (یک مربع هندسی عمومی) را تعریف می کند. سه سالن در طرح مجموعه آمده است که که با یک سقف مشترک متحد می شوند، این طرح بندی همچنین دو پاسیو مسقف نیز ایجاد می کند. سقف ممتد بوده و بر روی دیوارهای سازه ای سنگی قرار می گیرد.

فضای نشیمن دارای یک نمای شیشه ای یکپارچه است که دید به کوهستان مجاور را فراهم می کند.

یک اتاق خواب در فضایی نیمه اشکوب قرار دارد.

این پروژه شامل مجموع فضاهای باز و بسته می باشد.

فضای وسیعی جهت استراحت فراهم می کند.

استفاده از مصالح بتن و سنگ به طور پیوسته در فضاهای درونی.

تراس فضای باز به چشم انداز پیرامونی فراهم می کند.

منبع:

DEZEEN

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا