مقالات کارگشا

ترموستات خانه شما در کجا باید قرار گیرد؟

در این مطلب می خوانید:

مکان های نامناسب نصب ترموستات

ترموستات کجا باید باشد؟

هنگام طراحی یک سیستم تهویه مطبوع بسیاری از جزئیات کوچک می تواند تفاوت بزرگی در آسایش و بهره وری از سیستم ایجاد کند.
یکی از این جزئیات مهم قرار دادن ترموستات در جای مناسب است. ترموستات باید در جایی قرار داده شود که بتواند دمای هوای خانه را به طور دقیق اندازه گیری کند. در غیر این صورت می تواند منجر به این شود که سیستم تهویه مطبوع شما بلا استفاده باشد و این موضوع می تواند راحتی و آسایش افراد را کاهش دهد و تاثیر زیادی بر افزایش مصرف انرژی بگذارد.

مکان های نامناسب نصب ترموستات:

هنگام قرار دادن ترموستات لازم است از قرار دادن آن در نزدیکی وسایلی که باعث می شود ترموستات دما را بالا یا پایین تشخیص دهد یا به عبارت دیگر در نقاط سرد یا گرم خوداری شود.

در و پنجره ها:

ترموستات را در نزدیکی درها و پنجره های بیرونی قرار ندهید چون ترموستات شما به جای هوای داخل ساختمان دمای هوای خارج را اندازه می گیرد. هر بار که درب بیرونی باز شود ترموستات شما تحت تاثیر نوسانات دما قرار خواهد گرفت. این می تواند سیستم تهویه مطبوع را به اشتباه خاموش و روشن کند و اثر مخرب بر روی تجهیزات سیستم بگذارد و دمای خانه را از شرایط آسایش دور کند.

همچنین مهم است که مطمئن شوید ترموستات در جایی که قرارگرفته نور خورشید مستقیم از پنجره عبور نمی کند و بر روی ترموستات تاثیر نمی گذارد. اگر خورشید درست بر روی ترموستات شما بتابد مصرف انرژی زیادی در تابستان خواهید داشت.

دیوارهای خارجی:

ترموستات ها را بر روی دیوارهای خارجی قرار ندهید چون دمای تابشی آن دیوار در تابستان بالاتر و در زمستان پایین تر از هوای داخل ساختمان است. این امر باعث می شود سیستم تهویه مطبوع شما بیهوده کار کند و هزینه انرژی بیشتری پرداخت کنید.

ترموستات

تجهیزات تهویه مطبوع:

قرار دادن یک ترموستات در بالا یا پایین یک تجهیز تهویه می تواند سیستم را کاملا به هم بریزد به این دلیل که هوایی که از این تجهیزات خارج می شود به طور قابل توجهی گرم تر یا سردتر از دمای کلی خانه ی شما می باشد. از آن جا که این هوا از طریق دستگاه های تهویه مطبوع تامین می شود، می تواند منجر به نوسان های عمده در خواندن درجه حرارت توسط ترموستات شود و باعث خاموش و روشن شدن مکرر سیستم شده و قطعا خانه ی شما را از شرایط آسایش دور می کند.

راهروها و مناطق کم استفاده:

نصب ترموستات معمولا در راه روها (ورودی) رایج است که متاسفانه این کار ایده آل نیست به اضافه اینکه شما احتمالا وقت زیادی را در راه روی (ورودی) خانه خود نمی گذرانید پس چرا می خواهید راه روی خانه (ورودی) شما در دمای مطلوبی قرار داشته باشد.

به طور کلی چون راه روها (ورودی ها) بلند و باریک هستند گردش هوای خوبی در آن جا انجام نمی شود. این بدین معنا است که دمای راه روها (ورودی ها) معمولا درجه حرارت کلی خانه شما را نشان نمی دهد. قرار دادن ترموستات در راه روها منجر به این می شود که راه روها بر خلاف کل خانه دمای خوبی داشته باشد.

مکان هایی که طبیعتا گرم هستند:

حمام و آشپزخانه:

بخار و گرما از حمام و آشپزخانه می تواند باعث شود که ترموستات دمایی بالاتر از دمای واقعی خانه حس کند در تابستان این می تواند باعث افزایش مصرف انرژی شود در زمستان می تواند به این معنا باشد که شما در اتاق نشیمن بلرزید چون آشپزخانه شما زیبا و گرم است.

قرار دادن ترموستات  در نزدیکی حمام یا آشپزخانه باعث مشکل مشابهی در نزدیکی قرار دادن درب می باشد. درجه حرارت در چنین مکان هایی به شدت نوسان دارد این می تواند سیستم شما را مرتبا خاموش و روشن کند وباعث کاهش طول عمر دستگاها و افزایش مصرف انرژی شود.

لامپ ها وتلویزیون:

در وبسایت وزارت انرژی ایالات متحده توصیه می کند که ترموستات را از لامپ ها و تلویزیون دور نگه دارید. لامپ ها و تلویزیون هر دو مقداری گرما از خود دفع می کنند. اگر آن ها بسیار نزدیک به ترموستات باشند آن ها می توانند باعث ایجاد گرما در تابستان شوند.

لوله ها و کانال ها:

منابع دیگر گرمای تابشی و سرما که می تواند بر دمای ترموستات تاثیر بگذارد لوله کشی ها و کانال ها هستند. هوا یا آب در حال عبور از طریق لوله ها و کانال ها می توانند دیوارهای اطراف آن ها را گرم و یا سرد کنند. اگر ترموستات بر روی یکی از این دیوارها قرار داده شود، نمی تواند درجه حرارت اتاق را به خوبی تشخیص دهد.

ترموستات کجا باید باشد؟

اکنون که می دانید ترموستات چه جاهایی نباید نصب شود بگذارید در مورد این صحبت کنیم که ترموستات کجا باید باشد؟

ترموستات

ترموستات را روی دیوار داخلی قرار دهید که لوله ها یا کانال ها از میان آن عبور نمی کنند. لازم است به دور از نور مستقیم خورشید و درب ها و پنجره ها باشد. مطمئن شوید که ترموستات را دقیقا بالا یا زیر تجهیزات تهویه (کانال و لوله) نصب نکرده اید.

در واقع برخی ترجیح می دهند که ترموستات در نزدیکی کانال برگشت نصب شود. برای گرفتن بهترین نتیجه، شما باید ترموستات را در مرکز خانه قرار دهید، جایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در خانه ترموستات باید در ارتفاع 140 تا 150 سانتی متر قرار گیرد. از آنجاییکه که گرما به طرف بالا می رود اگر ترموستات بالاتر از این باشد، دمایی بیشتر از دمای واقعی را قرائت می کند.

در انتها، توصیه می شود یک سیستم مجهز به منطقه بندی با یک ترموستات هوشمند با سنسورهای متعدد داشته باشید. با این سیستم دیگر مشکلات سیستم های ترموستات های تکی را نخواهید داشت. در نصب سیستم های دارای چند سنسور، باید محدودیت های دیوارهای خارجی نور مستقیم خورشید و تلویزیون و لامپ و … را رعایت کنید.

منابع:

کارگشا، سامانه جامع صنعت ساختمان

مهندس حاتمی

www.danfoss.com

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا