مقالات کارگشا

تکنولوژی VR (واقعیت مجازی) در مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) چگونه پیاده سازی می شود؟

با توجه به پیچیدگی پروژه ها و هزینه های زیادی که تغییرات در پروژه ها به وجود می آوردند، ارزش واقعیت مجازی (VR) اهمیت پیدا می کند. استفاده از VR در صنعت AEC مشتریان را قادر می سازد تا با واقعیت های پروژه خود آشنا شوند. این تکنولوژی به صورت کاملا پویا و طبیعی نسبت به نقشه های دو بعدی ارائه می شود. VR می تواند به عنوان یک ابزار تجسمی در طرح پیشنهادی برای کارفرما استفاده شود. در این مطلب در مورد نحوه ارائه VR برای طراحان و معرفی این تکنولوژی صحبت شده است.

در این مطلب می خوانید:

فعال سازی VR در Enscape

کنترل کننده های فیزیکی

کنترل کننده های مجازی

تنظیم کننده های مدل مجازی

سخت افزار (سیستم کامپیوتر مورد نیاز VR )

واقعیت مجازی VR

فعال سازی VR در Enscape

هنگامی که مدل شما در Revit باز است (برای SketchUp یا Rhino مشابه است) و Enscape آغاز شده است، به سادگی بر روی Enable [هدست VR] کلیک کنید، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است. در یک HTC Vive یا Oculus Rift را نصب و راه اندازی، متصل کنید، سپس می توانید بلافاصله شروع به بررسی پروژه خود  در محیط واقعیت مجازی شوید. که با استفاده از پروژه های موجود در برنامه می توانید تست کنید.

VR در BIM

یک پروژه Revit را تنها در سه مرحله می توانید به واقعیت مجازی تبدیل کنید:

  1.  یک مدل Revit را باز کنید.
  2.  شروع Enscape
  3.  VR را فعال کنید.

کنترل کننده های فیزیکی

با کمک کنترل کننده های بی سیم می توانید در فضا حرکت داشته باشید. که در شکل زیر کاربرد هریک از دگمه ها نشان داده شده است. در این شکل، شما کنترل کننده های Oculus Touch را می بینید.

تکنولوژی واقعیت مجازی در BIM

کنترل کننده های مجازی

تصویر بعدی نشان می دهد که چگونه ویژگی teleport کار می کند. در حالی که با فشار دادن ماشه "teleport"، شما موقعیت استوانه نارنجی رنگ را تغییر می دهید و در آن فضا قرار می گیرید. از این تکنیک برای رفتن به طبقات نیز استفاده می شود.

تکنولوژی واقعیت مجازی در BIM

هنگامی که در داخل ساختمان هستید، می توانید از دکمه های ارتفاع برای حرکت به صورت عمودی (بالا و پایین) استفاده کنید. به طور مشابه، کنترل کننده های فیزیکی HTC Vive نیز تقریبا همانطور که در تصویر بعدی نشان داده شده، ظاهر می شوند.

تکنولوژی واقعیت مجازی در BIM

تنظیم کننده های مدل مجازی

 به White Mode رفته و میزان نور فضا را تنظیم کنید. این گزینه در تصویر زیر نشان داده شده است. این تنظیم برای استفاده عادی Enscape و در VR کار می کند.

تکنولوژی واقعیت مجازی در BIM

هنگامی که شما پروژه VR خود را به پایان رساندید، بر روی دکمه Disable کلیک کنید. همانطور که در اینجا نشان داده شده است.

تکنولوژی واقعیت مجازی در BIM

ایجاد یک Enscape و Enabled VR قابل اجرا به صورت مستقل

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، شما باید Revit را باز کنید و سپس Enscape را شروع کنید. بدیهی است، هر دو برنامه باید نصب و مجاز به اجرا بر روی کامپیوتر خود باشید. درحالیکه، Enscape می تواند یک فایل اجرایی مستقل VR-Ready (یعنی EXE) ایجاد کند. با استفاده از این فایل EXE، شما می توانید صحنه رندر Enscape را باز کنید و بلافاصله آن را در VR بررسی کنید.
این فایل EXE مستقل Revit یا Enscape حتی برای نصب روی رایانه VR نیاز ندارد! به سادگی با دوبار کلیک بر روی فایل EXE برای باز کردن Enscape و فعال سازی VR قابل اجرا است. برای ایجاد یک فایل EXE مستقل برای کار در VR باید در Revit، هنگامی که یک Enscape آغاز شد، یک Export برای ایجاد فایل EXE، ایجاد کنید. همانطور که در تصویر بعدی نشان داده شده است،  VR فعال می شود. هنگامی که این کار انجام شد، فایل به طور خودکار برای باز شدن تنها با اتصال یک HMD (به عنوان مثال صفحه نمایش مونتاژ، یا هدست VR) به طور خودکار شروع به کار می کند.

تکنولوژی واقعیت مجازی در BIM

سپس مدل Enscape را به عنوان فایل EXE مستقل ذخیره کنید.فایل Enscape EXE یک نسخه استاتیک از مدل است که نمی توان آن را تغییر داد یا به روز کرد – تمام تنظیمات فعلی در گفتگو تنظیمات Enscape ثابت می باشند.
در نظر داشته باشید که نسخه VR و نسخه غیر VR را ذخیره کنید. هنگامی که یک EXE فعال Enscape VR را ذخیره می کنید، تنها با VR کار می کند. شما نمی توانید این مدل را در پرژکتور نمایش دهید. ئ تنها در صفحه نمایش سیستم خود مشاهده می شود.
دو فایل EXE برای هر پروژه ایجاد کنید:

    مثلا:
        Residence.exe
          Residence VR.exe

نکته: قبل از صادرات مدل Enscape خود به یک فایل EXE، مطمئن شوید که سطح جزئیات شما به Fine در Revit تنظیم شده است. همچنین، اگر با استفاده از هر گونه محتوای RPC مبتنی بر اشتراک، مطمئن شوید ArchVision Dashboard را باز کرده اید با مجوز شما فعال شده است.
اشتراک در حال حاضر

سخت افزار (سیستم کامپیوتر مورد نیاز VR )

واقعیت مجازی نیاز به مقدار زیادی از حافظه سیستم شما دارد. فایل های Revit، SketchUp و Rhino می توانند سنگین باشند. پروژه های Revit بسیار دقیق تر هستند و بنابراین نیاز به پردازش بسیار بیشتری دارند.
کارت گرافیک یکی از مهمترین قطعات سخت افزاری است. حداقل، Enscape NVIDIA GeForce GTX980 یا Quadro M6000 را برای VR توصیه می کند. و یا  گزینه بهتر می تواند NVIDIA GeForce 1080 / Titan، یا Quadro P5000 / P6000 باشد. برای پروژه های بزرگ و پیچیده، کارت های Quadro VR-Ready را توصیه می شود.

بقیه اجزای رایانه نیز باید به دقت انتخاب شوند. یکی از گزینه های کامپیوتری VR-Ready توسط  HP Back Z VR Backpack آن است که یک واقعیت مجازی مجازی را که همان تصویر زیر است نشان می دهد. توجه داشته باشید که با توجه به توصیه های بالا، این کامپیوتر همراه با یک NVIDIA Quadro P5200 می باشد. این یک نسخه ویژه از P5000 است که مخصوص این رایانه، HP ساخته شده است.

تکنولوژی واقعیت مجازی در BIM

Oculus Rift

Enscape از سیستم Oculus Rift "VR" و کنترلر های بی سیم جدید Oculus Touch پشتیبانی می کند. Oculus هر دو تجربه "VR" و "Sada" و "اتاق" را ارائه می دهد. "مقیاس اتاق" به این معنی است که شما می توانید فیزیکی در یک منطقه از پیش تعریف شده حرکت کنید. برای گزینه "مقیاس اتاق" شما نیاز به دو سنسور (در اصل، Rift تنها با یک سنسور). Rift نیاز به نصب نرم افزار Oculus و اجرای آن برای اجرای آن دارد. اگر Enscape به دنبال VR HMD باشد، نرم افزار Oculus به طور خودکار شروع خواهد شد.

FYI: تجربه "محدوده اتاق" می تواند مشکل ساز باشد زیرا هر دو سنسورها در یک طرف منطقه بازی قرار می گیرند و هنگامی که کنترل کننده ها توسط بدن شما مسدود می شوند (به عنوان مثال شما در حال چرخش هستند)، آنها از بین می روند.

تصویر زیر نشان می دهد که چه چیزی در کنترل کننده Oculus Touch در محیط Enscape VR انجام می شود. همانطور که قبلا نشان داده شد، این کنترل کننده ها تقریبا در مدل ظاهر می شوند. همچنین ممکن است از یک کنسول بی سیم Xbox یا 3D Connexion ماوس به جای کنترل کننده های لمسی استفاده شود.

تکنولوژی واقعیت مجازی در BIM

HTC Vive

Enscape از HTC Vive و کنترل های بی سیم که با آن همراه است پشتیبانی می کند. Vive پشتیبانی از "ثابت" و "اتاق در مقیاس" VR، با آخرین مورد بهترین مورد استفاده است. مقیاس اتاق Vives "VR خوب است زیرا سنسورها در دو گوشه ی مجاور منطقه بازی قرار می گیرند، که این امر باعث می شود در هنگام حرکت در اطراف، کمتر از تماس با کنترل کننده ها از دست برود.

تکنولوژی VR در ساختمان

تصویر زیر نشان می دهد که چه چیزی در کنترلرهای HTC Vive در محیط Enscape VR انجام می شود. همانطور که قبلا نشان داده شد، این کنترل کننده ها تقریبا در مدل ظاهر می شوند. همچنین ممکن است از یک کنسول بی سیم Xbox یا 3D Connexion ماوس به جای کنترل کننده های لمسی استفاده کنید، اما برای تجربه VR ثابت (و عملا در VR ظاهر نمی شود).

تکنولوژی VR در ساختمان سازی

آداپتور بیسیم TPCAST برای HTC Vive

توسعه اخیر در جهان از VR untethered نسخه تجاری TPCAST بی سیم VR آداپتور برای HTC Vive است. این یک راه عالی برای ارائه یک تجربه VR بدون محدودیت به مشتریان شما است. در تصویر بالا تمام قطعات لازم نمایش داده شده است.

منابع:

www.viatechnik.com

www.enscape3d.com

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا