مقالات کارگشا

بعد پنجم مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM/5D

BIM/5D

5D اجازه می دهد که افراد بیشتری در مکالمه از آغاز شروع به کار شوند تا در زمان جداگانه در انتظار اطلاعاتی در مورد قطعه پروژه خود باشند. این تکنولوژی همچنین اجازه می دهد تا تولید خودکار مقادیر سریع تر پردازش شود، و داده های دقیق تر را فراهم می کند و اجازه می دهد تا برآورد کننده برای کشف راه های جدید ارائه طرح های کارآمد، عملکرد و هزینه ها اقدام کند.

BIM/5D

BIM و کنترل هزینه:

هزینه های پروژه و جریان نقدی، مسئله حیاتی یک پروژه است. داده های بدست آمده از BIM می توانند منبع یا ارزش اطلاعات از مدل طراحی برای برآوردهای بهتر، کاهش فرضیات، و ایجاد گفتگوی بهتر در مراحل شروع یک پروژه باشند. با این حال چگونه می توان هزینه ها را کنترل کرد؟ روش های سنتی براساس استفاده از گزارش های متعدد، کنترل دقیق بودجه و تعیین درصد کار انجام شده که بطور معمول فرضی هستند پایه ریزی شده اند.

روش های نوین و ورودی های واقعی در کنترل هزینه تاثیر داشته و باعث ایجاد تغییر در ورودی به عنوان داده شده و قابلیت گزارش از واقعیت اجرایی باعث دریافت داده هایی در جهت بهبود کنترل هزینه ها در پروژه می شود. علاوه بر این، روش دیگری مانند استفاده از پایگاه های برآورد هزینه با استفاده از ابزارهایی مانند ویکو و لیزر اسکن برای تعیین هزینه کار در محل اجرا بوسیله تایید بصری آن مورد استفاده قرار می گیرد.

BIM/5D

برآورد هزینه :

نرم افزار نگارش BIM و دیگر ابزارهای یکپارچه BIM باید برای استخراج مساحت، اطلاعات سیستم و اطلاعات برآورد مقادیر مورد استفاده قرارگیرد و نتایج بابد برای اهداف برآورد هزینه بکار گرفته شوند. به سادگی، روند استفاده از هزینه ها در مدل را نشان می دهد. این نقش QS/ برآوردگر است و به عنوان جریان کاری BIM در صنعت ساخت و ساز، QS و برآوردگرها نیاز به توانایی برای مقابله با این مدل ها دارند و می دانند چگونه برآورد از مدل با زنجیره تامین BIM سازگار است. مزایای BIM 5D برای QS/ برآوردگر، هنگامی که در یک جریان کاری ایجاد می شوند، بی پایان هستند.

در یک محیط BIM 5D ،QS/ برآوردگر می تواند در مبادله داده از ابتدا شرکت کند، نه اینکه به صورت انفرادی مشغول به ارائه مشاوره هزینه یا مقابله برای یک پروژه باشد. این کار آنها را قادر می سازد تا با کل زنجیره ساخت و ساز، از جمله تیم پروژه، همکاری بیشتری داشته باشند. آنها همچنین می توانند به طور موثر بر نیازهای مشتری تمرکز کنند، که به طور کلی در نتیجه یک پروژه با کیفیت بالاتر را می دهد. اجازه تولید خودکار مقادیر سریعتر و دقیقتر ابزار را برای تجزیه و تحلیل داده ها و ارائه مشاوره بهتر، و برآوردگر برای کشف راه های بهبود طراحی ساختمان، بازدهی، عملکرد و هزینه، فراهم کند.

BIM/5D

BIM5D به شرکت کنندگان پروژه اجازه می دهد تا در طول مرحله طراحی اولیه اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و آن را برای دیگران در دسترس قرار دهند. مسائل ساختاری را می توان در طول مدت زمان کمتر قبل از تحقق در مدل شناسایی کرد و با هزینه واقعی و کمتر حل نمود.  یک پایگاه داده گسترده، برنامه ریزی فضای مدیریت و نگهداری، مدیریت انرژی، و تمام کارهای بازسازی یا تبدیل بدون وقفه به عملیات را ساده می کند، بنابراین هزینه ها را کاهش می دهد.

BIM/5D-4D-3D

BIM/5D – طراحی، ساخت و بهره برداری:

مدل سازی اطلاعات ساختمان یک روش برنامه ریزی مبتنی بر مدل برای طراحی، ساخت و اجرای پروژه های ساختمانی با هدف بهینه سازی انتقال دانش، کیفیت نتیجه و کارایی شرکت کنندگان پروژه است.
تمام داده های مرتبط به صورت دیجیتالی گرفته شده، ترکیب شده و مرتبط در طول کل چرخه عمر پروژه ساخت و ساز به کار می روند. نتیجه یک شبکه اطلاعات قابل درک، شفاف و انعطاف پذیر برای همه شرکت کنندگان پروژه ایجاد می شود. مدل های BIM نمایانگر بصری از نحوه تغییر یک پروژه در حین پیشرفت می باشد، چه موادی مورد نیاز است که در چه مقادیری در چه زمان و چه عواقب ناشی از تغییرات در طراحی بوجود می آید، می باشد. 

BIM/5D-4D-3D

بر اساس این داده های چند بعدی، BIM/5D سطح امنیتی را از لحاظ هزینه، طراحی و برنامه ریزی که هرگز در صنعت ساخت و ساز دیده نمی شود، را در مرحله اولیه در روند طراحی امکان پذیر می سازد. اطلاعات موجود و درگیری های فراتر از معاملات و رشته های فردی را می توان در مرحله طراحی شناسایی کرد. این کمک می کند تا از اشتباهات ساخت و ساز گران قیمت اجتناب شود و برنامه ریزی های بهبود را بدون تأثیر زمان ساخت برنامه ریزی شده انجام دهد.

BIM/5D-4D-3D

منبع :

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM ،دکتر گلابچی

http://blogs.autodesk.com/inthefold/rib-software-and-autodesk-collaborate-to-deliver-an-integrated-5d-bim-solution-for-construction/

https://geniebelt.com/blog/5d-bim-in-construction

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا