رنگ

بهترین رنگ فرش برای پذیرایی کدام است و 7 عامل مهم در انتخاب آن

برای انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی خانه خود مشکل دارید؟ بیشتر مالکان هر پنج تا 10 سال یک بار فرش خود را جایگزین می‌کنند، بنابراین جای تعجب نیست که این روند می‌تواند کمی ‌دلهره آور باشد. پس انتخاب فرش یکی از آن موارد مهمی است که زیبایی و تناسب دکوراسیون منزل به آن بستگی دارد. برای هر نوع دکوراسیون سنتی یا مدرن و اینکه چقدر از فضای آن را باید اشغال کند، انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی عامل مهمی است که اغلب مورد غفلت قرار می‌گیرد؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

هفت نکته در انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی

کافی است این هفت مورد اساسی اما ساده را در زمان خرید در نظر بگیرید تا انتخاب بهتر و مؤثرتری داشته باشید:

1- رنگ فرش را به‌همراه سایر اعضای خانواده انتخاب کنید

انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی

فرش قلب خانه شما است. در حقیقت، رنگی که برای فرش خود انتخاب می‌کنید، به خصوص برای فضای پذیرایی، رنگ و تِم بقیه دکوراسیون منزل را شکل می‌دهد. از آنجا که ممکن است اعضای خانواده زمان زیادی را در فضای پذیرایی بگذرانند (منازلی که فضای نشیمن ندارند) یا بخواهند از میهمانان پذیرایی کنند، انتخاب رنگ فرش قطعاً به نظر و نیاز آنها بستگی دارد. باید به یک سؤال اساسی قبل از انتخاب فرش مناسب پذیرایی پاسخ دهید:

  • آیا فضای پذیرایی قلب فعالیت‌های روزانه خانه شما است یا اینکه فقط فضایی است برای پذیرایی از مهمانان؟ پاسخ به این سؤال در انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی مؤثر است.

بنابراین نظر مختلف اعضای خانواده را بررسی کنید. به عنوان مثال، نمونه‌هایی از ایده‌های مختلف دکوراسیون را با هم نگاه کنید و سپس محصول مورد نظر را انتخاب کنید. با این روش ممکن است چیز جدیدی را پیدا کنید و یا نظری از افراد که قبلاً به آن توجه نکرده‌اید را دریافت کنید.

مطلب پیشنهادی: انواع فرش ایرانی ، در تار و پود فرش‌های نفیس شرقی چه‌ می‌گذرد!

2- برای انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی به رنگ دیوارها توجه کنید

گرم، سرد یا خنثی! اگر دیوارهایی با پس زمینه گرم دارید، فرش خود را با رنگ‌های خاکی نظیر بژ و کرم و رنگ های گرم سِت کنید، مثلاً دیوار به رنگ کرمی با فرش با رنگ قرمز ترکیبی جادویی هستند. اگر دیوارهای سرد یا خنثی دارید، رنگ فرش را خنثی انتخاب کنید. اگر فرشی را می‌خواهید که بتواند هم با دیوارهای خنک و هم با دیواره‌های گرم ست شود، از رنگ‌های فرش‌های خنثی استفاده کنید.

3- رنگ فرش را مطابق با میزان رفت و آمد خانگی خود انتخاب کنید

رنگ فرش برای پذیرایی

رنگ مناسب به شرایطی که فرش در معرض آن قرار دارد، بستگی دارد. خانواده‌هایی که فرزندان کوچکی دارند، بهتر است از رنگ‌های تیره‌تر برای جلوگیری از لکه‌دار شدن فرش استفاده کنند. اگر در خانه حیوان خانگی دارید، بهتر است از فرشی استفاده کنید که کثیفی‌ها و لکه‌ها را پنهان کند. نحوه استفاده از فرش و توجه به نیاز اعضای خانواده نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال، در بعضی از خانه‌ها اتاق نشیمن یک نوع پذیرایی است و فقط مخصوص میهمانان است و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این خانه‌ها می‌توان از فرش‌هایی با پیش زمینه‌های روشن استفاده کرد، اما بهتر است در خانه‌های پُرجمعیت از رنگ‌های تیره‌تر استفاده شود.

مطلب پیشنهادی: مکمل رنگ کرم : چگونگی ست کردن رنگ کرم در دکوراسیون داخلی!

4- رنگ فرش را بر طبق علاقه و احساس انتخاب کنید

از آنجایی که قصد دارید از فرش خود برای مدت طولانی استفاده کنید، سعی کنید چیزی را انتخاب کنید که از دوام بالایی برخوردار باشد. به عنوان مثال، اگر به تازگی عاشق رنگ خاکستری شده‌اید، انتخاب فرش خاکستری شاید گزینه خوبی نباشد! و ممکن است بعد از مدتی نسبت به خرید آن پشیمان شوید. بنابراین، بهتر است رنگی را انتخاب کنید که فکر می‌کنید با گذشت زمان از آن خسته نخواهید شد. به طور کلی، انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی یه مقوله احساسی است که در راستای علایق شما قرار دارند. اگر با هر بار دیدن فرش، احساس لذت می‌کنید، این همان گزینه مورد نظر شماست.

5- اندازه فضای پذیرایی منزل شما چقدر است؟

فرش برای پذیرایی

برای انتخاب فرش مناسب برای پذیرایی کوچک یا دارای سقف کوتاه، می‌توان از رنگ‌های خنثی بهره برد (کرمی یا خاکستری) که ظریف‌تر به نظر برسند. اما انتخاب فرش مناسب با رنگ‌های جسورانه (آبی، قرمز و رنگ‌های غیر خنثی) و متناسب با رنگ دیوارها، برای پذیرایی بزرگ یا پذیرایی که دکوراسیون بسیار متفاوتی دارند، عالی هستند. مهم این است که بتوانید اثر وجود فرش را مهم جلوه دهید. فرش با رنگ جسورانه در پذیرایی کوچک، شلوغی فضا را بیشتر نشان می‌دهد و این باعث می‌شود که فرش به عنوان عامل اصلی مشکل طراحی داخلی شناخته شود.

6- رنگ فرش در نورهای مختلف چگونه به نظر می‌رسد؟

بهترین رنگ فرش برای پذیرایی را برطبق نورپردازی منزل خود انتخاب کنید. گاهی اوقات یک رنگ در یک پذیرایی خیلی روشن، بسیار عالی به نظر می‌رسد، اما هنگامی که در معرض نور کم قرار می‌گیرد، جلوه‌ای دیگر پیدا می‌کند. عموماً منبع نور در این مورد نقش تعیین کننده دارد، برای مثال، اگر نور به طور مستقیم از بالا می‌تابد (نور لوستر)، فرش‌هایی را انتخاب کنید رنگ ختثی و طرح ساده دارند، ولی اگر نور به طور محسوس و غیرمستقیم می‌تابد (نور مخفی یا نور از دیوار)، رنگ فرش را جسورانه (تُن‌های رنگی قرمز) و یا طرح‌های شلوغ انتخاب کنید. اگر هم فضای زندگی شما پر از نورهای طبیعی است (خانه ویلایی یا پنجره‌های بزرگ)، رنگ فرش را جسورانه انتخاب کنید.

7- از تصاویر الهام بخشِ دکوراسیون پذیرایی ایده بگیرید

برای انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی به رنگ دیوارها توجه کنید

قبل از انتخاب رنگ فرش برای پذیرایی، حتماً از منابع و تصاویر الهام بخش استفاده کنید و ایده‌های رنگی مختلفی را در دکوراسیون مشاهده کنید. این به شما کمک می‌کند دید بهتری نسبت به علایق و فضای زندگی خود داشته باشد. پس از پیدا کردن رنگ‌های مورد نظر خود و بررسی گزینه‌های مناسب، شروع به اجرای ایده‌ها کنید. با اینکه ممکن است دکوراسیون خانه و حتی فرشی که در تصاویر مشاهده می‌کنید (در اینترنت) دقیقاً با آنچه در واقعیت منزل شما قرار دارد تطابق نداشته باشد، اما سعی کنید تصاویر الهام بخش را که به محیط زندگی شما نزدیک هستند را جستجو کنید.

نکته: رنگ‌های روشن توانایی بزرگ‌تر نشان دادن فضای پذیرایی و اتاق‌ها را دارد. رنگ‌های تیره‌تر برای پنهان کردن کثیفی‌ها و لکه‌ها و برای فضاهای روشن با دیوارهای سفید و دکوراسیون روشن، انتخابی عالی هستند.

فرش مناسب برای پذیرایی

بهترین رنگ فرش

بهترن رنگ فرش جهت پذیرایی

بهترین رنگ فرش اتاق پذیرایی

کلام آخر

اگر هنوز در انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی مشکل دارید، پیشنهاد ما این است که رنگ فرش را از بین رنگ پایه یا رنگ تیره‌تر طیف رنگی دکوراسیون منزل خود، انتخاب کنید. رنگ فرش باید گرم‌تر و تیره‌تر از رنگ مبلمان خانه باشد. همچنین، رنگ‌های مختلف باعث ایجاد روحیه متفاوتی می‌شوند. در مورد انتخاب رنگ فرش برای پذیرایی خود بیاندیشید و ببینید که می‌خواهید خودتان و دیگران هنگام پا گذاردن بر روی آن چه احساسی پیدا کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا